Tekil Mesaj gösterimi
Alt 3. October 2009, 06:23 PM   #6
Toslunba
Uzman Üye

Toslunba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 90
69 Mesajina 159 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
Toslunba is on a distinguished road

Delfici dostum ,Kuranı Kuranın emrettiği şekilde okumaktan kastımız şudur ; Kuran kendisinin nasıl okunması gerektiğini bizlere bildirmiştir. Öncelikli şart kovulmuş şeytandan Allaha sığınmaktır ki bunun için şeytan nedir diye sorup araştırmak gerekir diye düşünüyorum. İkincil şart ise ağır ağır ,acele etmeden düşünerek okumaktır. Kuran kendisinin ap açık olduğunu söylemektedir ve Kuranın TEFSİRİ yapılamaz ,yaptım oldu diyenler kendi çapı kadar yapmıştır -kimseyi bağlamaz. Kuranın tefsirede ihtiyacı yoktur. Ancak tefsir okumak zararlı mıdır derseniz, Neden zararlı olsun? Allahın vahyi ile kulların vahyi açıklama girişimi arasındaki farkı gözetirseniz hiç bir zararı olacağını sanmam .Faydalanılabilir.

Kuranın derlenmesi hususunu yine Kuran açıklamaktadır. Kuran ilk ceylan derilerine yazılmıştır. Hafızlarcada ezberlenmiştir. Ancak sıraya koyulması hususunda tereddütler vardır. Biz genellikle iniş sırası olarak tabir edilen sıraya göre okuruz. Fakat ayetlerin içeriğinde değil ,sıralanmasında bir karışma olmuş olabilir diye düşünmekteyim. Ancak bu beni aşan bir konu. Farklı farklı tertiplerin olması sırada bir değişim olduğunun göstergesidir. Ancak hangisi doğru ben bilemem. Bu konuda yoğun çalışmaların olduğunu biliyorum. İnşallah nasipleniriz.
En doğrusunu Allah bilir. Yazdıklarımız şahsi görüşlerimizdir.
Selametle kalınız.

Konu Toslunba tarafından (3. October 2009 Saat 09:15 PM ) değiştirilmiştir.
Toslunba isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Toslunba Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Barış (6. October 2009), kamer (12. February 2010)