Tekil Mesaj gösterimi
Alt 24. November 2010, 03:28 PM   #49
elmuh
Katılımcı Üye

Tesekkür: 45
47 Mesajina 108 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
elmuh is on a distinguished road

Selam Dostlar,

İzninizle ne anladığımı anlatmaya çalışayım.

2:259 Ya da altı üstüne gelmiş, ıssız duran bir şehre uğrayan gibisini (görmedin mi?) Demişti ki: "Allah, burasını ölümünden sonra nasıl diriltecekmiş?" Bunun üzerine Allah, onu yüz yıl ölü bıraktı, sonra onu diriltti. (Ve ona) Dedi ki: "Ne kadar kaldın?" O: "Bir gün veya bir günden az kaldım" dedi. (Allah ona "Hayır, yüz yıl kaldın, böyleyken yiyeceğine ve içeceğine bak, henüz bozulmamış; eşeğine de bir bak; (bunu yapmamız) seni insanlara ibret belgesi kılmamız içindir. Kemiklere de bir bak nasıl bir araya getiriyoruz, sonra da onlara et giydiriyoruz?" dedi. O, kendisine (bunlar) apaçık belli olduktan sonra dedi ki: "(Artık şimdi) Biliyorum ki gerçekten Allah, her şeye güç yetirendir."

Allah'ın muhataplarına hitabı olan vahiy, onları ikna etmek için kanıtlarını, mantık yürütmelerini, onların diline, anlayışına, kültürel yapısına uygun olarak düzenlemektedir. Kuran daki pek çok kıssa da bu anlayışa uygun olarak anlatılmaktadır. Bu kıssaların çoğu bildikleri kıssalardır ancak amaca uygun olarak yeniden düzenlenmiş ve anlatılmıştır.

Kıssaların mutlaka gerçeği birebir anlatan hikayeler olmasını beklememek gerekir. Kültürü sözlü aktarıma dayanan toplumlarda, hikayeler zamanla değişebilir. Bu ya kıssa anlatıcının her sefer hikayeye farklı bir tat vermek istemesinden, ya hafızadan anlatım olduğu için her seferinde farklılıklar olmasından, ya da duyulan hikayenin akılda kaldığı gibi anlatılmasından, karşısındakilerin ilgisini çekmek için abartılması gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Ancak sonuçta bu kıssalara birebir inanan bir topluluk olduğu gerçeği de ortada. Allah mesajını zihinlerde kalıcı kılmak için bu kıssaları amaca uygun olarak yeniden düzenleyerek veya onlara atıfta bulunarak vermektedir.

Bu ayette de bahsedilen kişi ile ilgili bu hikayenin zaten bilindiğini düşünüyorum. Bu kişinin kim olduğu ile ilgili farklı iddialar var. Yahudi kaynaklarına dayanarak verilen bilgilerde bu kişinin Üzeyr veya Emriya olduğu da iddialar arasında. Yani kim olduğu kesin olmasa da bir hikayenin var olduğu biliniyor. Bu detay o kadar da önemli değil, zaten ayette de ismi verilmeden atıf yapılıyor.

Asıl mesaj "Allah, her şeye güç yetirendir".

Muhabbetle.
elmuh isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
elmuh Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 4 Kisi:
dost1 (1. December 2010), hiiic (24. November 2010), Miralay (24. November 2010), pramid (9. December 2010)