Tekil Mesaj gösterimi
Alt 28. April 2012, 09:11 PM   #8
khaos
Uzman Üye

khaos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 229
167 Mesajina 302 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
khaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud of

Teşekkürler Volkan
Üstteki yazım sadece bir tespit.Yoksa arkadaşların hangi niyetle yazdıklarını çok iyi biliyorum.
Yerli üretim yapan firmaların markalarını reklam olmasın diye vermedim.Ama hiiiç kardeşim ''Cola Turka''ismini verdiği için ordan bir örnek vereyim mesela;
Onun bağlı olduğu şirketler grubundaki aşırı taşeronlaşmayı hiç düşünmeyiz veya haberimiz bile olmaz.Anadolu sermayesi diye bilinen bazı şirket gruplarında sendikalaşma, hak arama yasaktır.İşçilerin kaderi patronun ağzından çıkacak iki kelimenin ucundadır.Yani yerli sanayii dediğimiz kısım aslında kapitalizm i en iyi uygulayan kısımdır.
Konudan uzaklaşmayalım mesela Cola Turca Türk patentiyle ismiyle üretilse bile kullanılan hammadde veya teknoloji yine o çok kızdığımız ülkelerin veya uzantılarının(şirketlerinin)tekelindedir.
Artık dünya sandığımız kadar küçük değil.Her ülke birbirine az veya çok muhtaç durumda.Kapalı kutu haline gelelim kendimiz pişirip kendimiz yiyelim dersek bu rekabetçi ve hergün yeni bir şeyin keşfinin yapıldığı dünyadan silinip gideriz.Mesele çarklar dönerken kendinize ne kadar avantaj sağladığınızda.Ne zaman rakibinizden daha iyi ve rekabetçi kola,televizyon,kompesör,diyaliz makinesi,tohum,harddisk vb üretebilirsek işte o zaman piyasayı kızdığımız ülkelerden ve uzantılarından kurtarabiliriz.

Konu khaos tarafından (28. April 2012 Saat 09:13 PM ) değiştirilmiştir.
khaos isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
khaos Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
dost1 (30. April 2012), Miralay (30. April 2012)