Tekil Mesaj gösterimi
Alt 25. August 2010, 02:18 PM   #2
Miralay
Uzman Üye

Tesekkür: 4.080
276 Mesajina 635 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
Miralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud of

Selam Haluk kardeşim.
yazılarınızı zevkle okuyorum.
Ben namazla ilgili hiiiç kardeşimizin bana hatırlattığı (daha önceden de farkettiğim ama her nasılsa es geçtiğim) bir konuda size cevap vermek istiyorum. Tabii sizin değerli fikirlerinize de açığım.

Dikkat edersek rabbimiz oruç,hac ve zekat konusunda detaylı bilgileri verirken; namazla ilgili detaya inmemiştir. (Bu benim fikrim tabi)
Evet Kur'an'da müteaddit kere namazdan bahsetmiş ama, ancak bulmaca çözmeye kalkarsak ve parçaları birleştirirsek, bir namaz şekliyle karşılaşırız. O da herkesin Kur'an'daki namaz tarifleri farklar arzeder.

Benim Kur'an okumalarımda farkettiğim husus ise şudur:

Cenab-ı Allah bir konuda hüküm veriyorsa,bir emri varsa,bir haram koymuşsa; net bir şekilde direkt olarak emrediyor. Yapıldığında mükafat, yapılmadığında ceza vadediyor.
Namaz için Kur'an'da bir netlik yok.
Direkt bir hitap yok. Malumu aliniz (daha doğrusu sizin de buyurduğunuz gibi) rekat sayısı da dahil, namazın nasıl kılınacağına dair bir tarif yok.

Acaba rabbimiz bu konuda riyaya kapılmamamız adına bize şekilsel ritüleer içeren bir namaz emretmiyor mu? Gerçekten arkadaşlarımızın bahsettiği gibi salat (veya namaz diyelim) başka birşey mi?

Ben bu konuda kanaat getirdim doğrusu. Tabii ki, rabbimizin huzurunda durmanın lezzeti hiçbirşeyle ölçülemez. Ama bunu günde birkaç defaya indirgemek ne derece doğru?
Bence günün neredeyse 24 saati huzurda olmak (abartma oldu ama,uyku süresini falan çıkartırsak) daha doğru geliyor.

Sizin ve dostların değerli fikirlerinizle katkılarını bana mutluluk verecektir.
Zira ben sırf "ettehiyyatü..." yü araştırırken haniflikle tanıştım ve elhamdülillah bu kervana katıldım. En çok üzerinde durduğum olay namazdır. Hala da bu konuda araştırmalar yapıyorum. (Daha diğer konuları araştırmaya fırsat bile bulamadım )

Saygılarımla

Konu Miralay tarafından (25. August 2010 Saat 02:21 PM ) değiştirilmiştir.
Miralay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla