Tekil Mesaj gösterimi
Alt 5. December 2012, 03:07 PM   #9
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
sahin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Alıntı:
(yolu izlenecek, onun gibi olmaya özen gösterilecek örnek) Habîbullah Muhammed Mustafa'dır; bu mana âyette apaçıktır
Hangi ayet de habibullah diye geciyor?
Kuranda habibullah geçmez. Ama, dikkat ederseniz, H.Karaman'da kuranda geçer dememiş, "ayette bu mana apaçıktır" diyerek kendi görüşünü belirtmiştir.
Ayette, var demiş olsaydı zaten o kısmı ayrıca tenkit ederdim.

Alıntı:
Alıntı:
Peygamberimiz dünyayı teşrif etmeden önce, ezelden beri Allah sevgilisi olmanın Peygamberimizle (onun hilkatin başlangıcı olan varlığı ile) alâkası (buna bağlı/tabi olması) ise ayetin açık ifadesi ile değil, işareti ve başka çeşitten delaletler ile sabittir. Bu ikincisine katılmayan olabilir, ama bu anlayışı dışlamak olmaz.
surayi bana bir aciklarmisin?
Burada da yanlışta olsa, ayetten kendi anladığını, kendi görüşünü yazmış.

Sevgili kardeşim,

herkes kuran ayetlerini okumakla birlikte bilerek yada bilmeyerek yanlış anlamalara sahip oluyor ve bunu açıklayabiliyorlar. Burada da H.Karaman hatalı da olsa, görüşünü anladığını yazmış. Senin benim gibi gerçektende anlamamış ve bu şekilde de anlamış olabilir.

Böyle anlamamakla birlikte kasıtlı olarak böyle yaptığına dair deliliniz varsa onu belirterek yazınız. Yoksa o kimsenin anlayışı üzerine zanla hareket etmiş olursunuzki, bu da sizi ayrı bir yanlışa düşürür. Benim dikkat çektiğim konuda budur. Kimse zanla hareket etmemelidir. Yoksa, H.Karaman'ın kurana muhalif rivayetleri bile savunma yanlışına düşen kimse olduğunu yazımın en başında yazdığımı ve onu savunmadığımı size hatırlatırım.

Ayrıca, H.Karaman'ın bu yanlışı diğer kabulleri yanında masum bile kalmaktadır. Birde, örneğin;

1- kurandaki kısas ceza hükümlerinin, kimileri eşyalar için olduğunu, kimileri hayvanlar için olduğunu,
2- Melek ve İblis'in ayrı yaratıklar olmayıp, insanların iyi yada kötü vasıfları olduğunu,
3-kıssaların gerçek olaylar yerine mecaz olaylar olduğunu,
4-mucizelerin gerçekler yerine mecazlar olduğunu,
5-hırsızın elinin fiziken kesilmesi yerine, hırsızlığına son verecek tedbirler alınması olduğunu,
6-Zina cezasında 100 sopa nın ilkellik olduğunu, sopa yerine başka uygulama mecaz edildiğini vb...

anlayanlar da vardır. Şimdi, bunlarla aynı yada farklı düşünürsen, sen onlara yada onlar sana, şu anda h.Karaman'a yönelttiğiniz gibimi yaklaşılmalıdır!

Kim bir konuda size göre yanlışsa, yanlışını gösterin, ortaya koyun ve aksini bilene kadar o bir kimsenin kasıtlı yaptığını düşünmeyin...

Alıntı:
Alıntı:
2- Peygamber deyim olarak Allah sevgilisi değilmidir? Allah sevgisizimidir? Bunu, insan ilişkileri anlamında kullandığını nerden biliyorsunuz?
Peygamber deyim olarak allah sevgilisi ise her peygamber allah sevgilisidir ozaman
Her peygamber, Allah sevgisi ile doludur. Bunu kurandan, helak edilen peygamber olmadığından, biliyoruz.
Alıntı:
Alıntı:
4- Bu makaleye cevap olarak yazdığınız yazı, Muhammed peygamberimizin peygamberliğinden önceki durumunu anlatan ayetleri içermektedir. Peygamber olduktan sonra, Allah'ın sevgisini haketmeyecek bir şey yapmışmıdır?
Farkinda olmadin galiba isra süresi ve hakka süresi peygamberlik vazifesi üstlenmisdir ve allah ona sebat vermis olsaydik az kalsin meyil edecektin diyor, ne demek istedi allah burda acaba ?.
Peygamberin, peygamber olmadan önce tercih ettiği yaşam şekli farklı, peygamber olduktan sonra yaşamında düştüğü hatalar ise farklıdır. Birinde bilinçli tercih, ötekinde ise bilmeden düştüğü yanlışlar vardır.

peygamber hataları ise rabbimiz tarafından ikaz ile düzeltilerek bize aktarılır.

Son olarak size şunu söylemek isterim:

Bu başlıkta, makalede hatalar olmasına karşın, bu hataları H.Karaman'ın bilerek yazdığını ben bilmiyorum, kimse de kendisinden duymadıkça bilemez, aksi zan olur, bu nedenle bu yazılarına dayanarak, onun bilinçli yapanlar gibi suçlanmaması gerektiğini, çünkü zanna dayalı hareketleri rabbimizin müslümanlara yasakladığını anlatmaya çalıştım.

Bu, kesinlikle H.Karaman'ı savunmak değil, aksine ona zanna dayalı söz söyleyenlere, düştüğü yanlışı göstermektir. Yoksa, H.Karaman'a bizzat yazdığım yazılar ve bazı yerdeki yazıları nedeniyle, kurana ters düştüğünden yanlış olduğunu söyleyen ve kabul eden biriyim.

Ayrıca; "sen olmasaydın alemleri yaratmazdım" sözü, kurana da, mantığa da ters bir söz olduğunu belirtmek isterim.

Selamlarımla...
aorskaya
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla