Tekil Mesaj gösterimi
Alt 27. October 2008, 11:29 PM   #6
Barış
Uzman Üye

Barış - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.340
366 Mesajina 989 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
Barış is on a distinguished road

Alıntı:
Paylaşım için teşekkürler.Yazı bana M.Akif Ersoy'un bir şiirini hatırlattı.
Rica ederim Kamer Kardeş. Mehmet Akif'in bizlerle paylaştığın şiiri ise, bana yine Mehmet Akif'in aşağıdaki ifadelerini hatırlattı.

“Aman yarabbi! Kur’ân ne söylüyor, biz ne anlıyoruz! Sabır ‘katlanmak’ değil, ‘göğüs germek’ demektir. Neye göğüs germek? Evet, sonunda katlanılamayacak acılara katlanma ıstırabına mahkûm olmamak için, önceden her türlü şedaide [sertliklere, çetinliklere], her türlü mezalime [zulümlere] mertçesine, insancasına göğüs germek… Fedakârlıkların semtine uğramayarak miskin miskin oturmak, sonra da hissesine düşecek rüsvalığı [rezilliği, kepazeliği] ‘kader böyle imiş, tahammül etmeli’ diye hazma [sindirmeye] çalışmak, hiçbir zaman ’sabır’ sözcüğü ile telif olunamaz [bağdaştırılamaz].” (Doç. Dr. Abdülkerim Abdülkadiroğlu, Nuran Abdülkadiroğlu,Mehmet Akif’in Kur’ân-ı Kerim’i Tefsiri, Mev’ıza ve Hutbeleri , Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları)

http://www.hanifler.com/showthread.php?t=128 (Buradan alıntıdır.)

Kurandaki SABIR kavramı ile ilgili sitedeki Hakkı Yılmazın Asr ve Müddesir sureleriyle ilgili tebyin çalışmasını okuyunca da anladım ki, kadercilik beraberinde sabır kavramını da çarpıtmış, anlamını kaydırmış ne yazık ki.

Konu Barış tarafından (27. October 2008 Saat 11:51 PM ) değiştirilmiştir.
Barış isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Barış Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
dost1 (11. August 2010), Miralay (27. May 2010)