Tekil Mesaj gösterimi
Alt 10. January 2017, 04:09 PM   #28
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Daha önce şuradaki sayfada
http://www.hanifler.com/showthread.php?t=2935&page=6
Tamamı müteşabih Talak Suresinin 1. ayetinden anladığımı şöyle yazmıştım:

Ben ayette geçen ifadeleri şöyle anlıyorum:
"nikâh" ifadesini: İş, iş edinme, görevlendirme
"nisa" ifadesini:1-Dişi. 2-fiziki güç, yani bedeni çalışma, efor gerektiren iş ve işi birine veya bir yere bağlı olarak yapan edilgen, talimat alan konumda olan, işçi (çalıştıran değil, çalıştırılan, edilgen)
"ünsa" ifadesini: 1-Dişi/edilgen unsurun/bir işi yapmak için emir alanın, bir işin yapılması karşılığı azimle üstün gelip işi bitirme ve karşılığında elde ettiği menfaat/ücret, maaş.
"fahşa" ifadesini ekonomik bir ifade olarak, ihtiyacı aşırı şekilde ve devamlı aşacak şekilde harcama.
"mehir" ifadesini: maharet, beceri, yetenek.

Meselâ ben Talak 1. ayetinin şoyle başladığını zannediyorum:".....Kadınları boşamaya niyetlendiğinizde(=çalışanların işlerine son vermeye niyetlendiğinizde); iddetlerini(=fesih sürelerini) dikkate alarak "ay hallerinden temizlendikten sonra(=ellerindeki işi bitirdikten sonra) onları boşayın(=işlerine son verin) ve iddeti"........."

Şimdi de 4. ayete bakalım:
"Verim yeteneğini kaybeden elemanlarınızdan ve bu nedenle onlardan semere almaktan/iş üretmelerinden ümitsizseniz/ümit kestiyseniz/faydalanamıyacağınıza ikna olduysanız işlerine son verin ki ellerinde iş olanları da işin bitirilmesi, işin terki, işin teslimine kadar beklemelisiniz.

Benim Talak Suresinden anladıklarım bu meallerde.

İsteyen de anlayışına göre ister rahim özürlü kızlarla evlenir; ister aybaşı görmeden evvel, ister sonra onları boşar, ister boşamaz; Allah'ın kurallarına rağmen iddet diye kendilerinin uydurduğu bir zaman süresince kadıncağızları hapis ederek zulüm eder; kendileri bilir.

Saygılarımla.
Galip Yetkin.

Konu galipyetkin tarafından (11. January 2017 Saat 08:30 AM ) değiştirilmiştir.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla