Tekil Mesaj gösterimi
Alt 11. November 2012, 02:41 AM   #10
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of
Standart Sürücü raporunda yeni yönetmelik tek gözü görmeyen

Kiymetli Kardeslerim,

hani dünyanin bin bir hali var, carsafli hanim kardeslerimiz, ki burada bahsettigim hanimlar tek bir gözlerine kadar hertraflarini kapatanlarlardan bahsediyorum, nasil araba kullanabiliyorlar, yoksa araba, arac kullanmalarida mi yasak "bebek arbasi"ndan baska??? Insanlik mi yani bu? Ya ben cok ince düsünüslüyüm, veyahutta dünyanin umuru degil bu hatunlarin nasil yasadiklari (!) Gerci benim ehliyetim yok, dogrusu bu güne kadar ihtiyacim olmadi. Ama, herkesi kendimle karsilastiramam, benim yoksa onlarin da olmasin diyemem.

SÜRÜCÜ RAPORUNDA YENİ YÖNETMELİK
TEK GÖZÜ GÖRMEYEN

Göz muayenesine ilişkin esaslar

(15) Şahsın tek gözü var, diğer gözü yok ise veya sadece bir gözünü kullanabiliyor diğer gözde görme yeterli değilse (Bu maddenin ikinci fıkrasının (a) bendi); (Monoküler vizyon var ise)

a) Görme gücü kriteri, gören gözün en az 1.0 görme keskinliği olmalıdır.

b) Görme alanı, şahsın yatay görüş alanı 120 dereceden daha az olamaz.

c) Eğer şahıs herhangi bir nedenle hayatının herhangi bir durumunda tek gözlü (monoküler) olma durumuna gelmiş ise; olayın üzerinden en az 1 yıllık adaptasyon süreci geçmeli ve sonunda şahsın 120 dereceden daha az olmamak koşuluyla görüş alanına sahip olduğu saptanmış olmalıdır.

ç) Monoküler kişiler;

1) A1, A2, B ve F sınıfı sürücü belgesi alabilir.

2) Ticari araç kullanamaz.

3) Kendileri açısından konulan kurallara uyup uymadıklarının denetlenebilmesi için sürücü belgelerine monoküler ibaresi yazılır.

4) Kullanacakları araçların içinde, sağında ve solunda olmak üzere en az 3 ayna bulunması zorunludur.

5) Sürücü belgesi aldıktan sonra her yıl bir göz hekiminden sağlık raporu almaları zorunludur.
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
merdem Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
Bilgi (12. November 2012), dost1 (11. November 2012), hiiic (11. November 2012)