Tekil Mesaj gösterimi
Alt 24. June 2010, 10:31 PM   #4
Barış
Uzman Üye

Barış - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.340
366 Mesajina 989 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
Barış is on a distinguished road

Sevgili Hiç kardeşim,

İnsanları cehenneme götüren şey ne? Kendileri değil mi?

Cehenneme gitmemize sebep, kendi ellerimizle yaptıklarımız değil mi? Kendi seçimlerimiz değil mi? O zaman Allah'tan mı korkmalı insan, kendisinden mi öncelikle?

Cenneti cehennemi bizi yaratan Allah'tır.
İyi kalpliler, iyilik yapanlar cennete gider, kötüler cehenneme.
Bunu bilen çocuk, korkacaksa eğer, kötü insan olmaktan korkar, kötülük edip cehenneme gitmekten korkar.
Çaresi de kendi ellerindedir. İyi insan olurum, cennete giderim diye düşünür.

Çocuğa Allah seni taş eder demeyi ben doğru bulmuyorum. Zaten dikkat ederseniz, bu sözü çocuklara kullanan insanlar, muhatapları da çocuk olduğundan olsa gerek, azıcık bir eziywt edip ağlayan, birşeyi tutturan çocuğa söyleyiverirler. Çocukcağızım da düşünmeye başlar belki: Bir daha tavşan istemeyeyim annemden de Allah beni taş etmesin...

Allah taş eder korkusu, çocuğu hatadan uzaklaştırmaz. Çocuğun iç dünyasında fırtınalar estiriri veya o dünyayı buzula çevirir. Ya sorgulamaya bile korkan,kendisine Allah tehdidiyle söyleneni kabullenen bir kişi olur, ya da korktuğu şeyden bir şekilde uzaklaşır, unutmaya çalışır,savunma mekanizmaları devreye girer diye düşünüyorum.

Küçüklükte öğrenilenler,yaşananlar, koca adam olduğumuzda yaptığımız seçimlerin, genel kabul ve reddedişlerimizin kaynağıdır çoğu zaman.

Çocuklar Rablerini sevsinler, O'nun istediği gibi bir kişi olmaya çalışsınlar.
Korkmaları gerekiyorsa, cehennemden korksunlar. Ama bir çocuğu onunla dahi korkutmamak gerekir,çünkü o bir çocuk.

Selam ve sevgi ile.
Kimse kimsenin yargıcı değil, olmamalı da zaten..Herkes kendi üzerinde gözetmen ve yargıç olsun..Kendimizi rahatsız edelim, dünyamız değişsin...Belki o zaman huzuru bulmuş benliğimiz başkalarına kendiliğinden ışık saçar../Elif.
Barış isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Barış Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 4 Kisi:
Araştıran (7. April 2013), message (29. June 2010), Miralay (25. June 2010), tevhid_yolcusu (30. June 2010)