Tekil Mesaj gösterimi
Alt 10. October 2008, 01:29 PM   #3
EVVAB_İNSAN
Uzman Üye

EVVAB_İNSAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 35
42 Mesajina 53 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
EVVAB_İNSAN is on a distinguished road
Standart "ŞİRK"

YÜCE ALLAH sakınanlardan, koruyanlardan, koruyanlardan razı olsun. Sorunuzla “ŞİRK” in daha iyi anlaşılmasına daha da netleşmesine katkıda bulunuyorsunuz, teşekkür ederim.

“ŞİRK”

YÜCE ALLAH’IN astlarından (yarattıkları) bir şeyi YÜCE ALLAH’A denk tutup ona ibadet etmek. YÜCE ALLAH’IN astlarına (yarattıklarına) itaatte bulunmak, hem onun hem de YÜCE ALLAH’IN emirlerini müsavi görerek ortak koşmak veya o şeyi YÜCE ALLAH’ın hükmünün önüne geçirmektir

…ALLAH’I bırakıp ta sana fayda veya zarar vermeyecek şeylere tapma. Eğer bunu yaparsan, o taktirde sen mutlaka zalimlerden (müşriklerden) olursun. Yunus Suresi/106

YÜCE ALLAH’IN astlarından (yarattıklarından) hiçbirin hüküm koyma yetkisi yoktur. İnsan yalnızca YÜCE ALLAH’A teslim olur ve onun hükümlerini uygular.

…Hüküm yalnız ALLAH’INDIR. Yusuf Suresi/40

YÜCE ALLAH’A isyan olan bir ameli helal görecek kadar YÜCE ALLAH’IN astlarından (yarattıklarından) olan evliya âlim veya şeyh saydıklarına uyanlar (ALLAH korusun) bu sınıftadırlar.

…(Yahudiler) YÜCE ALLAH’I bırakıp âlimlerini (hahamlarını); (Hıristiyanlar) da rahiplerini ve Meryem oğlu Mesih’i rabler edindiler. Tevbe Suresi/.

YÜCE ALLAH’TAN başkasının kanunlarına KUR’AN’İ ifadeyle, “Cahiliyye hükümleriyle hükmetme” denilmektedir. Burada YÜCE ALLAH, kendi hükmü dışında geçerli veya hayırlı olabilecek bir hükmün olmadığını açık ve kesin olarak bildirmiştir.

…Emir ve yasaklama hakkı, sadece ALLAH’INDIR, «Bilesiniz ki, yaratmak ta, emretmekte Ona mahsustur. A’raf Suresi/54

Bilesiniz ki, .... O’na mahsustur O ifâdesi, bu hakkın başkasına nisbetin asla mümkün olmadığına açık bir delildir. Ayette görüldüğü üzere yaratma ve emretme hakkını, YÜCE ALLAH’TAN başkasına nisbet eden kimse İSLAM akaidinin dışına çıkmış, müşrik olmuştur:

Yarattıkları üzere yegâne tasarruf sahibi olan yalnız yaratıcıdır. YÜCE ALLAH AZZE ve CELLE dir. Yarattıklarının yararına olanı en iyi bilen de sadece O’dur. O’ndan başkası hiç bir şey yaratmamıştır.

…Deki: ben, yalnızca sizin gibi bir beşerim. (Şu var ki) bana, ilâh’ınızın sadece bir ilâh olduğu vahyolunuyor. Artık her kim, RABBİNE kavuşmayı umuyorsa, salih amel yapsın ve RABBİNE ibâdette hiçbir şeyi ortak koşmasın. Kehf Suresi/110

YÜCE ALLAH’IN KADİR-İ MUTLAK olduğu hususlarda ister Peygamber veya alim, şeyh olsun, ister salih bir kul olsun YÜCE ALLAH’IN astlarından (mahluklarından) medet ummak ya da YÜCE ALLAH’A yapılan duâda onları vesile kılmak bu kabildendir.

Başkasını YÜCE ALLAH’I sever gibi ya da O’ndan daha fazla sevmek, bu da ŞİRKTİR. Sevgi ihlâsla boyun eğmenin bir göstergesidir. Bütün sevgiler YÜCE ALLAH’A duyulan sevgiye nispetledir.

…İnsanlardan bazısı ALLAH’TAN başkasını ALLAH’A (haşa) eşler ve benzerler edinir de onları, ALLAH’I sever gibi severler. İMAN EDENLER ise daha çok ALLAH’I severler. Bakara Suresi/165

YÜCE ALLAH’IN Rububiyeti gereği O’na mahsus olan kâinattaki tasarruf ve tedbiri bir takım salih kimselere nisbet etmek, onların da bu hususta güç sahibi olduğuna inanmaktır. Bu salih saydıkları kimseleri YÜCE ALLAH’A has olan vasıflara nisbet etmek şirk kabilindendir. Peygamber de olsa bu böyledir.

Örneğin mutlak gaybı YÜCE ALLAH’TAN başka kimse bilemez. Dolayısıyla YÜCE ALLAH’TAN başkasının gaybı bildiği iddiası kişiye. YÜCE ALLAH adına bilmediği bir şeyi söylediği için büyük bir sorumluluk getirir, sahibini küfre götürür.

...Eğer gaybı bilseydim elbette daha çok hayır yapmak isterdim ve bana hiçbir fenalık dokunmazdı, ben sadece inanan bir kavim için bir uyarıcı ve müjdeleyiciyim. A’raf Suresi/188

İslâmdan olmadığı halde İslâmmışcasına rağbet gören bidat ve hurafelere yönelerek. Müslümanlar neredeyse kendilerinden önceki müşrik kavimler gibi dinlerini oyun ve eğlence edinme tehlikesiyle karşı karşıyadırlar. Ölmüş salihleri yüceltmeye, onlar için kurban kesmeye, duâlarında onlardan medet ummaya, kabirlerini bayram yerlerine çevirip onları tavaf etmeye başladılar.

“Ey RABBİMİZ! Bize yalnız Senin Hükümlerinle yaşayabilmek için gayret edeceğimiz bir basiret, bir güç ver. Bizleri şirkin her türlü kirinden, tevhidin nuruyla temizle ve bizi dosdoğru yola ilet! Şüphesiz Sen her şeye gücü yetensin!”

HAMD ÂLEMLERİN RABBİ, ALLAH’A MAHSUSTUR…

Her şeyin doğrusunu sadece YÜCE ALLAH bilir…

Selam ve muhabbetle kalın...

Konu EVVAB_İNSAN tarafından (11. October 2008 Saat 01:35 PM ) değiştirilmiştir.
EVVAB_İNSAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla