Tekil Mesaj gösterimi
Alt 3. March 2013, 04:06 PM   #15
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Alıntı:
sensable Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Merhaba
Umarım sorumun cevabını alabilirim.Adem ve eşi yasak olanı yapar ve cennetten kovulur.Sonra Rab'den öğrendikleriyle tövbe eder ve Allah affeder.Peki o halde dünyadan tekrar cennete neden alınmadı?Affedildi ise neden ceza çekiyor?İnsanoğlu işlediği günahın cezasınì affedilse bile çekecekse affedilmek veya af dilemek neden ki?

Merhaba,

Affedildikten sonra neden dünyadan tekrar cennete alinmadiklarini soruyorsun.

Ben bu sorudan evvel, Rabbimiz: Meleklere Adem'e secde edin dediginde ( Ali Riza Borazan kardesimizin tanimina göre : İBLİS. İnsandaki fısk ve fücurun asıl Allah’a kulluk için yaratılmış olan insanı doğru yoldan alıkoymak için vesvese veren varlığın adıdır.
O zaman iblis insanın içinde olan ve insana kötülüğü fısıldayan. Bir melektir. Kur’an’da aynı zamanda nefis anlamında da kullanılmıştır.
Iblis'in haricinde tüm melekler secde ediyorlar.

Yani insanin bir parcasi olan IBLIS secde etmeyerek Allah'a isyan etmis bulunuyor, ben de soruyorum, bu durumda rabbimiz nasil oluyorda daha bastan isyankar olan kulunu cennete koyuyor? Cenneti haketmis bulunuyormu Adem'in kendi icinde olan bir parca isyan edenlerden olursa?

Kafam iyice karisti.

ADEM
Önce Kur’an da geçen isimleri Kur’an içerisinde arayarak kastedilen manayı anlayabilirsek Kur’an’ın içindeki konuları ancak o zaman anlayabiliriz.
2/30: “Hani Rabbin meleklere: "Muhakkak Ben, yeryüzünde bir halife var edeceğim" demişti. Onlar da: "Biz Seni şükrünle yüceltir ve (sürekli) takdis ederken, orada bozgunculuk çıkaracak ve kanlar akıtacak birini mi var edeceksin?" dediler. (Allah "Şüphesiz sizin bilmediğinizi Ben bilirim" dedi.”
Şimdi ayetin içeriğine baktığımız zaman önce iki varlıktan söz ediliyor. Varlığın bir tanesi melekler; bunlar daha halife olan Adem yaratılmadan önce yaratıldığı bilinen varlıklar olduğu anlaşılıyor. Bunların özelliği Allah’ı şükürle yüceltip takdis etmesidir.
İkinci bir varlık olan daha yaratılmamış fakat adı konuşulan halife olacak olan bir varlıktan bahsediliyor. Ayette geçen halifenin özellikleri bahsedilirken bozgunculuk çıkarması ve kanlar akıtması özelliğini taşımasıdır.
2/31: “ Ve Adem'e isimlerin hepsini öğretti. Sonra onları meleklere yöneltip: "Eğer doğru sözlüyseniz, bunları Bana isimleriyle haber verin" dedi.”

MELEK:İnsanın fiziki yapısı da dahil olmak üzere insanın dışındaki insanın emrine amade olan bütün varlıkları adıdır.
Öyleyse bu güne Kadar anlatılan Kur’an’ın dışındaki melek kavramı,yanlıştır. o zaman, ondan uzaklaşıp, Kur’an’ın tarif ettiği melek kavramına gelerek Allah’ın yerine koyduğu kelimeleri yerinde tutmaya çalışalım
“ve meleklere Ademe secde edin dedik İblis hariç secde ettiler.”

Melekler öyle bir varlık ki Hem Ademe secde edin emriyle Allaın emrini yerine getirerek Allah’a secde ediyor hem de secde edeceği yeri tarif ederek, Ademoğlunun emrine giriyor.

Meleği tarif ederken Allah’ın yarattığı İnsanoğlunun fiziki yapısıda dahil insanın dışındaki bütün Allah’ın yarattığı zerreden küreye kadar olan her şey demiştik.

MELEKLERIN Adem'den evvel yardilmis olmasi, Adem yeryüzüne halife olmadan evvel, yeryüzündeki baska yaratiklari taniyor olmalari?

Savasta yardimci olarak gönderilen MELEKLER?

Ikiser dörder kanatli MELEKLER? ayri bi soru.

Bir de ÖLÜM MELEGI'ni merak ettim, Allah'in elcileri olarak vazifeli MELEKLER mi oluyor?

Adem, Melek, Iblis, Seytan = Cennet?

Iblis'in en bastan isyani: SECDE ETMEMEK
Cennet'te iken Adem'i KANDIRMAK

Hepsinin cennetten cikarilip yeryüzüne atilmasi?

Hepsinin yeryüzünde üstlerine düsen vazifeleri hakkiyle yerine getirmesi gerekir, ki cennet'i yada cehennemi haketsinler?!?!

Kafamda bu kadar soru isaretlerinin olustugu cok enderdir.
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla