Tekil Mesaj gösterimi
Alt 15. January 2013, 02:20 PM   #3
sevginur
Uzman Üye

sevginur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 477
198 Mesajina 386 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
sevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud of

Allah için ibadet,kurban

فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ

O halde Rabbin için namaz kıl ve kurban kes.

فَصَلِّ salli emri ibadet etmek انْحَرْ inhar ise kurban kesme emridir.
Allah size istediğiniz her şeyden vermiştir. Allah’ın nimetlerini saymaya kalksanız bitiremezsiniz. Ama kimi insanlar yanlışı çok yapar, çok da nankördür. (İbrahim 14/34) النحر “Nahr” göğsün üst kısmındaki boyun çukuruna denir. (Müfredat s.627) “Venhar” ise “O çukura bıçak saplayarak kes” demek olur. Bu sırada hayvan ayakta bulunur. Bunu daha açık şekilde anlatan Ayet şudur: “Gösterişli hayvanları da sizin için Allah’ın (dininin) işaretlerinden (kurban) kıldık. Onlarda sizin için hayır vardır. Sıra sıra ayakta dururlarken üzerlerine Allah’ın adını anın. Yanları üstüne düştüklerinde onlardan yiyin, ihtiyacını gizleyen ve gizlemeyen fakirlere de yedirin. Belki şükredersiniz diye onları emrinize verdik.” (el-Hac 22/36)
“Sura üflendiğinde kâfirlerin arasında nesep bağı kalmaz, o gün birbirlerini arayıp sormazlar da…” Müminun 23/101
Bu ayette iki emir biri ''salat ''etmek ve nahr etmek etmek.
Ayette salat ve nahr kelimelerinde çeşitli görüşler vardır.
a)Kimi alimler bu ilgili emirler hz Peygamber'in namaz kılması ile bazılarına göre sağ eli sol elin üzerine koymasıyla ilgilidir
Dipğer görüş salattan farz namazlar nahrdan maksat deve kurban edilmesi
b)Bu ayetin iniş olarak Hubeydiye antlaşmasının yapıldığı gün inmiş hz Peygamber hacdan engellenmesi hadisesinde Allah teala bayram namazı kılması deve kurban etmesi tekrar geri dönmesi emredilenleri aynen yaptığını ayetin mesaj olarak Allahın sana verdiği deger ve hayrın bir şükrü olarak bütün ibadetlerini putlara değil sadece Rabbine tahsis et
Ayetteki emir sadece peygambere yönelik değil bütün müminleri içerdiğidir..
Süleymaniye vakfı ve mehmet Okuyan görüşlerinden derlenmiştir
Ve ben asla sizin taptıklarınıza tapacak değilim/ Ben asla sizin yapmış olduğunuz ibâdeti yapıcı değilim. Siz de benim taptığıma tapacak değilsiniz/ Siz de benim yapmakta olduğum ibâdeti yapıcı değilsiniz.
Sizin dininiz sadece sizin için, benim dinim de sadece benim içindir.”
Kâfirûn Sûresi

Konu sevginur tarafından (15. January 2013 Saat 05:02 PM ) değiştirilmiştir.
sevginur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla