Tekil Mesaj gösterimi
Alt 17. July 2011, 02:39 PM   #3
fazıl
Yeni Üye

fazıl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 0
2 Mesajina 4 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
fazıl has much to be proud offazıl has much to be proud offazıl has much to be proud offazıl has much to be proud offazıl has much to be proud offazıl has much to be proud offazıl has much to be proud offazıl has much to be proud of

Alıntı:
hiiic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Allah razı olsun pramid.
orucu da ritüele çevirmişler. arapçam yok ama dediğin ayeti inceledim bilenlere sordum, gerçektende oradaki mana "oruç tutamayanlara" değil tamı tamına "orucu tutabilenlere/dayananlara" dır...

Bu durumda fitire farz oluyor.

Peki piramid, 3 şey soracağım;

1-Ramazanın tarihi? gerçekten sürekli değişiyor mu?
2-Günün sayısı? 30?
3-Meryamin orucundaki gibi susmak ta orucun bir bileşenimi? sanmıyorum aslında ama bilene sorun diyor sordum.
Selam.

Müsadenizle anladığımı aktarmak isterim.

1. soru için bir malumatım yok.
2. gün sayısı genellikle hep 10 gün olarak geçiyor, yeminler 10 güne, mekkede mukim olmayanlara yine 10 güne, bu nedenle 10 gün olması kuvvetle muhtemel ama emin değilim.
3. Evet, oruç tutulurken konuşulmaz. Ama konuşulmaması gereken, çirkin sözdür. Meryemi bebesiyle görenler hemen dedikodu kazanını kaynatmışlardı ve meryem onlara karşılık verseydi onlar da ona karşılık vereceklerdi. Oysa meryem, susmuştur çünkü oruçtayım demiştir, o zamanlardan da bilinmeli ki oruç olan kötü konuşmaz. Meryem, insanlardan hiç kimseyle konuşmayacağım demiştir çünkü hangi birey olursa olsun, gündem: meryemin peydah (konuşmak isteyenler açısından) ettiği çocuk olacaktır.
Oruç, yeme-içme, cinsel birliktelik ve her tür kavga gürültü içinde bulunmamaktır.

Yukarıda oruç zamanı için 10 gün olması muhtemeldir demiştim. Birde şöyle bakmak gerek. Hava sıcaktır ama cehennem daha sıcak.
fazıl isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
fazıl Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
hiiic (17. July 2011), Miralay (22. July 2011)