Tekil Mesaj gösterimi
Alt 15. September 2017, 06:47 PM   #15
yolcu42
Uzman Üye

Tesekkür: 25
34 Mesajina 37 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 18
yolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud of

Hadid23-24
Bakara155 ve daha nice ayet.

Para,insanın en büyük zaaflarından biridir.
Paraya kulluk etmekten kurtulmak, büyük başarıdır kanaatindeyim.
Benim anladığım,
Kutsal kitap,

İslam devletinde,insanların harcamalarını denetlemeyi devlete bırakmamıştır.(karunun karun olmasına musa peygamber ses çıkarmamıştır.(karun varken musa peygamber yönetici zannedersem)

Anladığım kadarıyla ayetlerde kınanan ve yasaklanan durumlarda ceza söz konusuysa bu devlete verilen görevdir. Örneğin,

Fuhuş cezası
Hırsızlık cezası
Kasten adam öldürme
Ayrıca karşı tarafın hakkını koruma durumları;
Taksirle adam öldürme
Miras payı vs.

(dikkat ederseniz kamu düzenini bozacak eylemler devlet tarafından cezalandırılıyor.)
Ve kişi haklarını koruma faaliyetleri,
Belki evleme ,boşanma, miras taksimi,yargı...

Oysa,
Para yığan,gösteriş yapan,yardım yapmayan kişi kınanmasına tehdit edilmesine rağmen,
Şu kadar ceza verin diye bir emir gelmiyor.

Devlet, gelir dağılımında çok yüksek uçurumun olmaması için ve sosyal yardım için gerekli bir takım tedbirler alabilir fakat bu,insanların tasarruflarını tamamen denetim altına almak olmamalı diye düşünüyorum.

Haşr7(...böylece sizden zenginlerin arasında bir düvel olmasın)
(Amaç, ağalık sistemini engellemek olabilir)

Oruç tutmayana ,namaz kılmayana devlet karışmıyor.çünkü bunlar toplumsal huzuru bozmaz.bunu denetlemek devletin görevi değil.
Kişi bunlarla sınanır

Ayrıca,sorunuza benim acizane cevabım,

Kuranın genelinden anladığım kadarıyla
Mülk,bu sınavda çok çok yüksek belirleyici
Kanatindeyim.
Doğrusunu rabbimiz bilir

Konu yolcu42 tarafından (21. September 2017 Saat 04:56 AM ) değiştirilmiştir. Sebep: ,
yolcu42 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla