Tekil Mesaj gösterimi
Alt 15. February 2013, 04:35 PM   #6
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Allah'in Rahmeti ve Selami üzerinize olsun Degerli Dost1 Kardesim,

paylasima katilip beni cevaplandirdiginiz icin size en icten tesekkürlerimi ifade ederim.

Biz insanlarin düsünceleri bitmez, her bir konuda aklmiza en yatkin olani en uygun olani en dogru olani bulana kadar arkasini birakmadigimiz oluyor. Esasinda güzel bir sey. Sabirla inancla bir konu üzerinde durulmamis olsaydi günümüze kadar ve halende meydana gelen buluslar icatlar yanlizca düsüncelerde kalir ve su an neanderthaler yasamindan uzak olmazdik.

Benim sahsi olarak ne cahillik nede ileri giden bir düsünürlükte oldugum lütfen akliniza gelmesin. Kafamdaki düsünceleri bir siraya koymak istiyorum, kimseye haksizlik veya edepsizlik gibi bir davranislarda bulunma niyetim yok.

Ya hepsi ya hicbiri, ya mümin yada müsrik. Bunun arasi olamaz. Arasi münafik olur, hem öyle hem böyle hem o hem bu olamaz. Her birseyin rayina oturmasi gerekir huzuru bulabilmemiz icin.

Ben sizlerden beni tasdiklemenizi beklemiyorum, tüm kardeslerimden paylasimlarini bekliyorum ki bileyim, sonu gelmeyecek halledilmeyecek bir bicimde kalmasin düsüncelerim.

Meseleyi biraz da baska yönlerden ele alalim. Belki bir kac degerli kardesimizin de simdiye kadar hic düsünmedigi veya düsünüpte aciklamarda bulunmayi göze alamadigi bir iki noktayi aciklayalalim.

Dinimizin en önemli unsurlarin basinda gelen Peygamberler konusudur, Allah'tan sonra demiyorum dikkat ederseniz. Allah hic bir insanla hic bir varlikla hic bir madde ile velhasili hicbir seyle karsilastirilmaz, her bir varlik bunun bilincindedir. Benim konu Peygamberlere iman konusudur.

Yeryüzünün hicbir kösesi yoktur ki Peygamberleden birseyler duymus olmasin. Ister ilahi Kitaplar yoluyla ister siir ister roman ister filimler, rivayetler, karikatürler yoluyla olsun duymayan yoktur.

Gelelim medya denen aleme. Bilhassa filimler ve karikatürler hakkindadir elestirecegim konular.

Musa ve Isa Peygamber ( Allahin rahmeti ve selami üzerlerine olsun ) kadar hic bir din kisiligi hakkinda filimler ve karikatürler yapilmamistir. Isin komigi ( komikten ziyade dramasi daha uygun terim olur ) bu filimler ve karikatürler hakkinda ben bir mümin görmemisimdirki demo yapsin, itiraz etsin. Tuhaf degilmi? Tüm peygamberlere iman ve aralarinda hic bir sekilde ayrilik yapmamak bizere Rabbimizin emri ve duyurusu.

Bir mümin olarak diyebilirmiyiz ( buna hakkimiz var mi ) Musa'ya yahuduler sahip ciksin Isa'ya hiristiyanlar sahip ciksin, onlar korusun peygamberlerini, biz yalnizca Muhammed'in ( selam olsun ona ) haysiyetini sarsacak konularda önayak olur, dünyayi altüst ederiz. Oldumu ya simdi bu.

Güney Amerka'da hic bir ev yoktur, hic bir alan yoktur ( Rio'nun tepesindeki heykel dahil ) Isa'nin resmi olmayan. Kimi ilgilendiriyor? Hic kimseyi. Musa peygamberi ( selam olsun ona ) 10 emir levhasiyla filimlerde alay konusu ediyorlar. Kimi ilgilendiriyor? Hic kimseyi. Muhammed peygamberin ( selam olsun ona ) bir yerlerde resmi yapiliyor, vayyyyyyyyyy anam kim o gösterin, ölüm fetvasina kadar gidiyor mesele. Sanki Muhammed Peygamber bu gü yasamis olsa hic bir sekilde resim cektirmeyecek, hic bir yerde bir fotosu olmayacak.

Bilmem anlatabiliyormuyum Dost1 Kardesim ne demek istedigimi. Kanimiza islemis ayirim yapmak. Bir avukat dahi hic tanimadigi birini koruma vazifesini üzerine aliyor, bir sey mi calmis birinimi öldürmüs, mühim olan o kisinin savunmasini üzerine almasi.

Ama bizler müslüman olarak bir tek Peygamberin savunmasini üzerimize aliyor, diger peygamberleri dis kapi ediyoruz.

Ya hepsine karsi ayni tutumu uygulayalim, cenemizi, kalemimizi, silahimizi hepsi icin ortaya koyalim, yahutta hicbirini savunmaya gecmeyelim. Ki Rabbimiz bizi ayirim yüzünden hesaba cekerken verebilecek edepli bir cevabimiz olsun.

Iman yalniz dille olmaz, kalbden gecirmeyle olmaz. Görülür ve elle tutulur yanlarini da uygulamak lazim. Yoksa kim nerden bilecek kimin ne oldugunu. Oldugumuz gibi görünelim, göründügümüz gibi olalim.

Duruma aciklik kazandirmamiz lazim. Ali ( Allah ondan razi olmustur ) ve Muaviye olayina dönüstürmeyelim. Müslümanlarin arasi acilmasin, fitne yayilmasin diye günümüzde apacik orta yerde Ali Muaviye konusu konusulmaz olmus. Bakarmisiniz bir kere Dost1 Kardesim, zaten Ali Muaviye olayi sebeb olmustur günümüze kadar gelen ayriliklarin, düsmanliklarin sebebi. Zamaninda sahabeler hakka dayanarak hareket etmis olsalardi dört mezhep denen sey olmazdi, guruplara ayrinilmazdi, her gurup kendini hakli görmezdi.

Rabbimizin guruplara ayrilmayin birlesin emri kulak ardi edilmezdi.

Ve ayni durum Peygamberlerin esitligi konusunda halen aydinlik getirilmis degil. Halen ayriliklarimiz var, ayiranlarimiz var, ayricaliklarimiz var. Mümim müminin kardesi ise, tüm peygamberler de ayni sekilde, hatta daha saglam bir sekilde birbirlerinin kardesidir, ayirim yapilmaz. Allah'in emri de budur.

Hatasiz insan olmaz. Arastirmak incelemek karsilastirmak gerekir ki dogruyu bulalim.

Hic bir kardesimizden bir paylasim gelmese dahi ben ayni fikirdeyim. Ben böyle yorumluyorum.

Ben Rabbimin emirlerine itaat ediyorum, son elcisini saygi ve sevgiyle aniyorum, elimden geldigince evlatlarima dinlerini Kur'an isiginda uygulamalarini tavsiye ediyorum, öksüzlere elimden geldigince yardim ediyorum, böylece Rabbime ve Resulüne itaat ediyorum. Faaliyetlerimi genisletmem gerektigini biliyorum. Allah izin verirse, bir imkanini bulup Berlin'de hanif kardeslerimlerle bir araya gelip her konuda görüslerini paylasmak arzusundayim.

Allah'in selami tüm peygamberlerinin üzerine olsun. Dualarimda böyle yer aliyor peygamberler. Hepsini sayiyor ve selamliyorum. Hepsini seviyorum. Hepsinin kissalarini özenle okuyor ve hissediyorum. Canimi feda etmek konusunda, degeri olmayan bir canin böyle muhtesem varliklar ugruna ( Allah'in dinini yaymak adina ) feda etmek faydali olacak ise mesele yok, ona da hazirim. Muhakkak, Allah'in dedigi olur.

Peygamberlerine, halen onlari ilahlastirarak eziyet edenleri Rabbime havale ediyorum. O, böyle insanlarin hepsine geregince lanet ediyor ve yeri geldiginde cezalandiracagini vaadediyor.

Selam ve dua ile.
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
merdem Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
dost1 (15. February 2013), sevginur (16. February 2013)