Konu: Bu kuran
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 21. September 2012, 08:34 PM   #11
hakikat_yolcusu
Katılımcı Üye

hakikat_yolcusu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 14
9 Mesajina 13 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
hakikat_yolcusu has much to be proud ofhakikat_yolcusu has much to be proud ofhakikat_yolcusu has much to be proud ofhakikat_yolcusu has much to be proud ofhakikat_yolcusu has much to be proud ofhakikat_yolcusu has much to be proud ofhakikat_yolcusu has much to be proud ofhakikat_yolcusu has much to be proud of

Alıntı:
pramid Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu sözü çok tehlikeli buluyorum; Raina sendromu diyorum bu duruma. Güdülme isteği.

Mümin olan insan "ikra" emri doğrultusunda kendini yetiştiren bir okuryazar olmalıdır. Daima şüpheci.

Raina demeyin, unzurna deyin.
muhakkak öğrenmeye, akıl etmeye, araştırmaya, okumaya! yönelik emirler, tavsiyeler var Kuranda. buna itirazım yok. ama dediğim gibi bazı ayetlerde sanki bazı şeyleri sadece belli ehil kişilerin bilebileceği sonucu çıkıyor. herkes aynı seviyede anlayabilecekse bu ayetlere ne mana vereceğiz peki?

ali imran 7 Kitap'ı sana indiren O'dur: Onun ayetlerinden bir kısmı muhkemlerdir ki; onlar Kitap'ın anasıdır. Diğer ayetlerse müteşâbihlerdir. Şu var ki, kalplerinde bir eğrilik ve bozukluk bulunanlar, fitne aramak, onun yorumuna öncelik tanımak için Kitap'ın sadece müteşâbih kısmının ardına düşerler. Onun tevilini ise bir Allah bilir, bir de ilimde derinleşmiş olanlar. Bunlar, "Ona inandık, hepsi Rabbimizin katındandır." derler. Gönül ve akıl sahiplerinden başkası gereğince düşünemez.

yusuf 76 Ve her bilgi sahibinin üstünde bir başka bilen vardır.

bakara 269 Kime dilerse hikmeti ona verir; şüphesiz kendisine hikmet verilene büyük bir hayır da verilmiştir. Temiz akıl sahiplerinden başkası öğüt alıp düşünmez.

nahl 43 Eğer bilmiyorsanız ehli zikre sorun.

vb ayetlerde de gördüğümüz gibi bazı mesajları herkesin anlayamayacağı, doğal olarak bizim de bu manaları anlayabilecek ilmi derinliğe sahip olanlara uymamız gerektiği emredilmiş. buna siz raina diyorsanız da benim için çok fark etmez, madem Kuran emretmiş ben dediğini yapmaya gayret gösteririm. yok, herkes de anlayabilir diyorsanız yukarıdaki ayet gibi birçok mesaj boşuna (haşa) gönderilmiş o zaman. biraz da kelimelerinize dikkat ederseniz sevinirim.

saygılar ve selamlar...

Konu hakikat_yolcusu tarafından (21. September 2012 Saat 08:37 PM ) değiştirilmiştir.
hakikat_yolcusu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla