Tekil Mesaj gösterimi
Alt 22. January 2011, 06:58 PM   #1
Barış
Uzman Üye

Barış - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.340
366 Mesajina 989 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
Barış is on a distinguished road
Standart Dinibütün kapitalistlerin memleketinde açlıktan ölen bebek

KÜBRA

Samsun’un Tekkeköy İlçesi…

Mahşer günü dile gelip öfkeyle kükreyecek olan yer!

Öyle bir öfke ki, hepimiz kaçacak bir yer, sığınacak bir delik arayacağız.

Ama size garanti ederim:

Bulamayacağız…

İki buçuk aylık ve otopsi masasında!

Midesinde hiçbir şey bulamamış doktorlar, “Bomboştu.” diyorlar!

“Besin yetersizliği” teşhisi konmuş.

Şu bildiğiniz açlık.

Açlıktan ölmüş Kübrâ bebek.

Açlıktan!..

“Her günü çay içip kuru ekmek yiyerek geçiriyoruz.” diyor annesi; “Sütüm olmuyor, emziremiyordum…”

Babasının ayağı iş kazasında bileğinden kopmuş. Bir tersanede sigortasız çalıştırıldığı için malulen emekli de olamıyor. Kadın dilenerek günde 10 lira kazanıyormuş; “Yetmiyor.” diyor…

Bunlar Türk!

Bunlar müslüman!

Bunlar insan ulan, bunlar insan!..

“Üslup hikmetli olmalı!” diye uyarıyorlar beni; kaba saba yazıyormuşum, sert yazıyormuşum, dilim sivriymiş…

Daha nazik, daha kibar, daha mülayim olmalıymışım…

Bunlar beni göbeklerinden kapitalizme/hakim sınıflara bağlı şu kıçıkırık kıytırık yazarlardan sanıyorlar; güzel yazı yazmaya çalışan, kendini beğendirmek için binbir dereden su getiren, hakim sınıfların gözüne girmek için şerefini/namusunu üç otuz paraya satan!

Güzel yazınızın, hikmetli üslubunuzun, hakim sınıflara yaltaklanma şerefsizliğinizin Allah bin türlü belasını versin!

Bu insan yavrusu henüz iki buçuk aylıktı.

İki buçuk aylık!..

Ellerinde 10.000 liralık çantalarla, bileklerinde 50.000 liralık saatlerle, parmaklarında 100.000 liralık yüzüklerle ortalıkta gezinip duran küçük burjuvalar, yeni yeni burjuvalaşan dinibütün Müslümanlar…

Aynı günkü gazetelerde, 2.000 doları 1.5 yılda nasıl da 1.000.000 dolara çıkardığını ballandıra ballandıra anlatan borsa çakalları…

39.000 lira aylık kira alanlar, bir televizon programından haftada 250.000 lirayı götürenler, New York’da 20 tane daire kapatanlar, 11 tane lüks arabası olup bunların birinin üstüne oturarak yılışık yılışık resim çektirerek gazetede yayınlattıranlar…

Aksırıncaya tıksırıncaya kadar yiyip öküz gibi geğirdikten sonra elhamdülillah çekenler…

Özelleştirme ihalesinde 8.000.000.000 doları gözü kapalı sayanlar, vergi barışında 5.000.000.000 dolar getirenler…

İktidarın gözüne girmek için sistem yanlısı yazılar yazıp ayda 50.000 liraları, 100.000 liraları götüren sözümona köşe yazarları…

Ve daha 2.5 aylıkken açlıktan ölerek otopsi masasına yatan Kübra bebek!..

Bu bir sistem sorunu.

Bir düzen sorunu.

Bunu anlamak bu kadar zor mu!

Kapitalizm bu işte, serbest piyasa bu; otuz tane kitap yazsan, bu örnek kadar çarpıcı biçimde açıklayamazsın!

Kapitalizm bu işte; gücü gücü yetene!

Bunu anlamak bu kadar zor mu!

Üslüp hikmetli olmalı, ha!

Bunun Arabistan’da, cahiliye döneminde diri diri gömülen kız çocuklarından ne farkı var! (Tekvir, 8-9)

Kübra bebek gibi milyonlarcası var; biz sadece basına yansıyanlardan haberdar oluyoruz.

İnsanlar aç!

Çocuklar açlıktan ölüyor!

Ama üslup hikmetli olmalı, öyle mi!

Tüh Allah bin türlü belanızı versin!

Siz bu yazıyı(!) okuduğunuzda Kübrâ bebek mezarda olacak.

Bir an için düşünün:

Yaratıcı, Arabistan’da diri diri gömülen kız çocukları için ne diyordu?

Bu bir kader mi, Yaratıcı bu çocuğun alnına 2.5 aylıkken açlıktan ölmeyi mi yazmış; benzer biçimde, hayatta kalmaya çalışan veya ölen çocuklar Tanrı tarafından bu biçimde yaşamaya veya ölmeye mi mahkûm edilmiş?

Yoksa bu uğursuz kaderi yazan biz miyiz?!.

Kübrâ…

Yani daha (en, pek, çok) büyük olan…

Ama Kübrâ’dan daha Büyük Olanı da var.

Hatırlatayım dedim…

Siz, ben, o…

O gün kaçacak bir yer, sığınacak bir delik arayacağız.

Ama size garanti ederim:

Bulamayacağız…

YILMAZ YUNAK

Skyturk.net
alıntıdır.
Kimse kimsenin yargıcı değil, olmamalı da zaten..Herkes kendi üzerinde gözetmen ve yargıç olsun..Kendimizi rahatsız edelim, dünyamız değişsin...Belki o zaman huzuru bulmuş benliğimiz başkalarına kendiliğinden ışık saçar../Elif.
Barış isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Barış Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
dost1 (22. January 2011), hiiic (23. January 2011)