Tekil Mesaj gösterimi
Alt 19. September 2017, 03:26 PM   #27
yolcu42
Uzman Üye

Tesekkür: 25
34 Mesajina 37 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 18
yolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud of

Galip bey fikirlerimizin ortak olduğu noktalar da varmış.

Aslında şu soruya cevap pek verilmediği için insanın kafası karışıyor.
Allah dünya nimetini güzelliklerini yarattı ve bunlara hırsla bağlanmaman ve ahireri arzu etmen gerekiyor.(sana verilenle yetin,elinde olmayanı tamah edip hırslarının kölesi olma?)
Niye böyle bir sınav var.bizim bağımlılıktan kurtulmamız niçin önemli?
(ve dahası,insan ahirete inandığı,bu dünyanın geçici olduğunu bildiği halde niye daha çok parayı tamah eder?niye hırsla daha çok kazanmak ister?)

Veya, ayette diyor ki,"bazı insanlar allahı sever gibi başkalarını sever"
Allah kendi yarattığı Maddeyi veya kişiyi allahı sever gibi sevmemizi niye istemiyor.
İstese onu yok eder ve sorun da kalmaz.
Aracı koşmamız niye yasak?(ve daha önemlisi,aracı koşmak yasak olmasına rağmen,niye her dinde aracılık var)

Sadece allaha dua etmek dururken insan niye"yetiş ya muhammet" veya "yüce isa yardım et" deme gereği hisseder

Anladığım kadarıyla bir cevap yazayım.

Şöyle düşünün,
Bir demet para ve bir oda var.
Ve şu denilir.
Oda da hazine var. Odaya olan inancın yüksekse para senin için basit kalır.Odada hazine olduğuna şüphe ediyorsan o ölçüde paraya olan bağımlılığın artar.
Ve hırsla daha fazlasına sahip olup,dünyada cenneti yaşamaya çalışırsın.

İnsan gördüğüne inanır.görmediği(gayb)e ise ancak akılla inanabilir.
O odada hazinenin olduğuna olan ihtimali arttıkça parayı seçmekten o kadar vazgeçer.
Eğer birisi ona"odada hazine olduğuna inandım de yeter derse,inandım der ve paraya hırsla bağlanmaya devam eder.
(geleneksel görüşe göre kelime i şahadet getirdiğin zaman,kısa süreliğine yansan da cennettesin,inandım demen yeterli.)

İnsan gördüğüne inanır,görülmeyene sadece aklıyla,mantığıyla,(kalbiyle) inanır demiştik.
Türbeye dua eden insan tatmin olur.çünkü karşısında gözle görülen bir madde vardır.
Sadece allaha dua eden insan ise şu soruyu sormaya başlar.
Acaba sesim bir yere gidiyor mu.
Sonra aklıyla allahı arar.Ve tatmin olur.
Fark şudur, birisi allaha inanıyorum zaten der.ve allahı aramaz.
Birisi aklını kullanarak allaha inanır.
Sebe20,21

Aslında şu soru kaçınılmaz oluyor.
cennete gitmek için akıllı olmak lazımsa nasadaki bilim adamlarının hepsi cennetlik mi?)

Gerçek akıl,bu dünyanın bir yaratıcısı olduğunu,kitabın allah katından olduğu,
Dünyada hiçbir şeye hırsla bağlanmaya değmez olduğunu,saatin yakın olduğunu...vb görebilmektir bence.
Bunları görebilmek içinde allahın sevgisini kazanmak gerekli diye düşünüyorum. (allah kimi dilerse hidayet erdirir yazımda ayetleri vermiştim.acizane yazıma vaktinizi ayırırsınız umarım)

Bu benim zannımdır
Doğrusunu rabbim bilir.

Konu yolcu42 tarafından (19. September 2017 Saat 05:56 PM ) değiştirilmiştir.
yolcu42 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla