Tekil Mesaj gösterimi
Alt 6. November 2012, 01:32 PM   #502
sevginur
Uzman Üye

sevginur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 477
198 Mesajina 386 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
sevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud of

Alıntı:
Bilgi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Zuhruf.36-37
Ve her kim Rahmân'ın [yarattığı bütün canlılara dünyada çokça merhamet eden Allah'ın] öğüdünden, anılmasından körleşirse Biz ona bir şeytan musallat ederiz de artık o, onun için akrandır/ yandaştır; ve şüphesiz ki yandaşlar/ akranlar, körleşenleri Yol'dan çıkarırlar. Onlar da kendilerinin kılavuzlandıkları doğru yolda olduklarını sanırlar.

aorskaya ;Bu ayeti önceki ve sonraki ayetlerle birlikte anlamaya çalışırsak, konunun ana fikri daha güzel ortaya konulur.

Süleyman'a , koşmaya hazır, yerinde duramayan atlar getirildiğinde, süleyman onlara olan sevgisinin, onların kendisine rabbini (onun yaratışı, mükemmelliği, eşsiz oluşu vb.) hatırlatmasından dolayı olduğunu söyler.

Buradan ayetin ana fikri olarak, mallara gereksiz yere düşkünlük gösterilmemesi, onlara meyillenip, rabbin emirlerine göre yaşamaktan geri kalınmaması gerektiği anlatımını görürüz.

Malların ancak, Allah'ı aklımıza getirmesini ve bir kere daha rabbimizin indirdiği dinini yaşamanın öneminin kavranmasını sağlayabilmesi halinde sevilmesi gerekir..
selamlar,
aorskaya

Hanifler forumu çatısı altında ve her yerde Ayetlerle bizleri muhatab eyleyen Rabbimize hamd ederim
Allah ilminizi ziyadeleştirsin artırsın

Sizin verdiğiniz ayet ve bilgiler şu sorusuyu araştırmama vesile oldu
Allahı anmaktan men eden
unsurlar nelerdir dedim ve karşımıza şimdilik bulabildiğim ayetler çıktı alıntılıyarak paylaşmask istiyorum inşallah

Şeytan, içki ve kumarla sizin aranıza düşmanlık ve kin sokmak ve sizi Allah'ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık bunlardan vazgeçtiniz değil mi?maide 91

Biz insana nimet verdiğimiz zaman, Allah'ı anmaktan yüz çevirip uzaklaşır. Ona fenalık dokununca da ümitsizliğe kapılır.
isra 83

Nefsince de, sabah akşam rızasını isteyerek Rablerine yalvaranlarla beraber candan sabret. Sen dünya hayatının süsünü isteyerek onlardan gözlerini ayırma. Kalbini, bizi anmaktan gafil kıldığımız, nefsinin kötü arzusuna uymuş ve işi hep aşırılık olan kimseye uyma.kef 28

Birtakım insanlar (Allahı tesbih ederler) ki, ne ticaret ne de alış veriş onları Allah'ı anmaktan, namaz kılmaktan ve zekat vermekten alıkoymaz. Onlar, kalplerin ve gözlerin allak bullak olduğu bir günden korkarlar.
bulduğum şimdilik bunlar kardeşlerim

Benim gibi cahil kardeşinizi önemseyip incitmeden Sizlerle iştişare kapıları açan rabbime sonsuz şükür.benim çalışma azmimi yeniden kazandırmaya çalışan siz degerli kardeşlerimden Allah ebeden daima razı olsun..
Ve ben asla sizin taptıklarınıza tapacak değilim/ Ben asla sizin yapmış olduğunuz ibâdeti yapıcı değilim. Siz de benim taptığıma tapacak değilsiniz/ Siz de benim yapmakta olduğum ibâdeti yapıcı değilsiniz.
Sizin dininiz sadece sizin için, benim dinim de sadece benim içindir.”
Kâfirûn Sûresi

Konu sevginur tarafından (6. November 2012 Saat 01:35 PM ) değiştirilmiştir.
sevginur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
sevginur Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Bilgi (6. November 2012), dost1 (6. November 2012)