Tekil Mesaj gösterimi
Alt 12. November 2011, 07:34 PM   #5
ozaner
Katılımcı Üye

Tesekkür: 7
19 Mesajina 40 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
ozaner has much to be proud ofozaner has much to be proud ofozaner has much to be proud ofozaner has much to be proud ofozaner has much to be proud ofozaner has much to be proud ofozaner has much to be proud ofozaner has much to be proud of

Alıntı:
hiiic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Değerli kardeşim...

şimdi mesela,,,

ebabil kuşları bizi kurtarır diye savaşmamak Kuranın kültürüne ne derece yakın?
yada ateş suya dönerde bizi yakmaz diyerek yangına karışmamak?

Bu kıssaların bu şekilde anlaşışmasında bir hayır bulmadığım gibi zaten Kuranın kültürüne ters olduğuna da iman ediyorum...

Bu boşa bırakmışlığın, bu miskinliğin islamda yeri yok. eğer varsa o din son din, ekber din olamaz. hayatın kanunları ve şartlarıyla çelişen bir din gerçek olamaz.
Allah nice ayetlerinde "Ya İstiklal Ya Ölüm" parolasını emretmiş, kafirlere karşı taviz verilmemesini ve şartları zor da olsa düşmana karşı Kıyam durmanın sonuç bakımından daha hayırlı olcağını bildirmiştir.

Ebablil kuşlarını bekleyen halklar bu gün yukarıdan kuş yada taş değil, başlarına füze yediler. Ve nice insan varlığına yakışmayan aşağılanmalara maruz kaldılar...
Konu analşılmadı sanırım teslimiyetçi uzlaşmacı kuran anlayışı yoktur.Rabimiz bizim ellerimizle küfrün cezalandırılmasını istemektedir.bu konuda Kuranın mesajı nettir.Buradaki mesaj hiç kimse sahip çıkmasada Allah başka askerler bulur ancak bu oturup bekleyenlerinde zilleti ve helakı demektir.İbrahim ateşe veya ateşten hayata yürürken ben peygamberim bana birşey olmaz demedi demezdi de , Hendek halkını hatırlayın imanları uğruna ateşlere yürüdüler. konu , Kuranın evrensel mesajını çok boyutlu olarak analiz edebilme ile ligilidir. Hiiç dündünüzmü Rabbimiz bir olayı farklı sürelerde farklı açılardan neden tekrar tekrar anlatır.Etimolojik detaylar tarihsel yanılgılar gibi mesajın ruhunu kaybettirir.Kuran sadece bir bilgi kitabı değildir.Yani ulaşılır bilginin aynı zamanda pratik edilebilirliğini ister.Yani süreçten (elbette süreçte önemlidir.)çok sonucun öncelenmesi gereklidir.Bilginin gerçekliği üzerine konuşulabiliriz .Elbette hurafeci masallaştırıcı pasifize eici anlayışlar Kuranın mesajı olamaz . bizim özellikle durduğumuz konu Kuran mesajının detayda kaybedilmesi ile ilgilidir.ve elbette masallaştırıcı ve hurafeleştirici yaklaşım algı yanılmasına sebeb olabilir.Allahın yardımına gelince Rabbimiz sizin canızı malınızı alarak daha çok yarıdım etemiş olabilir.Oturup Allahın yardımını bekleyenler Rablerinin azabını beklemiş olurlar selamlar
ozaner isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
ozaner Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
dost1 (12. November 2011), hiiic (12. November 2011)