Tekil Mesaj gösterimi
Alt 18. April 2011, 11:01 AM   #53
Anonymous
Uzman Üye

Tesekkür: 627
164 Mesajina 386 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
Anonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud of

Selam FEDAKARADAM;

Dikkatinizi biraz çekmek için bilerek dokundurmuştum. Amacım dalga geçmek değildi, bilmenizi isterim.

Üşenmeyip kendinizi ifade ettiğiniz için teşekkür ederim. Öncelikle bir yanlış anlamayı düzeltmek isterim. Bu sitedeki insanlar kendi kafalarına göre hüküm verip insanlara dayatan insanlar değiller. Bu sitedeki insanlar hükmün sahibi Allah olmasına rağmen "kendi kafasına göre hükümler çıkaran malum atalar"ın DAYATTIKLARI Allaha ait olmayan hükümleri reddedip, doğruyu araştıran ve doğruları kendi bulmaya çalışan insanlardır. Başkasının uydurma hükmüne uyacağıma Allahın sözlerinden (Kuran'dan) kendi anladığına uymak yanlış da olsa daha kabul edilebilirdir. Yeter ki doğruyu bulduğumuza emin olup da aramaktan vazgeçmeyelim. Allah başta yanlış da olsa "artık doğruyu buldum" diye düşünerek büyüklenmeyen ve dua etmeye devam eden insana illa ki doğruyu buldurur. Kaldı ki burada Allahın kitabından diğerlerinin anlamadığı şekilde bir şey anlayan hiç kimse bu kendince anladığı bilgiyi insanlara DAYATMAZ. Diğer şekilde düşünenlere kafir demez. Burada herkes buldukları -kendince- doğruları paylaşır ve yanılıp yanılmadığı sonucuna da buradaki tartışmalardan varmaya çalışır. Herkes itirazlarını veya destekleyici fikirlerini Kuran ayetleri ile temellendirir. Ayrıca buradaki hiç kimse birbiri ile birebir aynı fikirlerde insanlar değillerdir. Aynı fikirde olduğumuz tek ortak nokta Kuran'dır. Bu siteye gelme amacımız ise birbirimizle farklı bildiklerimiz konusunda bilgi paylaşımı yapmak, böylelikle yanlış düşündüklerimizin yanlışlığını aramızdaki karşılıklı yazışmalarda geçen ayetlerden öğrenmektir.

Bu siteye giren insanların çoğu sizin gibi "öğretme" amacı ile değil fikirlerini tartışmaya açmak veya sormak yoluyla "doğruyu öğrenmek" için giriyorlar.

Siz her zaman araştırdığınızı söylüyorsunuz ama bu sitedeki amacınızı öğrenmekten ziyade öğretmek olarak görüyorum. Bu sitedeki insanları bir şey bilmez sanıyorsunuz ama inanın bir çoğu sizin varmaya çalıştığınız yollardan geriye dönmüştür. Durum bu olduğu için bu sitedeki insanlar sizin kendi deneyimleriniz ile ilgili yazdıklarınızı asla dikkate almayacaklardır. Boşuna kendinizi tüketiyorsunuz.

Kendini alim zanneden insan öğrenme değil öğretme amacında olur. Bu sitedeki insanlar öğretme amacında olsalardı bu sitede VAKİT KAYBETMEK(!) yerine gider kendileri gibi düşünmeyen mezheplilerin veya ateistlerin sitelerine giderek oralarda yazarak kör tartışmalar yaratarak öğretmeye çalışırlardı.

Siz, ben araştırıyorum, ben öğreniyorum, benim sabit fikirlerim yok diyorsunuz. Yeni bir şeyler öğrenebilmek için bildiklerine körü körüne tutunmamış, bildiklerinin yanlış olabileceğine ihtimal verip, o konularda tartışmayı doğal karşılıyor olmak gerekir. Biz burada Kuran'dan anladıklarımızı bile yanlış anlamış olabileceğimiz ihtimalini düşünerek konuşuruz. Fakat başka birisi gelir dedesinden duyduklarını din diye şiddetle savunur bizler de haliyle şaşkınlık içinde kalıyoruz.

Biz Allah'a sürekli dua ediyoruz bize doğruyu buldursun diye. Bu yüzden bildiğimiz her şey tartışmaya açıktır ve bildiğimiz bir şey kanıtları ile yalanlandığı zaman üzülmez, Allaha doğrusunu öğrettiği için şükrederiz. Bu kalbini İslama açmaktır.

İnsana öğreten Allah'tır. Dua edersek ve kendimizi açarsak Allah doğru bilgiyi karşımıza çıkarır. Eğer sen "benim bildiklerim bana yeter" diyip bildiğin her bildiğini mutlak doğru gibi savunur isen Allah doğruyu nasıl öğretsin? Sen kendini kapatırsan Allah doğruyu milyon kez karşına çıkarsa da farkedemezsin ki?

Eski bir fıkra vardır. Saçma bir fıkra ama ana fikri güzeldir:

Yıkılan uzaktaki barajdan dolayı bir köye tüm köyü su basacağı haberi gelir. Herkes hızla köyü terketmeye başlar. Herkes giderken caminin imamını da çağırırlar. İmam büyük bir imanla der ki "Siz gidin, Allah beni kurtaracaktır". Sonra köyün muhtarı gelir bu arada sular da yaklaşmıştır. Köyün muhtarına da aynı şeyi söyler ve gitmez. Artık su köyün içlerine kadar gelmiş ayak hizasına varmıştır. Kendi oğlu gider aynı şekilde çağırır. İmam yine aynı şeyleri söyler. "Allah beni kurtaracaktır" Sonra sular boy hizasına yükselir. İmam da caminin asma katına çıkar. 6 tane farklı zodyak botlarla değişik ileri gelen insanlar pencereden ikna etmeye çalışırlar. İmam hepsine aynı şeyi söyler. En son sular yükseldikçe minareye çıkar imam. 8 sefer helikopterle almaya gelirler ama imam yine aynı şeyi söyler. su seviyesi iyice yükselir ve boğularak ölür. Öldükten sonra (fıkra bu ya) diğer tarafta Allah'a yakarır. "Allah'ım kalbimi bilirsin. ölümden korkmadığımı da, iyi biliyorsun. Ama beni kurtarsaydın da köylülere yalancı çıkmasam çok iyi olurdu. Ne olurdu beni kurtarsaydın da köylüler görseydi. Ondan sonra canımı alsaydın"
Allah da haber göndermiş. "Seni kurtarmak için bir sürü kişi, 6 kez zodyak bot, 8 kez helikopter gönderdim. Daha ne olsun?"

Bizler bu sitede birbirimizden bir şeyler öğrenebiliyoruz çünkü tek kaynağımız Kuran. Bir şey iddia ederken Kuran'dan doğru ya da yanlış -kendimizce- deliller göstererek iddiamızı sunar ve savunuruz veya sunulan bir fikri yine ayetlerle eleştiririz. O konu hakkında bilgisi olmayanlar ise yapılan ilmi tartışmayı izleyerek öğreniriz, fikir ediniriz. Yani bu forumun amacı bizim Kuran'dan bilmediğimiz bir şeyler öğrenmemiz ve bildiklerimizi tartışmaya açmamızdır.

Kuran'ı kaynak kabul etmeyen bir ateist gruba Kuran'dan ne kadar ayet göstersek boştur çünkü onlar bu kitabı kabul etmezler. Size bir yahudi tevratta falanca yazıyor gel bizden ol dese gitmezsiniz. Kuran haricinde bizim kabul etmediğimiz ve Kuran'a ters düştüğü için uydurma gördüğümüz kaynakları olan insanların bizi ikna etmeye çalışmaları da boş iştir. Biz zamanla çürümez, kopmaz olan tek ipe, Allahın ipine sarıldık ve onu kaynak kabul ediyoruz. Diğer kaynakları ise yardımcı kaynak olarak görüp, Kuran ile çelişmedikleri müddetçe faydalanıyoruz. Ama asla dinin direği veya mutlak doğru olarak görmüyoruz.

Size de tavsiyem bildiğiniz her şeyi tamamen unutup kuranı indiği sırada ve hiç bir şey bilmiyormuş gibi okumayı denemeniz. Farzedin ki ıssız bir adadasınız, geçmişte Müslüman değildiniz, hiç rivayet duymadınız, size din eğitimi veren bir babanız dedeniz komşunuz hocanız da olmadı ve bu sıfır halinizle adada Kuran buldunuz okuyorsunuz. Bu şekilde okuduğunuzda bütün çevirilerde AYNI ŞEKİLDE ÇEVİRİLEN AYETLERİN bile ANLAMLARININ değiştiğini kendiniz göreceksiniz. Bazen Kurandan ayetler verdiğinizi görüyorum ama verdiğiniz ayetler de Kuran ile alakası olmayacak şekilde uydurma rivayetlere göre çevrilmiş olduğundan kimse dikkate almıyor. Bazı ayetler gerçekten uydurma çevirilmiş. Bu çeviriyi yapanlar ayeti eğip büküp rivayete uydurmuşlar. Halbuki ortada rivayet olmasa aynı ayet tamamen farklı anlama geliyor. Bizler kafamızdakilere Kuran'ı uydurmamalıyız. Kuran'a kafamızı uydurmalıyız. Kuran'a temiz olarak yani yeni doğmuş bebek gibi temizlenmiş arınmış bir kafayla yaklaşmalıyız. Kuranın mesajına temiz olanlar dokunabilirler.

Allah hepimizi doğru yoluna iletsin.

Konu Anonymous tarafından (18. April 2011 Saat 11:17 AM ) değiştirilmiştir.
Anonymous isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Anonymous Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 5 Kisi:
dost1 (18. April 2011), Escherich (23. May 2015), hiiic (18. April 2011), Miralay (18. April 2011), yeşil (7. November 2011)