Konu: Dua
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 24. December 2010, 11:44 PM   #14
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road

Selamun Aleykum! Değerli Hiiç Kardeşim!

Alıntı:
hiiic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
o halde;

Tevbe 103
Onların mallarından sadaka al; bununla onları (günahlardan) temizlersin, onları arıtıp yüceltirsin. Ve onlar için dua et. Çünkü senin duan onlar için sükunettir (onları yatıştırır). Allah işitendir, bilendir.

bu ayeti nasıl anlamamız gerekiyor? bu ayet şefaat ve himmete delil olarak gösterilebilir mi?

birazda gülelim
tarikatçılar, şeyhlerib le kurandan delil gösteremezken ben bi yerlerden delil çıkarıp ağzımı eğebiliyorum, işi gücü bırakıp sakalı uzatıp cübbeyi giysemmi yavaş yavaş bilemiyorum, allah izin verirse 2 seneye kalmaz mehdiyim
İsterseniz ayetin orijinalini görelim.
Tevbe;103: Huz min emvalihim sadakaten tütahhiruhüm ve tüzekkiyhim biha ve salli aleyhim* inne salateke sekenün lehüm vAllahu Semiy’un ‘Aliym

Onların mallarından bir sadaka al onları temizlersin ve onunla kendilerini tezkiye edersin/arındırırsın ... Onlara salat et... Muhakkak ki senin salat’ın onlar için sekinet/ huzur, güven ... Allah Semi’dir, Aliym’dir.

Görüldüğü gibi ayette "dua et" diye bir sözcük yoktur. Bu başlıkta duanın "dai/çağrı" olduğunu belirtmiştik.

Allah'ın Resulu aynı zamanda "Devlet Başkanı"dır. Devlet vergi alır. Devlete birşey sormak isteyen bugün yatırılan "harçlar" gibi para verirler. Toplanan bu sadakalarla Devlet ihtiyaç sahiplerine hertürlü "salat/destek işini " işini sürdürür.

Şefaat ve himmetten ne anlaşıldığı önemli. "Şefaat" sözlük anlamıyla "yardım" demektir.
"himmet" sözcüğü de benzer anlamdadır.Başkasının işini veya başkasına yarayan bir iş yapma demektir. Sözkonusu devlet olduğunda devlet hizmeti, ev sahibi olduğunda konuklara yapılan hizmet anlamındadır.
Bu anlamlarıyla değerlendirildiğinde aynı zamanda "Devlet Başkanı" olan Allah Resulunun şefaati ve himmeti sözkonusu olur.

Kusursuzluk sadece Alalh'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Alalh'tır.
Sevgi,saygı ve muhabbetle.
Allah'a emanet olunuz.
Anonymous (19. March 2011), hasanöktem (12. March 2011), hiiic (25. December 2010), Miralay (13. April 2011)