Tekil Mesaj gösterimi
Alt 7. September 2010, 07:06 AM   #12
Miralay
Uzman Üye

Tesekkür: 4.080
276 Mesajina 635 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 25
Miralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud of

Değerli abim selam size ve tüm inananlara olsun.

Yazınızda çok güzel ve önemli konulara değinmişsiniz.

Benim hanifliğe ilk adım atışım kısaca namazı araştırmam sonucu başlamıştır.

Bu kadar yazılan yazılardan,sitelerdeki okumalarımdan,okuduğum kitaplardan, makalelerden çıkardığım sonucu açıklamam gerekirse; (herkesin buna katılmasını beklemiyorum)

Dinin, daha doğrusu rabbulaleminin bize farz kıldığı namaz değil; "salat", yani "yüzünü Allah'a dönme,vahye kulak kabartma ve yoğun ilgilenme,sosyal yardım,destekleme..." olarak anladım.

Dua,yakarış... olarak anladığımız namaz ise; ferden yaptığımız şeylerden ibarettir ve Allah'ın kastettiği ve emir olarak telakki ettiğimiz olgu değil olarak algılıyorum.

Zaten dikkat edersek; rabbimiz bize Kur'an'da bir emir verdiğinde direkt olarak bize bildiriyor,şeklini şemalini anlatıyor ve yapmadığımızda akibetinin azap olarak bize geri döneceğini bildiriyor. Yani bize bulmaca çözdürmüyor. Herşeyi açık ve net olarak buyuruyor bize.

Kıble konusunda da size katılıyorum. Cenab-ı Allah hiçbir yerde mescid-i haram'a dönmek konusunda "namazlarınızda" demiyor.

Toplum olarak yaptığımız ise, Kur'an'ın orasından burasından derlemelerle zorlama bir namaz biçimleri,vakitleri,rekatleri,rükünleri çıkartmaya çabalıyoruz.

Farzedelim ki, dinden imandan haberi olmayan birisiyiz ve ıssız bir adaya düştük. Bir sandığın içinde sadece Kur'an ve arapça gramer ve lügati bulunmakta. Sizce namazı ve diğer ibadetleri nasıl anlarız? Düşünürsek herşey ortaya çıkacak.

Selam,saygı,dua ve muhabbetlerimle

Konu Miralay tarafından (7. September 2010 Saat 11:36 AM ) değiştirilmiştir.
Miralay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Miralay Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler: