Konu: salat nedir
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 23. August 2017, 06:33 AM   #10
yolcu42
Uzman Üye

Tesekkür: 25
34 Mesajina 37 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 18
yolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud of

1.Bir kısmı diyor ki, şekilsel olarak namaz yok
Cevap:nisa 102-103 de savaş sırasında kılınan bir namaz var.
2.Bir kısmı diyor ki,namaz eskiden beri var olan bir ibadetti,o yüzden allah tarifini vermemiş.şimdi kılınanlar yüzde yüz doğru.
Cevap:O zaman niye oruç ayetinde,"sizden öncekilere farz kılındığı gibi sizede farz kılındı"diyor da
Sonra da orucun tarifini veriyor.
Bakara 239 da "yürüyerek ve binek üstünde namazı kılın.Güvene erişince siz bilmezken allahın size öğrettiği gibi allahı zikredin"diyor.zikretmek namazsa allah bize öğretmiş demek ki.Ayrıca yürüyerek kılarken hiç ayrıntıya girmemiş secde nasıl rüku nasıl diye.
3.Bir kısımda diyor ki,namaz hem şekilsel olarak günde belli vakitlerde yapılan ibadet.(allahtan destek istemektir belki)
Hem de gün boyunca salat içinde olacaksın.amacın öncelikle dine hizmet olacak.(ben de böyle düşünüyorum)
Peki kuranda namazın tarifini arayınca ben ne buldum?
1.nisa 102-103 de (en az) iki rekat namaz ve kıyam,rüku,secde,oturmak var diye açıkladılar.(bknz.Abdülaziz Bayındır nisa 102 namaz)
Belki böyledir.Bilmiyorum.
2.Peki ruku ve secdenin tarifi var mı dedim. Rükunun tarifi (fetih29
da eğilmiş başaklar rükuyu resmediyor olabilir.ve rüku edenlerle birlikte rüku et.diyor ayetlerde.)

fakat secde ayetleri şöyle:
(17/107)(17/109) burada "alınları" değil "çeneleri üzerine kapanırlar."diyor.(36/8)de "çene" kelimesiyle aynı.
Belki de boyun eğerek çenenin vücuduna yaklaşması (fetih29 da başak veren ekinler gibi olmak)veya bir şey temenni ederken insanlar çenelerine ellerini kapatır ya. Belki onun gibi.

Bence durum şöyle;(22/67)"her ümmetin bir ibadet şekli var.."

Allahı hatırda tutmak,hatırlamak en büyüktür.(ankebut45)

Duamız(2/128)
"Rabbim bize ibadet şekillerimizi öğret."

En doğrusunu rabbimiz bilir.

Konu yolcu42 tarafından (4. January 2018 Saat 07:46 PM ) değiştirilmiştir.
yolcu42 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla