Konu: Nisa Suresi
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 15. October 2016, 07:31 AM   #107
Hasan Akçay
Uzman Üye

Tesekkür: 0
155 Mesajina 223 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
Hasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud of

Korumaniz altinda yetimler var.

Eger sizi su 2 ihtimal korkutuyorsa
ne yapmaniz gerektigini
Nisâ 3'ün basindaki ayetler söylüyor:

1.
Yetimlerin mallarini farkinda olmadan kendi malinizla yemek suretiyle
yetimlerin haklarini koruyamamaktan KORKUYOR iseniz -Ve in HIFTUM ellâ tuksitû fîl yetâmé

Bu durumda şu iki seyi yapacaksiniz:

a.Agziniza her lokma götürdügünüzde titizlenecek, o lokmada yetim mali bulunmadigindan emin olacaksiniz (Nisâ 2).
b.Yetimleriniz büyür büyümez mallarini kendilerine verecek, elinizde muhtemelen bilmeden yiyeceginiz yetim mali tutmayacaksiniz (Nisâ 6).

2.
Kadinlara mallarini verirken
adil olamamaktan KORKUYOR iseniz -fe in HIFTUM ellâ ta'di

Örnegin yetimlerinizin altinlariyla
bugday pahalandiginda kârina satmak üzere
harman sonu ucuz bugday aldiniz
ama kadinlar simdi, kis gelmeden, mallarini istiyorlar
ve siz altinlarin hepsini denklestiremediginiz için eksik vermek suretiyle;
arti, daha çok sevdiginiz kadinlara altinlarinin % 90'nini, ötekilere % 80'nini vermek suretiyle
adaletsizlik yapacaginizdan korkuyorsaniz...

Bu durumda

a.
Kadinlarin yalnizca birine altinlarinin tamamini verip ötekilerden süre isteyeceksiniz (Nisâ 3).

b.
Kabul etmiyorlarsa ya da bir tek kadina dahi altinlarinin hepsini veremiyorsaniz hepsinden süre isteyeceksiniz
ve sevabina ellerinizin altindakileri nikahlayacaksiniz -fenkihû... mâ meleket eymânukum (Nisâ 3).
Onlar mal sahibi degildir, altin sahibi degildir; onlari nikahlarken darlanmazsiniz ama büyük sevap kazanirsiniz.

Bu son öneri Nûr 33'ün de konusudur:

Ellerinizin altindakilerden izin için size bas vuranlara gelince
bir hak olarak yazin onlara -fe kâtibûhum
ve Allah'in size verdigi malindan onlara verin -ve âtûhum min mâlillâh illezî âtâkum.

Konu Hasan Akçay tarafından (16. October 2016 Saat 04:38 PM ) değiştirilmiştir.
Hasan Akçay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla