Konu: Vahşi hesap
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 27. July 2014, 11:03 AM   #10
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Güzel arkadaşım ozaner.

Cevap yazmayı özellikle geciktirdim ki bunun nedeni de pek bir şey anlayamadığım ikinci yazınızın açıklanmasına yarayabilecek bir yazınızı daha beklememdir. Ama, isterseniz anlayabildiğim kadarıyla sizi cevaplandırayım.

"Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, milli gelirimizin geçen yıl sonu itibariyle 820 milyar dolara ulaştığını müjdelemiş!
Bu, kişi başına yılda 19.000 dolar anlamına geliyor.
Ve vahşet işte tam da burada başlıyor.
Önceki çalışmada görmüştünüz; ülkemizde 50 milyon kişi yoksulluk sınırında, 15 milyon kişi açlık sınırında yaşıyordu.
Hesaba ve hesabın vahşi karakterine bakar mısınız:
19.000 dolar yaklaşık 21.000 TL eder.
Dört kişilik bir aile düşünün; bu ailenin payına, 4 x 21.000 = 84.000 TL düşmektedir.
Yani ayda 7.000 TL…
Ayda 7.000 TL kazanan dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırının altında veya açlık sınırının altına inlediği iddia edilebilir mi?
Ama gerçek bu…

Bu neyi gösteriyor?

Birileri/sistem/düzen…
NE DERSENİZ DEYİN; BİRİLERİ TÜRK AİLELERİNİN PARASINI ÇALIYOR VE BUNU VAHŞİ BİR ŞEKİLDE YAPIYOR.

Türk halkının ezici çoğunluğu yiyecek ekmek bulamazken, hesabın ortaya koyduğu gerçek şu ki:
BİRİLERİ BU İNSANLARIN HAKKINI ÇALIYOR VE BUNU VAHŞİ BİÇİMDE YAPIYOR, ZORLA, DİRETEREK, HAKKINI GASP EDEREK, ZULMEDEREK."

diye aktardığım yazıya slogan demişsiniz..

Halbuki bu rakamların açıkladığı matematiksel/hesaba dayalı bir hakikat ve soyulanları uyandırmak için aktarılmış bir tahlil'dir. Bunu nasıl slogan olarak algıladınız anlayamadım. Anladım da yazıyı değersizleştirmek için böyle bir ifadeyi yadırgadım. İster misiniz yukarıdaki yazıyı sloganlaştırayım?

Evet:

HIRSIZ VAAAR!

derseniz bu konu "sloganlaştırılmış" olur. Ama size ve diğer arkadaşlarıma böyle bir şeye kalkışmamalarını tavsiye ederim. Yoksa tutuklanmayı göze alırsınız!.

İlk yazınızda demişsiniz ki. "Mesela önerdiğiniz bir üretim maliyet, PAZARLAMA ve tüketim modeli var mı? ............ Kapitalizm bu ülkeye bu gün gelmedi, paylaşım dengesizlikleri hep vardı bu gidişle de olacaktır. Mesela emek birey üreticilik ve yaratıcılığın paylaşıma etkisi nedir?"

Eh!...., "ben kapitalistim" demek başka türlü olabileceği gibi, tipik bir kapitalistin demesi böyle de olabilir.

Evet. - "Önerdiğiniz bir üretim maliyet, (bana göre pazarlama değil de) DAĞITIM ve tüketim modeli var mı? sorunuza cevap veriyorum:
Bu model:
Kur'anda "Altından ırmak akan bir sedirde(divanda) KARŞILIKLI oturma" modeli;
isterseniz: "Aynı yola bakan KARŞILIKLI evler" düzeni;
isterseniz "Aynı avluya bakan KARŞILIKLI evler" düzeni.

Anlayamadınız mı?

Daha değişik ifade edeyim:
"salât'ı ikâme ve zekât'i ita" düzeni.

O da mı olmadı:
"Beyt ehli olmayı sağlayan ekonomik ve sosyal düzen.

ki bunu hiç anlayamazsınız en iyisi beni tanımak için, ismim üzerine "tık"layın, çıkacak istatistik bilgilerden bilgilenebilirsiniz.

Sevgili ozaner.
Beni eleştirerek fikrini kabul ettirmek istiyorsan önce fikrini iyi ifade et ve beni iyi tanı ki benim ilim, fıtrat ve hak hakkında ne anladıklarıma göre bana hitapla beni eleştir. Esasında eleştirinin bana değil "savunduğum Kur'an'daki, kapitalizm karşıtı olan sisteme karşı" olduğunu da gayet iyi biliyorum. Ama dediğim gibi önce beni, benden önce de Kur'an içeriğini çok iyi tanı.

Çünkü "önce pratik" dediğin konuların pratiği Nuh Peygamber zamanında başlamış, İbrahim Peygamber zamanında sistemleştirilmiş, Musa Peygamber zamanında oturtulmuş, İsa Peygamber bu sisteme, sistem dışı kalanları da dahil etmiş ve Muhammed Peygamber de Medine'de o pratiği "DEVLET" düzenine çevirmiştir.

Ama sizler ütopya diyorsanız, ne diyeyim ki?

Saygılarımla.
Galip Yetkin.

Konu galipyetkin tarafından (27. July 2014 Saat 05:36 PM ) değiştirilmiştir.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
galipyetkin Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (27. July 2014)