Tekil Mesaj gösterimi
Alt 18. June 2013, 07:51 AM   #4
halukgta
Uzman Üye

Tesekkür: 67
264 Mesajina 549 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 25
halukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud of

Sayın Merdem bana verdiğiniz cevapta, tüm dünya İngilizce öğreniyor okullarda ve İngilizce öğrenmesinin nedeni de, hayatta faydalı olacağı için demişsiniz.

Bu örneği verenizdeki nedende, herkes Arapça öğrenerek, daha iyi Kur’anı anlayabileceğini savunmuşsunuz. Arapların ana dili Arapça, acaba onlar Kur’anı doğru anlıyorlar mı? Kur’anı anlayabilmek için, önce kafamızdaki zehirleri atmamız ve gönül gözümüzü açmamız lazım.

Önce düşüncenize saygı duyarım demek istiyorum. Bana verdiğiniz cevabın sonunda, aslında sizin savunduğunuz tezin yanlış olduğunun kanıtını, bana vermişsiniz ve ne demişsiniz.

(Ben şahsen Arapça bilmiyorum. Zamanında yüksek Arapça öğrenmek için kitaplar, kasetler vb. aldım, olmadı yarıda bıraktım.)

İşte en doğru cevap sizin sözleriniz. Allah yemin ederek, bizlere kolaylaştırılmış bir din/kitap gönderdiğini söylüyor. Bunu söyleyen Rahman, tüm kullarını sizin bile üstesinden gelemediğiniz bir şekilde, zorlukla imtihan ederde, tüm kullarının Arapça öğrenmesi ile karşı karşıya bırakır mı?

Okullarda, üniversitelerde İngilizce öğrenme konusuna gelince. Bu konuyu isterseniz, bir ülkenin diğer ülkelere karşı emperyalist etkileri, yansımaları olarak düşünürsek, daha doğru bir sonuca ulaşırız.

Bilgide önde giden, gücü elinde tutanın, diğer toplumlara önce ekonomik, daha sonra sosyal etkileri olur. Bu kaçınılmazdır. Onun içindir ki Kur’an a sarılıp bölünmeden, güç birliği yapmalıyız ve geçmişte İslam âlimlerinin ilimde, fende nasıl ve neler yaptığını, bugün önde giden toplumların, geçmişte bizlerden neler öğrendiğini hatırlayalım ve yapmamız gerekenleri yapalım.

Ben sizin fikrinizi biliyorum, zaten cevabınızın devamında, bunlardan bahsetmişsiniz. Benim amacım verdiğiniz örneğe cevap niteliğindedir.

Saygılarımla
halukgta isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
halukgta Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (18. June 2013)