Tekil Mesaj gösterimi
Alt 13. June 2013, 11:15 AM   #2
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Madem imtihanımız Kur’an dan, onun tam olarak her dile çevrilemediğini ve herkesin Kur’an ın muhkem ayetlerini anlayamayacağını söylememiz, sizce Rabbimize karşı nasıl bir saygısızlıktır, bunun farkın damıyız? Böyle bir zorlukla Allah, kullarını imtihan eder mi?

Her zaman verdiğim örneği, tekrar vermek istiyorum. Okuldayız ve öğretmenimiz bizlerin sınıf geçme imtihanı için bir kitap dağıttı. Bu kitabı okuyun, sizleri bu kitaptan imtihan edeceğim dedi. Bizler baktık ki kitap, bizlerin anlamadığı bir dilden yazılmış. Bu durumda öğrenciler olarak, öğretmene karşı tavrımız ne olur?

Samimiyetimle söylüyorum, sınıfın tamamı güler ve öğretmenin şaka yaptığını bilir, kimse ciddiye bile almaz.

Peki, bizlere aynı yol ve yöntemi, çok daha ciddi bir konuda, yani imanımız konusunda yapanlara karşı, neden aynı tavrı takınmıyoruz. Bizler o sınıfın öğrencileri kadar olamıyor muyuz yoksa?

Sizler Kur’an ı anlayamazsınız diyenlere itiraz edip, Allah bizleri Kur’an dan imtihan edeceğini söylüyorsa, nasıl olurda bizler Kur’an ı anlayamayız, böyle bir imtihan, mantık olur mu, neden demiyoruz?

Bu misali bir kenara birakalim Haluk Kardesim. Cünkü hepimizin bildigi gibi dünyanin bir cok ülkesinde (Türkiye dahil) okullarda yabanci dil ögretiliyor, hatta yabanci dil mecburiyeti var, cogunlukla ingilizce.

Demek insan yabanci bir dil ögrenebiliyor, ki günümüzde bir cok kolayliklar var, hatta internette dahi parasiz ögrenebiliniyor.

O zaman su soru geliyor aklima, neden tüm dünya talebeleri ingilizceyi seciyor? Tabii ki dünya hayatinda faydali olacagi icin, bir takim kapilar acilacak hayatinda.

Sayet bir müslüman ahiret hayatinda da bir takim kapilarin acilmasini arzu ediyorsa, neden arapca ögrenmiyor Kur'an'i iyice okuyup anlayabilmek icin?

Ben sahsen arapca bilmiyorum. Zamaninda yüksek arapca ögrenmek icin kitaplar, kasetler vb. aldim, olmadi yarida biraktim.

Ben sizin okul misalinize uygun oldugu icin verdim bu misali.

Tabii ki bu da sacma! Kimin ne dedigini anlamdan tastik etmektir bu.

Ben de Metallica'yi dinler galeyana gelirim ama textin sözlerini inceledigimde, yaw bu muymus beni costuran der bir kenara atarim.

Güzel söz anlasildigi müddetce güzeldir.

Gelelim meallere: Evet, Kur'an'in tercümesine ihtiyacimiz var. Rabbimiz isteseydi hepimizi tek dil üzerine yaratirdi. Anlamadigim Kur'an sadece Arap kavmini ilgilendirir, beni degil.

Insanin ana dili bir baskadir. Ben 40 yildir Almanya'da yasamama ragmen, almancaya cevrilmis Kur'an dan dogrusunu söylemek lazim gelirse bir sey anlamiyorum. Almancam kötü sayilmaz, bundan 20 sene evveli alman meslek okulu üzerinden meslek yaptim, tabii ki almanca olarak, demek almancam yeterli ki yapabilmisim.

Ama ana dilim türkcedir benim. Hayatimin 3 te biri Türkiyede gecmistir, ama türkce öyle bir yerlesmistir ki icime, sevgimi, nefretimi, duygularimi ancak tükce ile ifade edebiliyorum tamamiyla.

Türkce Kur'an mealleri benim icin kacinilmazdir. Anlayabiliyorum cünkü. Muhakkak ki Rabbimiz her zaman ki gibi dogruyu söylemistir: Her kavme kendi ana dilinden kitaplar ve elciler gönderilmistir demesiyle.

Evet cok haklisiniz, Kur'an'in arapca indirilmis olmasi sayet arapca kalirsa yalnizca arap kavmini baglar, baska dillerde anlasilamayacagi icin yabancilari ilgilendirmez.

Arapca kutsal bir dil degildir, sacede o devrin o kavmin anlayabilmesi icin arac olmustur.

Rabbimizin ayetleri inmeye devam ediyordur ve edecektirde, kainata bir bakis ettigimizda ayetlerin arapca olmadigini herhalde hepimiz kolaylikla anlayabiliriz.

Tüm insanliga iner ayetler!

Selam ve dua ile.
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
merdem Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (13. June 2013)