Tekil Mesaj gösterimi
Alt 11. June 2013, 10:17 AM   #32
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of
Standart Anavatanimdan, 2. Sehrim Izmit'ten Haber

M.Tanzer ÜNAL - Bu “kuru inat”ın sonu nereye varacak?

Pazar günü televizyonda Başbakan Erdoğan’ı dinlerken rahmetli Osman Bölükbaşı’ yı hatırladım.
Ve Bölükbaşı’nın o meşhur lafını…
“Zengini hayırsız evlat, memuru süslü avrat, politikacıyı da kuru inat batırır.”
Mükemmel bir hatipti.
Tek başına muhalefetti.
Verdiği mücadeleyle “fenomen” haline gelmişti.
İyi bir “ayar” ustasıydı…
“Tokat gibi” cevaplarıyla ünlüydü.
Bu dönemde yaşasa, şüphesiz ülkemizin en “mücadeleci” ve “renkli” politikacısı olurdu.
O’nu ve sözlerini unutmak mümkün değil.
1911-2002 yılları arasında yaşadı.

1950-1960 yılları arasında Kırşehir, 1961-1973 yılları arasında ise Ankara milletvekilliği yaptı.
Millet Partisi, Cumhuriyetçi Millet Partisi ve Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi genel başkanlıklarında bulundu.
Demokrat Parti, Osman Bölükbaşı’nın milletvekili seçilmesini önleyemeyince, Kırşehir’i “ilçe” yapmıştı.
Türk siyasi tarihinde hiç unutulmayacak bir olaydır bu!
Bölükbaşı’nın sözleri bugün de hâlâ dilden dile dolaşır.

*(Kendisine TIRT OSMAN lakabının takılması üzerine)”Hırtı çok olan bir ülkede varsın bir de TIRT olsun!”
*”Türkiye’deki bütün sektörleri tetkik ettim. En büyük kazanç sağlayanın din ticareti olduğunu tespit ettim.”
*”Eğitim cehaleti alır, eşeklik baki kalır.”
*”Siyasi hayatımda beni en çok üzen, ne zaman konuşmaya başlasam, İsmet Paşa’nın kulaklığını çıkarıp masaya koymasıydı.”
*(Siyasetçiler için)” Bunların en namuslusu genelevden emeklidir.”
*(Halka hitaben) “Sizin harmanınız büyük de taneniz çıkmıyor. Burada beni dinlerken aşka gelip Rahman’ı alkışlarsınız, sandık başına gidince şeytana sarılırsınız.”

*(İşadamlarına) “Ah benim aslan görünüşlü, tavşan yürekli sermayem.”
*(Atalarımızın Viyana’da ne işi vardı, sorusuna) “Haçlı seferlerine iade-i ziyaret…”
*(Kırşehir’in ilçe yapılması üzerine) “Vilayeti kaldırdınız, bizi de kaldırın da zulmünüz tamam olsun!”
Osman Bölükbaşı’nda laf tükenmezdi.
Kurşun gibi, tam hedefine oturturdu.
Osman Bölükbaşı’nın yıllar önce söylediği “Zengini hayırsız evlat, memuru süslü avrat, politikacıyı da kuru inat batırır” sözü bugünü de anlatmıyor mu?
Şu olup bitene bakın!
Şu yaşadıklarımıza bakın!
Bir kişi, Başbakan Erdoğan, “kuru inadı” yüzünden kendisini de ülkemizi de ne hale getirdi.
Sağduyunun sesine kulak vermiyor…
Sokaktakileri duymamazlıktan geliyor…
“Bildiğim bildik, dediğim dedik, çaldığım düdük” diyerek burnunun doğrultusunda yürüyor.
Hiç kimseyi dinlemiyor.
Dinledikleri, yandaşları…
Kendisini gaza getirenler…
Bütün sağduyu çağırışlarına kulaklarını kapıyor, sadece “kendi sesini” dinliyor.
Kendi sesinden tahrik oluyor, konuştukça konuşuyor…
Kendi sesini, tanrının sesi mi sanmaya başladı, ne?
Ne yalan söyleyeyim, o konuşmalardan ben ürktüm.
Bir millet bu kadar azarlanmaz ki!
Millete bu kadar bağırılmaz ki!
Millet, bu kadar ayrıştırılmaz ki!
Millet bu kadar tehdit edilmez ki!
Sanatçılar bu kadar aşağılanmaz ki!
Memlekette demokrasi varsa…
Hele hele AKP’nin tanımıyla “ileri demokrasi” varsa…
Halk gösterisini de yapacak, görüşünü de açıklayacak.
Millet sokağa dökülmüş mü, dökülmüş…
“Ben daha fazlasını sokağa dökerim” diyemezsin.
Gezi Parkı’na nispet olsun diye, bir günde 6 noktada miting yapmazsın.
Bu hafta sonunda, yine nispet olsun diye Ankara ve İstanbul’da miting yapma kararı almak, milletle inatlaşmak, ülkeyi yönetme iddiasında olanlara yakışıyor mu?
Erdoğan, söz tutmayan çocuğuna bağırır gibi, millete bağırıyor.
Herkes sanki “emir eri”…
Otur otur, kalk kalk!
Sonra…
Başbakan Erdoğan’ın, kendi ifadesiyle “çapulcu” dediklerine kızmaya ne hakkı var ki!
Bu çapulcular, AKP döneminin çapulcuları…
AKP iktidar olduğunda 10 yaşında olanlar, bugün 21 yaşındalar.
O çapulcular ki, lise ve üniversiteyi bitirdikleri halde aralarında 2. 5 milyon işsiz var.
Bir şey daha…
Dinimizde, insanlara kötü ve aşağılayıcı söz söylemek günah değil mi?
Nerede kaldı Müslümanlık?
Gerçi artık bu söz, salt Erdoğan tarafından söylendiği için, “onur sözü” olarak kabul ediliyor.
Çevrenize kulak verin, ortalık, “çapulcu olmakla gurur duyduğunu” dile getiren insanlarla dolu.
Benim gördüğüm şu:
Bu işin sonu iyi görünmüyor.
“Kuru inat”, Başbakan Erdoğan’a da ülkemize de zarar veriyor.
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla