Tekil Mesaj gösterimi
Alt 21. May 2013, 01:20 PM   #28
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Galip Agabeyim, sen bana yabancisin, yabancisin demekle seni sahsen taniyip tanimadigimi, kan bagliligindan falan bahsetmiyorum.

Senin dilin yabanci bana. Senin anlayisin, hayat görüsün yabanci bana. Arap dilinin yabanciligi kadar yabancisin bana.

Bu yüzden biz anlasamayiz. Ve seninle her türlü tartismadan, görüsleri elestiriden uzak durmam benim icin daha hayirli.

Senin Kur'an anlayisin beni ilgilendirmiyor esasinda, herkes kendine göre anlayabilir. Ille de senin onun bunun benim görüsüm dogrudur diye tutturmaya hic lüzum yok.

Kur'an'dan sorumlu olmam, Kur'an'in terimlerinin yazili sözlüsü diye bir sinava tutulacagimi zannetmiyorum, okul sinavi degildir bu.

Anladigimi yasar ve uygularim. Benim anlayisim bu kadar ise daha fazlasindan Rabbim beni sorumlu tutacak degildir elbet. Dilim yeterli gelmiyor, terimleri kavriyamiyorum, bu demek degildir ki ben tüm bunlari yasamiyorum.

Anlayisin bin türlüsü vardir. Dudaklari susuzluktan catlamis bir cöl bedevisini gören avrupali konusmadan da o bedevinin suya ihtiyaci oldugunu anlar.

Bir kaplanla karsilasan amerikaliya bir hintlini kac kacabildigin kadar diye bagirmasina lüzum yok.

Hareketler konusur. Dilsizler icin uygulanan el kol hareketleri gibi.

Sen Kur'an'i kelime kelime incele acikla arzu ettigin gibi, istersen üzerine doktrin yaz.

Beni rahat birak anladigimla basbasa. Imla hatalari dolayisiyla sinifta kalacagim sana dert olmasin.

Kenzden, sosyadan, havradan vs. anlamadan da iman ile ameli bir arada uygulayabilmenin sadece ilahiyatcilara mahsus oldugunu da zannetmiyorum.

Sözlerin en güzeli ulasir Allah'a. Ben onun bunun tavsiye ettigi kalip sözler ile degil kendime has sözlerle hitap etmek istiyorum Rabbime. Kalipciliktan biktim usandim. Benim anlayisim bu. Kur'an dökme basma bir kalip degildir, her ne kadar kabi ve sayfalari öyle görünüyorsa da, basma kalip bir Kur'an istemiyorum.

Yasayan, devamli hareket eden, devamli yenilikler sunan bir Kur'an anlayisim var benim. Her okuyusumda kesfettigim yep yeni fikirlerle dolu. Her seferinde baska bir sekilde beni hayrete düsüren temalarla dolu.

Birak beni terimlerin izahinda sinifta kalan talebelerden olayim. Dert etme kafana.

Yine yanlis anlama burada beni, bu Kur'an'i degistir bana baska Kur'an getir demiyorum. Kendime de uydurmuyorum. Rabbimin bana vermis oldugu akil nereye kadar variyorsa o kadarini kavriyabiliyorum. Daha fazlasini kavrayamadigim halde yüce Allah beni sinamiyacak olursa sende sinama.

Bir elmayi anlatmak icin kitaplar dolusu satirlar yaziliyor. Alt tarafi bir elma!

Kur'an ise, yazmakla okyanuslar yeterli gelmez diyen Rabbim ne güzel demis.

Selam ve dua ile.
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla