Tekil Mesaj gösterimi
Alt 27. March 2013, 10:22 PM   #6
berru
Uzman Üye

Tesekkür: 151
44 Mesajina 111 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
berru has much to be proud ofberru has much to be proud ofberru has much to be proud ofberru has much to be proud ofberru has much to be proud ofberru has much to be proud ofberru has much to be proud ofberru has much to be proud of

İlkokul üçüncü sınıfmıydı tam hatırlamıyorum.
Evimizin duvarında arapça besmele ve karınca duası diğer
bir duvarda ayetel kürsi yazıyordu .Çoçukluk bu ya yazılar çok güzeldi..Arapça yazı hoşuma gitti.Duvardaki yazıya bakarak aynı şekilde deneyerek bir kağıta yazmaya çalıştım sanki hırstı merakmı giderecek kimse yokmuydu da uğraştım ..
Sonunda en güzeli yazmıştım.Sevinerek gösterdim ,babamın çok hoşuna gitti gururla ; ''Duvardaki duaları takdığımızdan beri bereket eksilmedi evimizden bizi belalardan korudu ''deyince aval aval inceledim yazdıklarımı .Yazmış olduğum deneme kağıtlarını itina ile sakladım birden ..
Ailemde; Allah adı ya ailevi sorunlarda kullandıkları yeminlerde, (Allah canımı alsın ,Allah biliyor, Allah dedirtdirdi ,ya işte Alah böyle yapar..vb
Bir başka anılmada üç aylar tesbihi idi annem pencerenin önüne oturur sürekli zikir çekerdi hani sayısıda belli olan zikirler.Zikir çekerken arada bir komşu kızını dikizlerdi hangi oglanla aşna vişne arada tevbe yarabbim beni günaha sokuyorlar gibisinden sözler.
Bir gün yemek masasına serilmiş gazete küpürü dikkatimi çekti .Adam cinnet geçirdi karısını bebeğini öldürdü.. diyordu.Resimde evdeki kan görüntüleri üzeri örtülmiş cesetler .Resimi daha dikkatli incelediğimde buzdolabı örtüsüne iğneyle tutturulmuş Ayetel kürsi vardı.Bu beni cinayetten daha fazla şaşırtmış olmalıki
çoçukluğun verdiği heyecanla duvardaki dualara inancım sönmüştü.
Hani koruyacaktı hiç bir cevap alamıştım..Şimdi düşünüyorumda Düşünmek ,şüpheyi,sorgulamak o yaşlarda tam oluşmasada gerçeğin farkına varıp adını koyamamak ne üzücü ,malum gelenekçi hocaların kendi türedikleri rivayetler atalar dinine bağlılık kagıt parçasını kutsama olayında görülmektedir. kuranda anlamlandırdığımız kıssalar bu yukarıda anlattığıma birer örnekt birer cevaptı

Ve onlara: “Allah’ın indirdiğine uyun” dendiği vakit, “Aksine biz, atalarımızı neyin üzerinde bulduysak ona uyarız.” dediler. Ataları bir şeye akıl erdirmez ve doğru yolu bulmaz idiyseler de mi? (Bakara/170)

52- 54. ayetlerindeki “Hani o [İbrahim], babasına ve kavmine: ‘Israrla kendisine tapınıp durduğunuz heykeller nedir?’ demişti. Onlar: ‘Biz atalarımızı bunlara tapanlar olarak bulduk’ dediler. O [İbrahim]: ‘Ant olsun ki sizler ve atalarınız apaçık bir sapıklık içindesiniz’ dedi”

Allah'a kulluk ,kayıtsız şartsız teslimiyet ,O,ndan korkmak O'na sığınmak, O'ndan beklemek ,O'nu sevmek,infak gibi sayabileceğimiz tüm kavramları anlamak istediğimiz gibi anlamışız .
Ben çoçuklarıma,cevreme kuran'dan öğüt veriyorum.
berru isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
berru Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
dost1 (28. March 2013), merdem (29. March 2013)