Tekil Mesaj gösterimi
Alt 23. March 2013, 10:41 AM   #14
kuman
Uzman Üye

Tesekkür: 77
125 Mesajina 170 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
kuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud of

Demokraside en önemli olgu seçimler peki seçimler nasıl olmalı? demokrasi bununla ilgili ne diyor !
Bence hiç bir şey demiyor bu kuralları koyanlar ne diyor desek daha doğru olur.
İslam ise diğer yazıda gördüğüm kadarıyla sadece yöneticilerin ehil olması değil seçmeninde ehil olması gerektiğini söylüyor. Buna katılıyorum seçmen ehil olmaz ise yönetime öyle abuk sabuk fikirleri olan bırakın yönetmeyi karar alamayan aldığı kararın arkasında duramayan ve değiştiren kişiler gelirki buda devletin yalpalamasına insanların devlete olan güvenlerinin sarsılmasına neden olur.
Peki bu ehil kişiler ;
Adil olmalı - Reşit olmalı -Özgür olmalı- Alim olmalı- Siyasi basirete sahip olmalı. Bu ehil kişilerin özelliklerini kuran da zaten inanan bir insanın özelliği olarak tanıtmıyor mu? İnana bir insansanız eğer ;
Dürüst ve erdemli olmalısınız kendi lehinize bile karşı olsada (ki bu herkesin yapabileceği bir iş değildir takva sahipleri yapar ancak bunu) akli melakeleriniz yerinde olmalı yani iyiyi kötüden ayırabilmeli ve en önemlisi bir davranışın sonunu görebilmeniz gerekmektedir. yani iyimi olacak kötümü olacak sezgisine sahip olmanız gerekmektedir.
Kendi kararlarınızı kendiniz alabilmeli her görüş her konuşmadan etkilenmemeniz gerekmektedir başkalarının aklına uyduğunuz sürece zaten hayatta mutlu olamazsınız.
Alim ise bir konu hakkında herşeyi bilmek değil Kuranda belirttiği kadarıyla allahı bilmek ile yeterlidir bir kişi inanmışsa eğer zaten o alimdir inanmayan kimse ise alim değildir.
Siyaset olayına gelince bu herkeste olmayabilir. Zaten diğer şartlara sahipseniz seçim yapabilirsiniz demektir.

Peki şu anda bunları kaç kişi sağlıyor ? Bu özellikler kimlerde var ?
Devlet insanalra eğitim vermekle yükümlü bir kurumdur. Eğitimin nasıl verileceği nerde verileceği ne verileceği gibi konularda evrensel değerler göz önünde alınarak eğitim sistemi oluşturulmalı. Ancak bu şekilde bir eğitim ile insanlar yukarıdaki tüm şartlara sahip olur.
Bu şartlar kişilerin kendilerinin bulabileceği şartlar değildir, toplumun genelinde var ise ancak kişilerde bu özellik olur.
Bu açıdan insanlara ilk önce eğitim verilmeli sonra yönetime katılmaları seçme yapmaları sağlanmalıdır ki günümüzde de bu geçerlidir ( uygulamanın hata dolu olması yada yanlış olması şu aşamada bizi bağlamaz)

Tüm bunlara baktığımda ve vekilin tanımına baktığımda zaten islami bir tip yönetim var olduğunu anlıyoruz.
Bir yönetici var bir meclis var birde yargı var ve seçmenler var ( bana göre tüm insanlar ehildir Eğitimini aldığı sürece)
Bence bir yanlışlık yok ve benim fikrime göre her yönetim biçimi olsun rejim olsun Allahın istediği tarzda bir yönetim ( Aksaklıklar ve bilinçli olarak yapılan yanlış eylemleri katmıyorum)
kuman isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla