Tekil Mesaj gösterimi
Alt 14. September 2012, 07:03 PM   #97
Zinedov
Katılımcı Üye

Tesekkür: 46
28 Mesajina 56 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
Zinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud of

Alıntı:
nacikocak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
iki mesajına birden cevap vereyim

allah'ın sevdiği kulları diye nitelendirdiğimiz gerçek alim ve evliyalardan ise ihtiyaçlarımızı değil ihtiyaçlarımız için dua etmesini isteriz çünkü onlar allah yolunda çalışırlar umulurki allah onların dualarını kabul eder kaldıki peygamberlerin duası kuran'ı kerimde peygamberlerin duası ile ilgili ayetler var okursan görürsün allah çoğunu geri çevirmemiştir yani biz onlardan değil onların duası ile allah'tan medet umarız

örnek verdiğin hadisi araştırıyorum

peygamber efendimiz putlaştırılmamak için resminin çizilmesine dahi müsade etmemiştir hırka ve sakalı ise sadece hatıra olduğu için ziyaret güzeldir insanlar bütün sevdiklerinin hatıralarını sever ve sahip çıkar hatıralara bakıp anmak güzel şeydir onlara yönelip ibadet etmek onları putlaştırır bizim böyle bir amelimiz yok
Sevgili kardeşim birini veya bir şeyi putlaştırmaya saydıklarım hırka vb. haricinde bir insanı kutsallaştırmak ve onu Tanrıyla BİRLİKTE onun YAMACINDA görmek yani ARACILIK da vardır. Buna düpedüz şirk denir.

Kimin hidayette olduğunu peygamber bile bilmiyorken sen mi bileceksin? Kimin Allaha yakın olduğunu bilebilmen için senin de yakın olman gerek. Allah sana mı söyleyecek şu benim kankamdır diye. Kuran'daki VELİ kavramını da saptırıyorlar siz de o palavralara inanıyorsunuz. Kuran'da veli ne amaçla kullanılmış neyi anlatıyormuş Allahın velileri kimlermiş bir araştırın bakalım neler bulacaksınız. Veli/evliya diye özel bir insan türü, statüsü yoktur, BU BİR SEÇİMDİR. Müminlikle olur Ayetlere bakın..

Peygamber için söylenen dua ayeti de inananlar için peygamberin dua etmesinin kendileri için YATIŞTIRICI olduğundan. Bu amaçla birbirimiz için dua ederiz tabi ki ben bir çok insana "benim için de dua edin" demişimdir ama kendim de duadan vazgeçmemişimdir onlara bırakmamışımdır. Peygamber yaşasaydı ona da derdim benim için dua et diye. FAKAT ADAM her normal insan gibi ÖLDÜ. Dirilik Allaha mahsus biliyorsun, sen ÖLMÜŞ peygamberden nasıl dua alacaksın?

Tabi ki YALNIZCA onun dualarına mazhar olarak dua alabilirsin. Ölmüş tüm peygamberlerin duaları Kuran'da var. Bazı şartlar da öne sürülmüş. Eğer o şartları sağlar isen o dualara mazhar olursun. Fakat NORMAL BİR İNSAN EVLADI OLAN peygamber senin şu anda edeceğin özel duana, dileğine eşlik edemez, çünkü o bir ÖLÜ. Seni beni işitmez. Dirilik Allah'a mahsustur.

Allah'ın berisinden(DÛN-İLLAH) biirisine kıyamet gününe kadar kendisine cevap vermeyecek olmasına rağmen yalvarıp durandan daha sapık kim vardır? Ve o yalvardıkları, onların yakarışından habersizdirler. Ahkaf 5

Yalnız sana kulluk eder, yalnız senden yardım dileriz: Fatiha

"Kullarım sana benden sorarlarsa ben Karîb'im, gerçekten çok yakınım. Dua edenin çağrısına, bana çağırıp yakardığı anda cevap veririm." Bakara 186
merdem (17. July 2013), Miralay (15. September 2012)