Tekil Mesaj gösterimi
Alt 10. September 2012, 01:22 PM   #10
Zinedov
Katılımcı Üye

Tesekkür: 46
28 Mesajina 56 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
Zinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud of

Alıntı:
Hasan Akçay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Salat: kuran eğitimi ve okunmasıdır. Bu okunan kuran kısaltılabilir. Müzakere edilen konular kısaltılabilir.

SALÂT kelimesi bir cok ayette geciyor. Bazilarinda Kur'ân egitimi anlamina da gelir ama biz Nisâ 101-103'ten söz ediyoruz. Oradaki salât egitim anlamina gelemez.

Cünkü
o salâti
kafirlerin bir saldirisla sizin üzerinize cullanacagi bir anda yapiyorsunuz. Allah sizi uyarmis:

Kafirler
sizin
silah ve esyanizdan uzak bir âninizi kolluyor;
bir saldirisla üzerinize cullanacaklar.
Önlem alin.

Askerler o salâti eda ederken önlem olarak silahlarini yanlarinda tutuyorlar; bir bölük, salât ederken baska bir bölük düsmani gözetliyor.

Askerleriniz, bir bakima idam mangasinin önündeki mahkum gibi, bastan ayaga duygu kesilmistir. Komutan olarak siz öyle bir ruh halindeki askerlerinize Kur'ân egitimi ya da her hangi bir seyin egitimini vermeye kalkarsaniz onlar sizi bakislariyla öldürürler. Verdiginiz egitimi dinlemezler; alinlarina silah dayayip dinlemeye zorlarsaniz anlattiklariniz bir kulaklarindan girer ötekinden cikar.

Asker kökenliyim. Buna benzer ortamlarda bulundum. Izin verin bu kadarcik bilgi birikimim olsun.

Düsmanin bir saldirisla üzerinize cullanacagi bir anda askerlerine egitim vermeye kalkan komutanin aklindan zoru var demektir. O akil hastasi, cephe gerisine yollanir. "Egitim delisi misin nesin; ille egitim vereceksen git orada ver!" denir.

Cephedir orasi. Can pazari. Orda silahlar susunca yemek yenip namaz kilinabilir ama asla egitim verilmez. Muhammed nebi ideal bir komutandi (33:21). Bunu bilirdi.

Ayrica, o salât KIYAM ve SECDE ile yapiliyor. Egitim kiyamda durup secdeye kapanilarak yapilmaz.

O eda edilen
kiyamli-secdeli (sekilsel) salâttir: namaz.

Sevgi ile,
Hasan Akcay
Sayın Hasan Akcay, bu konuda yanılıyorsunuz. Ayetlerde bir savaş durumu veya savaş anından bahsedilmiyor. Askerlik anılarınız kafanızı karıştırmış anlaşılan. Orada bahsedilen kişilerin her biri de asker değiller.

Eğitim öğretim salattır(kapsamındadır) FAKAT Salat yalnızca eğitim ve öğretim değildir.
İSLAM(barış ve esenlik) tesisi amacıyla ilgili herhangi bir konuyu karara bağlamak için yapılan her türlü toplantı ve eyleme de salat denir. Ya da önceden verilmiş bir kararın hutbe gibi Bir DEVLET duyurusu esnasında duyurulması İÇİN TOPLANILMASI da salat kapsamındadır. Bu kararları duyup gerekçelerini anlayan insanlar SECDE etmiş olurlar. Tıpkı bir şehre girerken o şehrin kendine has yasalarına "secde ederek" girmek gibi. Ayrıca eğitimde de ikna olmak anlamında secde olabilir. Çünkü yere kapanmak secde değildir. Kuran'da yere kapanmayı ifade eden tamamen farklı bir kelime var zaten ve yere kapanmanın ifade edilmesinin gerektiği yerlerde hep bu kelimeyle ifade edilmiştir. Örnek İsra 109.

Ayetlerde savaş anı yoktur, normal bir günde peygambere suikast amaçlı baskın tehlikesi vardır. Dikkat ederseniz orada yazanların emredildiği tek zaman peygamberin onların arasında bulunduğu zamandır. Salatta olanların yanında silah olması da bu yüzden. İkiye bölünmelerinin sebebi ise hepsinin bir arada bulunmalarının hepsi için hayati tehlike oluşturabilmesidir.

Konu Zinedov tarafından (10. September 2012 Saat 07:53 PM ) değiştirilmiştir.
Zinedov isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla