Tekil Mesaj gösterimi
Alt 22. March 2012, 02:49 AM   #14
Hasan Akçay
Uzman Üye

Tesekkür: 0
155 Mesajina 223 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
Hasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud of

Merhaba gercek hanif dost. Nasilsiniz?

"Simdiki "gavs"in kac esi var, sormadim. Ama babasindan söz ederken "O iki esliydi," dediler. Itirazlarimdan biri buna dairdi. "Es üstüne es almak Hz Peygambere haramdi; Allah'in elcisi haram ayetinden sonra bir daha asla es üstüne es almadi," dedim. "Es üstüne es almak Kuran'a ve sünnete uymaz."

Bu vesileyle, yaseen'in enkihû ve inkihû hakkinda verdigi bilgiden ben ne anladim onu biraz acayim:

ENKEHE fiilinin emir kipi "enkihû"dur (24:32), NEKEHE fiilinin emir kipi ise inkihû (28:27). Ancak, 4:3'teki fiil önünedki hemze elif ile birlestigi icin enkihû mudur ya da inkihû mu görülemez. Bunu ancak anlam örgüsü belli eder.

Bu görüse ana dili Arapca olan kisiler dahil itiraz edenler var. Ama söyledikleri kesin bilgi degil cünkü Arap örfüne dayaniyor, Kuran'a degil. Kuran'da onlarin iddiasini cürüten ifadeler var.

Gerekli görüldügünde aciklamaya calisirim, Allah isterse.

Sevgi ile,
Hasan Akcay
Hasan Akçay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla