Tekil Mesaj gösterimi
Alt 6. October 2011, 11:43 AM   #19
Miralay
Uzman Üye

Tesekkür: 4.080
276 Mesajina 635 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 25
Miralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud of

Ben şekilsel olmasa da,bir tesbih eylemi olduğuna inanıyorum. Yani eğilip,bükülmesen bile her an, her saat Allah'ı aklından çıkarmamak;O'nu yüceltmek anlamında. Allah'ın büyüklüğünü,kudretini kainatı seyrederek,tefekkür edip;rabbisinin şanını,yüceliğini düşünmesi; "Yalnız O'na kulluk edip,yalnız ve yalnız O'ndan dilemesi,yakarması"

Yoksa,ben de rabbimizin bizden göstere göstere yapılacak eylemleri isteyeceğini hiç sanmıyorum. Ayrıca göstermek (bir nevi riya olarak görüyorum) adına,kurban kesmek gibi eylemleri de rabbimizin istediğini sanmıyorum. O eski insanların tanrıları,pıtları gibi,her türlü şekilsel,gösterişsel ibadetlere ihtiyaçtan münezzehtir. O'nun amacı insanların refah,huzur,mutluluk,barış,sağlık (kısaca İslam) içerisinde yaşamasını ve asla yeryüzünü ıslah etmemizi,asla fesada uğratmamamızı istiyor. Bunu da,Kur'anı daha ilk elimize aldığımızda Bakara Suresinin en başında hemencecik görüyoruz.

İlla namaz olacaksa, işte size namaz. Namaz dediğimiz eylem ancak bunlarla ifade edilir diye düşünüyorum.

Hal böyleyken, Kur'an da yüzün üzreinde "Salat" olarak geçen ifadelerde ise,genelde yardımlaşmak,destekleşmek;bunları yaparken de rüku (tevazu) ve secde (ikrar) ve huşu halinde olmak aklıma gelenlerden. Yani "salat", gösterişsizce,alçak gönülle ve gönüllü olarak yapılan toplumsal bir olay; daha önce de belirttiğim gibi "Köstek olmanın tem zıddı" birşey.
Miralay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Miralay Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
aşık74 (6. October 2011)