hanifler.com Kuran odaklı dindarlık

hanifler.com Kuran odaklı dindarlık (http://www.hanifler.com/index.php)
-   VÂKIA SÛRESİ (http://www.hanifler.com/forumdisplay.php?f=619)
-   -   Vâkıa sûresi (http://www.hanifler.com/showthread.php?t=2827)

Hasan Akçay 26. January 2013 02:06 PM

Merhaba.

Dogru anladigimdan emin olamadigim hususlar var. Onlari sorup ögrenmeye geldim. Simdilik cevap alamadim. Üstelik siz bana soruyorsunuz. Adalet mi bu. Neyse... Hadi hasanlik yine bende kalsin; cevap veriyorum:

[COLOR="Blue"]"Tomurcuk gögüslü yasit kizlar" olarak cevrilen ise, "üzüm baglari" olarak çevrilebilir mi?[/COLOR] (miralay)

Nebe sûresi:
31.Allah'i kâle alanlar kurtulmustur.
32.Bahceler, üzümler -hedâike ve e'nâbâ
33.ve ayni olgunlukta TANELER -ve KEVÂIBE etrâbâ.

Anlami carpitilan iste bu KEVÂIB kelimesi. Örnegin, Diyanet'e göre "gögüsleri cikmis genc kizlar"mis onlar.

Oysa KEVÂIB "ka'be"nin cogulu. KÂ'BE ise iki AŞIK KEMIGI anlamindaki "[U]kâbe[/U]yn"de geciyor (Mâide 6). Oranizi elinizle yoklarsaniz onlarin üzüm tanesi seklinde oldugunu hissedersiniz.

Bir su birikintisinin üzerine düsen yagmurun orada olusturdugu kabarciklara da kâ'be (habbe) deniyor. Bu acidan "Habbeyi kubbe yapmayalim!" ilginc degil mi.

Ben bu bilgiyi ana dili Arapca olan Yaseen'den aldim. Yaseen COMPANIONS OF HEAVEN baslikli makalesinde "Benim ülkemde KÂBE üzüm tanesidir," diyor; "KEVÂIB onun cogulu."

Kisacasi, Nebe 33'te
birbiriyle yaşit, gögüsleri cikmis kizlar ya da huriler yok;
ayni olgunlukta üzüm taneleri var.

[COLOR="Blue"]Adem ile Havva'nin cennetteki durumlari örnek olarak alinabilinirmi?[/COLOR] (merdem)

Cennet bizim icin gaybdir; onunla ilgili bilgimiz bize Kurân'da verilenle SINIRLI. Kurân'da böyle bir mukayese yok. Arti, bazi ayetlerde belirtildigi üzere, öteki dünyada cinsel iliski olacak. "Adn bahceleri... oraya [B]erdemli esleriyle birlikte[/B] girerler -Cennétin adnin yedhulûnehé ve men salahe min... ezvâcihim" (Râ'd 23).

Sevgi ile,
Hasan Akcay

ates demir 26. January 2013 04:01 PM

Eşten kasıt evlendikten sonra hanımınız/beyiniz ise itirazım var.
Eşten kasıt eşleştiğiniz birşeyse itirazım yok.
Aynı anda dogan ikizlerde birbirinin eşidir. İster tek ister cift yumurta olsun degismez.
Eşten algıladıgım budur.
Sevgilerle

Hasan Akçay 27. January 2013 02:49 AM

[COLOR="Blue"]Esten kasit evlendikten sonra haniminiz/beyiniz ise itirazim var.[/COLOR]

Râ'd 23'te
sag-sol ayakkabi anlaminda ezvâc yok ;

baba, ogul, es...
var.

Yani
aile:

aralarinda
baba-ogul, KARI-KOCA
iliskisi olanlar.

[I]Adn bahceleri...

Oraya girer cenneti hak edenler
ve
onlarin erdemli babalari, [U]esler[/U]i.[/I]

Yaniliyor muyum?

Fers 27. January 2013 09:34 AM

salaha
min [B]aabaa[/B]i him/ [B]ata[/B]larından/[B]önceki nesil[/B]lerden
ve [B]ezvaac[/B]i him/[B]eş[/B]lerinden/kendisiyle [B]eş dönem[/B]dekilerden
ve [B]zurriyyaat[/B]i him/[B]zürriyet[/B]lerinden/kendinden [B]sonrakiler[/B]den

ve men salaha min aabaaihim ve ezvaacihim ve zurriyyaatihim.../ kendinden öncekiler, kendileri ve sonrakilerden düzgün muhteremler......

.

Fers 27. January 2013 09:50 AM

[I]Aynı anda dogan ikizlerde birbirinin eşidir. İster tek ister cift yumurta olsun degismez[/I]...(ates demir)

ates demir 27. January 2013 11:49 AM

ve men salaha min aabaaihim ve ezvaacihim ve zurriyyaatihim.../ kendinden öncekiler, kendileri ve sonrakilerden düzgün muhteremler...... Fers

ates demir 27. January 2013 11:59 AM

Aynı anda dogan ikizlerde birbirinin eşidir. İster tek ister cift yumurta olsun degismez...(ates demir)
Bknz: imzam

galipyetkin 27. January 2013 02:04 PM

Düzgün muhteremlerin, düzgün tercümeleri, düzgün anlamamıza neden oluyor.
Sonsuza kadar sürmesini dilediğim teşekkürlerimi sunuyorum.

Saygılarımla.
Galip Yetkin.

Hasan Akçay 27. January 2013 02:10 PM

[COLOR="Blue"]ve ezvaaci him/eslerinden/kendisiyle es dönemdekilerden[/COLOR]

Allah inananlarin ESLERI diyor ama inananlarla [B]es dönemdekiler[/B] demek istiyor? Hayir. Allah ne diyorsa onu demek istiyor. Inananlarin ESLERI diyor; inanlarin [B]esleri [/B]demek istiyor.

Allah onu diyor ama benim dedigimi demek istiyor iddialariyla yeni yeni kurânlar yazilabilir ama hic biri Allah'in indirdigi Kurân olamaz.

[I]Ra'd Suresi'nin 23'üncü ayetinde inancli, iyi insanlarin, kendileri gibi güzel ahlaklı atalari, [U]esler[/U]i ve cocuklari ile beraber, durulmaya deger bahcelerde sürekli olarak kalacaklari vurgulanmaktadir.

(S Ates. [url]http://haber.gazetevatan.com/0/65640/4/Haber[/url])[/I]

Fers 27. January 2013 02:24 PM

vaakıa/

32.Bir cok meyveler
34.Ve yükseltilmis dösekler
(35.Öyle bir var ederiz ki ONLARI...)
38.sagin halki icin...(H. Akçay)

32.Pek çok mevya arasında;
34.Ve yükseltilmiş döşekler üstündedirler.
35.Biz (oradaki) kadınları da yeniden bir güzel inşâ' etmişiz,
36.Onları bâkireler yapmışızdır...
38.Sağın adamları için...(S. Ateş)

alıntısını yaptığınız kişi sizin için en iyi bilen ise, her seferinde öyle olsun...

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 08:01 PM.