hanifler.com Kuran odaklı dindarlık

hanifler.com Kuran odaklı dindarlık (http://www.hanifler.com/index.php)
-   Kuran Merkezli ve Allah odaklı iman! (http://www.hanifler.com/forumdisplay.php?f=463)
-   -   Hanif Nedir Hanif Müslümanlık Nedir? (http://www.hanifler.com/showthread.php?t=1178)

delfici 2. October 2009 07:11 PM

Hanif Nedir Hanif Müslümanlık Nedir?

Ben hanif müslüman kavramını işitir işitmez sitenize ulaştım başka kaynaklardanda araştırdım.Ama net olarak yada tam manasıyla istedigimi alamadım.
Haniflik nedir Hanifilikle alakası varmıdır Hanif müslüman nedir?
Hangi tefsir kitabına deger verirsiniz.
Digerleriyle temelde ayrılan tek yanınız ehli sünnet alimlerinden başka nedir?

Not:Sabit konuda haniflikten bahsedilmiş ama kelime manası üzerine durulmuş daha dogrusu kelime köken incelemesi yapılmış ve hz ibrahim ismi geçmiş.
İtikatte ve İmanda tam olarak duruşunuz nedir.
Selefiyye mi Eş'arilik mi ve Matüridilik mi nerde duruyorsunuz.Lütfen mümkün mertebe ayrıntıya giriniz.

Toslunba 2. October 2009 08:14 PM

Haniflik ; yüzünü dosdoğru Allaha çevirmek ,Allahı birlemektir özetle. Geleneğe başkaldırı söz konusu olduğu için İbrahim peygamberin ümmetide dönek- sapkın manasında İbrahim Peygamberimize hanif demişlerdir. Ancak bu sözü söyleyenlerin durumu ortada olduğu için Allah bir övgü olarak Hanifliği tanıtmıştır. Buraya kadar zaten biliyorsunuzdur. İtikatte ve imanda durduğumuz yeri ise şahsım adına şu şekilde tarif edebilirim ; Bizim için iman ve itikat Kurandan anladığımız kadardır, yine şahsım adına ben bazı hanif kardeşlerimizin aksine peygamberimizin söylediği iddea edilen ,Kurana uygun sözleride -Hadisleride dikkate alırım. Kişilerin anlayışı farklı farklı olduğu için Kurandan anladıklarıda fark gösterebilmektedir. Bu saygı duyulması gereken ,ve hatta olması gereken bir şeydir. Kurandan anladıklarımızın durumuna göre iman ve itikadi durumlarımızda farklılık gösterebilmektedir. Çünkü Allah bir yarattığını bir daha yaratmaz ve her yaratılan eşsizdir. Ancak önemli olan bu değildir bizce; önemli olan illa Allah diyip onun kitabına ,resulüne sımsıkı sarılabilmektir. Kimi 3 anlar kimi 5 anlar, ancak muhakkak herkez Rabbinin nasip ettiği kadar anlar. Bizler için mesele Kuranı bir hayat kitabı edinip onun ipi ile Allaha bir yol bulmaktır. Açıkçası bizler Allah ve resulleri dışında kimseye kolay kolay güvenemeyen sağlamcı kimseleriz. Allahın bizden istediğinin bu olduğunu düşünüyoruz Kurana dayanarak. İçerisinde Allahın anıldığı hiçbir konuda yazı tura atıp işi şansa bırakamayız. Emin olmamız gerekir. Bunun içinde kaynağımız Kurandır. Diğerlerini -buda bir fikir gözü ile değerlendiririz. Asla din edinmeyiz.
Hanefiliğe gelince ; Hanefilik Ebu Hanife gibi büyük bir zatın sözüm ona adına kurulmuştur. Ebu Hanife hanif babası demektir. Hanefilik mezhebini kuran Ebu Hanife değildir. Aksine kendisi İslamı böler ,Allahın dininde ayrışmak olmaz diyerek bu tür şeylere karşı tavır almıştır bildiğimiz kadarı ile. Kendi eserleri çoğunlukla elimize ulaşamamış ancak öğrencileri kanalı ile farklı farklı rivayetler şeklinde bu güne gelmiştir. Hanefilik mezhebinin şuan hiç bir şekilde Ebu Hanife ile ilgisi kalmamıştır. Bizlere gelince ,Allahın selamının Ebu Hanifenin üzerine olmasını diler ve kendisine büyük saygı duyarız. Peygamberimizin mirasına olan sadakat ve hizmetinden dolayı boynumuz ona karşı kıldan incedir ; ANCAK BİZLERİN PEYGAMBERİ HAZRETİ MUHAMMET , ALLAHIN KİTABIDA KURANDIR. Ebu Hanifeyi bildiğimiz kadarı ile duyduğumuz saygı ve minnet bundandır.
Pratik olarak derizki ,Kuranı Kuranın emrettiği gibi oku,ne anlıyorsan o kadarını yaşa.

TUĞÇE DENİZ AKIN 3. October 2009 10:40 AM

[QUOTE=delfici;3762]Ben hanif müslüman kavramını işitir işitmez sitenize ulaştım başka kaynaklardanda araştırdım.Ama net olarak yada tam manasıyla istedigimi alamadım.
Haniflik nedir Hanifilikle alakası varmıdır Hanif müslüman nedir?
Hangi tefsir kitabına deger verirsiniz.
Digerleriyle temelde ayrılan tek yanınız ehli sünnet alimlerinden başka nedir?

Not:Sabit konuda haniflikten bahsedilmiş ama kelime manası üzerine durulmuş daha dogrusu kelime köken incelemesi yapılmış ve hz ibrahim ismi geçmiş.
İtikatte ve İmanda tam olarak duruşunuz nedir.
Selefiyye mi Eş'arilik mi ve Matüridilik mi nerde duruyorsunuz.Lütfen mümkün mertebe ayrıntıya giriniz.[/QUOTE]

bu sorularınızın cevabı kur'anda var. kur'anda haniflik ve ibrahim peygamber ile ilgili ayetleri araştırın.

delfici 3. October 2009 05:15 PM

Toslunba anlattıgn kadarını anladım teşekkür ederim.
Sen söylemişin ama tekrar sorup emin olmak istiyorum.
Demişinki:Kuranı Kuranın emrettiği gibi oku,ne anlıyorsan o kadarını yaşa.
Buradan tefsiri okumayıp, mealen yazılanı okumakmıdır kastın?

Bir ikinciside kuranın toplanış hususu sizce nasıl olmuştur yani ayetlerin sıralanışı biraraya getirilmesi sayıca çogaltlması?
ve bir iddiaya göre sahabelerin ve hafızların oluşturdugu heyetçe, peygamberin ölümünden sonra(bozulmaması için) derlendigi dogrumudur.dogru degilse nasıl derlenip birarayagetirilmiştir?

şimdiden teşekkürler

TUĞÇE DENİZ AKIN 3. October 2009 05:19 PM

[QUOTE=delfici;3770]Toslunba anlattıgn kadarını anladım teşekkür ederim.
Sen söylemişin ama tekrar sorup emin olmak istiyorum.
Demişinki:Kuranı Kuranın emrettiği gibi oku,ne anlıyorsan o kadarını yaşa.
Buradan tefsiri okumayıp, mealen yazılanı okumakmıdır kastın?

Bir ikinciside kuranın toplanış hususu sizce nasıl olmuştur yani ayetlerin sıralanışı biraraya getirilmesi sayıca çogaltlması?
ve bir iddiaya göre sahabelerin ve hafızların oluşturdugu heyetçe, peygamberin ölümünden sonra(bozulmaması için) derlendigi dogrumudur.dogru degilse nasıl derlenip birarayagetirilmiştir?

şimdiden teşekkürler[/QUOTE]

selam kardeş

kuranyolunda.com sitesini ve kuran yolunda forum adresine bi uğra istersen senin için çok faydalı olacaktır.

Toslunba 3. October 2009 06:23 PM

Delfici dostum ,Kuranı Kuranın emrettiği şekilde okumaktan kastımız şudur ; Kuran kendisinin nasıl okunması gerektiğini bizlere bildirmiştir. Öncelikli şart kovulmuş şeytandan Allaha sığınmaktır ki bunun için şeytan nedir diye sorup araştırmak gerekir diye düşünüyorum. İkincil şart ise ağır ağır ,acele etmeden düşünerek okumaktır. Kuran kendisinin ap açık olduğunu söylemektedir ve Kuranın TEFSİRİ yapılamaz ,yaptım oldu diyenler kendi çapı kadar yapmıştır -kimseyi bağlamaz. Kuranın tefsirede ihtiyacı yoktur. Ancak tefsir okumak zararlı mıdır derseniz, Neden zararlı olsun? Allahın vahyi ile kulların vahyi açıklama girişimi arasındaki farkı gözetirseniz hiç bir zararı olacağını sanmam .Faydalanılabilir.

Kuranın derlenmesi hususunu yine Kuran açıklamaktadır. Kuran ilk ceylan derilerine yazılmıştır. Hafızlarcada ezberlenmiştir. Ancak sıraya koyulması hususunda tereddütler vardır. Biz genellikle iniş sırası olarak tabir edilen sıraya göre okuruz. Fakat ayetlerin içeriğinde değil ,sıralanmasında bir karışma olmuş olabilir diye düşünmekteyim. Ancak bu beni aşan bir konu. Farklı farklı tertiplerin olması sırada bir değişim olduğunun göstergesidir. Ancak hangisi doğru ben bilemem. Bu konuda yoğun çalışmaların olduğunu biliyorum. İnşallah nasipleniriz.
En doğrusunu Allah bilir. Yazdıklarımız şahsi görüşlerimizdir.
Selametle kalınız.

delfici 4. October 2009 11:21 PM

Verdigin bilgiler için sagol.
Ben Kuranın asıl kaynak oldugunu kabuleden digerlerine ise şüpheyle(dikkat ile degerlendirilmesi kanısındayım)salt inkaretmeyen bir açıyla yaklaşan birisiyim.
Forumunuza yeryer zaman buldukça, sohbet etmek fikir almak görüş bildirmek için gelecegim.Herkese selamlar

Barış 6. October 2009 04:47 PM

[QUOTE=Toslunba]Allahın vahyi ile kulların vahyi açıklama girişimi arasındaki farkı gözetirseniz hiç bir zararı olacağını sanmam .[/QUOTE]

Sadece tefsirle ilgili değil, Kuran'la veya daha genel olarak din ile ilgili yazılmış eserlerin hepsiyle ilgili olarak görebiliriz bu tespiti. En temel noktamızın bu olduğunu düşünüyorum. Allahın vahyi ile kulların yorumlarını/yazdıklarını veya aktardıklarını karıştırmamak, aradaki farkın farkında olmak.

Delfici kardeş, paylaşımlarını bekliyoruz inşallah, hoşgeldin.

Ali Rıza Borazan 12. February 2010 06:18 AM

Hanif:Benim kurandan anladığım. Beyni bilgi kirliliğinden uzak kalbi marazlanmamış olanların kendisine gelen bilgileri ve evrendeki yasalardan gelen bilgilerle antenleri açık bir şekşlde algıladıktan sonra, Doğru bir anlayışı yakalama konumudur.

mavera 13. February 2010 12:06 AM

Selam. Düşüncelere ve yaklaşıma ben de katılıyorum. Yine de, yanlış anlamayacağınızı düşünerek, bu konuyla ilgili bazı sorular sormak istiyorum:

Hüküm kaynağı olarak Kuran'ı baz almak, bir anlamda İslam'ın ve Müslümanlık'ın özüne dönmek, zaman içinde eklenen sıfatlardan da kurtulmak anlamına gelmez mi? Hanif Müslüman yerine, Müslümanlık'ın ilk zamanları gibi sadece ben Müslüman'ım demek neden eksik kalır? (Kuran'ı kitabı olarak kabul eden kişiler tek bir dine ait değil midir, başına sıfat eklemek, kendi grubu için dini bölmek olmaz mı?)

Çeşitli anlam kaymalarından koruyarak, doğru olduğuna inanılan bir görüş çerçevesinde, bir grubu tanımlayıp, dışarıya karşı ifade etmek ve konumlandırmak için ekleniyorsa, teknik olarak Sünni Müslüman, Şii Müslüman demekten ne farkı oluyor? Herkes kendisinin doğru grup olduğunu iddia ediyor.

Her Müslüman doğası gereği zaten hanif perspektifte olmalıdır denebilir mi, denebilirse yine bu eklemeye neden gerek var?

Teşekkürler.

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 01:06 AM.