hanifler.com Kuran odaklı dindarlık

hanifler.com Kuran odaklı dindarlık (http://www.hanifler.com/index.php)
-   Cennet (http://www.hanifler.com/forumdisplay.php?f=455)
-   -   Cennette Huri diye kızlar yoktur (http://www.hanifler.com/showthread.php?t=3271)

bartsimpson 5. May 2013 06:59 PM

[QUOTE=Fers;17396]anlaşılan o ki, yorumlananla yorumlayan, yorumlayanla da yorum karıştırılmaya başlandı...[/QUOTE]

Üstad Hasan Akçay'a laf atıyon ama seninde ondan kalır yanın yok.

Ah bir de şu "Jedi" tarzı havalarınız olmasa ne güzel olacaksınız ya neyse....

ates demir 5. May 2013 10:52 PM

O "jedi" tarzı havaları ha.
Dostum gece gece ne çok güldüm bir bilsen :)
Ama bu "havaları" bence onlara çok yakışıyor.
Jedi olma gibi bir gayretleri yok biliyorum.
Doğuştan jedi onlar, daha doğrusu
Jedi olmak için doğmuşlar...
Selam

Edit: Konu cennet;
Ya bir yer adı değilde bir durum adıysa...
Cennet bahçe, bahçede ağaçlar olur, ağaçlarda meyveler.
İyi ve lezzetli meyve, yakınlaştırılan, kolaylıkla ulaşılabilecek bir meyve.
Bu bahçenin bu meyvesi de ne olaki?
Olmak yada olmamak işte bütün mesele demiş Shakespeare. Yoksa bilmek yada bilmemek işte bütün mesele miydi?
Neyse Hamlet ve Shakespeare i bile yad ettik ya gece gece. Ölüm yok bize :)

bartsimpson 6. May 2013 07:53 AM

[QUOTE=ates demir;17401]O "jedi" tarzı havaları ha.
Dostum gece gece ne çok güldüm bir bilsen :)
Ama bu "havaları" bence onlara çok yakışıyor.
Jedi olma gibi bir gayretleri yok biliyorum.
Doğuştan jedi onlar, daha doğrusu
Jedi olmak için doğmuşlar...
Selam

Edit: Konu cennet;
Ya bir yer adı değilde bir durum adıysa...
Cennet bahçe, bahçede ağaçlar olur, ağaçlarda meyveler.
İyi ve lezzetli meyve, yakınlaştırılan, kolaylıkla ulaşılabilecek bir meyve.
Bu bahçenin bu meyvesi de ne olaki?
Olmak yada olmamak işte bütün mesele demiş Shakespeare. Yoksa bilmek yada bilmemek işte bütün mesele miydi?
Neyse Hamlet ve Shakespeare i bile yad ettik ya gece gece. Ölüm yok bize :)[/QUOTE]

Bizde "Padawan" olma gayretindeyiz ama "Jedi master"ımızı bulamıyoruz bi türlü...

Edit : Konuya dönüş

Sevgili ateş bunu bizden daha iyi müşaade ettiğinize eminim, aşağıdaki ayetlerde geçen;

Bakara (28) Siz cansız (henüz yok) iken sizi dirilten (dünyaya getiren) Allah'ı nasıl inkar ediyorsunuz? Sonra sizleri öldürecek, sonra yine diriltecektir. En sonunda [B]ona[/B] döndürüleceksiniz.
Bakara (245) Kimdir Allah'a güzel bir borç verecek o kimse ki, Allah da o borcu kendisine kat kat ödesin. (Rızkı) Allah daraltır ve genişletir. Ancak [B]ona[/B] döndürüleceksiniz.
Yunus (56) O diriltir ve öldürür; ancak [B]ona[/B] döndürüleceksiniz.
Rum (11) Allah, başlangıçta yaratmayı yapar, sonra onu tekrar eder. Sonra da yalnız [B]ona[/B] döndürüleceksiniz.
Yasin (22) "Hem ben, ne diye beni yaratana kulluk etmeyeyim. Oysa siz de yalnızca [B]ona[/B] döndürüleceksiniz."

"ona" hitabeti özne midir? yoksa mekan yada durum mu belirtir?

eğer özne ise tümden gelim tüme varım prensibi (sünnetullah)
mekan yada durum ise bütün parçaların birleşimidir prensibi (sünnetullah)

neticede aslına dönen zerre mutlu olur herhalde. ait olduğu yerdedir çünkü, herhalde orası da onun cennetidir.

Bir yerde okumuştum "Rüyalarımızda gördüğümüz akıl dışı olaylar, canlılar, mekanlar ve durumlar hep oldukları için ve biz hayal edebildiğimiz için varlar. Olmasalardı hayal edemezdik" diyordu.

Fussilet (32) "Biz dünya hayatında da âhirette de sizin dostlarınızız. Çok bağışlayan ve çok merhametli olan Allah'dan bir ağırlama olarak, orada canlarınızın çektiği her şey var, istediğiniz her şey orada sizin için var."

Bir de bizim Jedi'lere sormak istiyorum. Yukarıdaki ayette 3 adet özne var 1. Biz(ler)?, 2. Siz? 3.Allah, 2.Siz? (Siz diye bahsedilen herhalde insanlık diye düşünüyorum, Allah'da malum, Peki... (dünya hayatında ve ahirette dostlarımızız olan) Biz(ler) kim????)

Arapçam yok, tercümede dilbilgisi olarak bir hata mı var, yoksa????

Saygılarımla,

"Force be with you"

merdem 6. May 2013 07:52 PM

[IMG]http://2.bp.blogspot.com/-aOniEzlGYjk/UQpmPghLCSI/AAAAAAAAAI8/EYijmbF3mrU/s320/karikatür+huri.jpg[/IMG]

Madem anlasamadik iri gözlü mü berrak pinarlar mi, arada sansina küsecek olanlar düsünsün :p

Fers 8. May 2013 11:37 AM

sayın bartsimpson ve atesdemir,

maksadını anlamadığım tabirlerinizi sizde bırakıyorum, diyecek sözüm yok, yaşım tutmuyor diyelim...
sergilediğiniz mütevaziliğiniz "çok bilmiş beni" utandırdı, gece vakti gülüp eğlenmek herkese nasip olmaz, daim olsun...

"Hasan Akçay a laf atma" tabirini kabul etmiyorum, kendisininın bana karşı bir tavrı varsa da o nu ilgilendirir, benim tarafımdan durum sadece fikir uyuşmazlığı...

uzun lafın kısası,
farklı mı algılandı anlamış değilim, elimden geldiği kadar bildiklerimi paylaşmaya çalıştım, doğrudur, yanlıştır ayrı değerlendirilir, cennete huri olup olmaması veya kimin ne istediği umrumda değil, ben sadece okuduğumu yorumladım, belliki bir katkısı da olmadı, bundan sonrası için yorumum yok...

bilgi neredeyse/kimdeyse/neyse o na ulaşmanız dileğiyle...

ates demir 8. May 2013 12:09 PM

Sevgili Fers
Sadece benzetme hoştu. Doğru veya yanlış diye belirtmedim.
Hatta "Jedi olmak için doğmuşlar" ifadem bence size iltifatımdır.
Bunu bir iltifat olarak yazdım. Alındıysanız özürlerimi kabul edin. Yazdıklarınızdan çok faydalanıyorum, lütfen bunu da bilin.
Sevgili Bart
Herkesin Jedi master ı kendi içindedir. Başka kişilerle olmaz.
Kendinizi padawan olarak görmeyiniz. Kendi Jedi master ınıza uyun.
Ayetlerdeki ona döndürülmek ifadeleri ile ilgili olarak "mantık et tayr" isimli kitabı öneririm.
Selam ve hürmetle

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 02:06 AM.