PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çoğunluğa uyarsan saparsın.

muvahhit
12. October 2008, 12:41 PM
http://www.filimk.com/?search=Asans%F6rde+s%FCr%FC+psikolojisi+testi+ (http://www.filimk.com/?search=Asans%F6rde+s%FCr%FC+psikolojisi+testi+)

ÖmerFurkan
12. October 2008, 12:45 PM
Muhteşem...eline sağlık...:d

Toslunba
12. October 2008, 12:55 PM
:D ....Çok güzel ve anlamlı.Ellerine sağlık. Sürü psikolojisinden bizi kurtarmak için belkide rabbimiz bize "ben size yeterim" diyerek "kıyam" etmemizi öneriyor olabilir. Doğrusunu Rabbim bilir.

Selametle.

TEBYİN
12. October 2008, 12:56 PM
bizde bunun yansıması ŞİMDİYE KADAR ALİMLER YANLIŞ MI YAPMIŞ olarak duruyor,
birine yaptığı hatayı söylediğinizde vereceği cevap hep bu olacaktır..
öyleya, herkes atalara tapıyorsa, bunun Allah'a tapması aykırılık arzedebilir..
Allah korusun

Barış
12. October 2008, 01:01 PM
Gerçekten çok güzeldi Muvahhit.Teşekkürler paylaşım için.

Herkesin size doğru döndüğünü düşünün asansörde, yönünüzü değiştirir miydiniz?

Asansörleri hiç sevmem zaten...Ben değiştirirdim doğrusu... Ama şapkamı çıkarmazdım.:)

Toslunba
12. October 2008, 01:47 PM
Sürü psikolojisi aklıma gelince sanki aşağıdaki ayettede geçen yaban eşşekleri benzetmesindede buna atıf var gibi.

74-MÜDDESSİR:

48- Artık onlara şefaatçilerin şefaatı fayda vermez.
49- Şimdi o Kur'ân'dan yüz çevirirlerken ne mazeretleri var?
50- Sanki onlar ürkmüş yaban eşekleri.
51- Arslandan kaçmaktalar.
52- Hayır, onlardan her kişi kendisine açılmış sayfalar verilmesini istiyor.
53- Yok, yok onlar ahiretten korkmuyorlar.
54- Hayır, hayır, O kur'ân kuşkusuz bir öğüttür.

elmuh
12. October 2008, 06:52 PM
İnsan etkileşimi açısından güzel bir örnek. Sürü psikolojisine pek çok örnek verilebilir. Yapılan gözlemler de bunu doğrular. Ancak buradaki asansör örneğini, sürü psikolojisinden çok "mahalle baskısı" olarak adlandırmanın daha uygun olacağını düşünüyorum. Asansörde insanlar birbirlerine çok yakın dururlar. Normalde her insanın korumak istediği, yabancılara izin vermek istemediği, bir güvenlik alanı vardır. Asansör gibi yerlerde insanlar ister istemez bu güvenlik alanını ihlal eder ve bu karşı tarafta tedirginlik ve baskı yaratır. Etkileşim daha güçlü olur. İnsanların asansördeki davranışları daha farklıdır.

Toslunba
14. October 2008, 05:25 PM
Şahsen Kurandan anladığım ne batı medeniyetleri gibi aşırı bireyci nede doğu medeniyetleri gibi aşırı toplumsal olunmamalı.İkisi arasında orta bir zihniyet ve yol tutulmalı...
Selametle.