PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Beyni besliyor bunamayı önlüyor

PİLOT
8. October 2008, 09:14 PM
Beyni besliyor bunamayı önlüyor

Dışındaki yeşil kabuğu kafa derisini, sert kabuğu kafatasını, içindeki zar beyin zarını, meyvesi ise beynin fizyolojik yapısını andıran ceviz, içeriğiyle de beyin sağlığını koruyor
Son yıllarda, yüksek kesimlerdeki ormanlık alanların ağaçlandırmasında kullanılan cevizin sağlık açısından önemine dikkati çeken uzmanlar, beyin sağlığı açısından bu yemişin vazgeçilmez olduğunu söylüyor.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi diyetisyeni Özgen Arı, şekli ile beynin küçültülmüş bir modeli olan cevizin omega 3, omega 6, A, B ve E vitaminleri içerdiğini ifade etti. Lif yönünden zengin olmasının yanı sıra beyin için gerekli gümüş iyonlarını da barındırdığını kaydeden Arı, "Antibakteriyel özelliği olan gümüş iyonları beyin sağlığının koruyucusudur. Ceviz, beynin ihtiyacı olan gümüş iyonlarını içeren tek meyve." dedi.

Cevizin zihni kuvvetlendirmesinin yanı sıra kalp ve kolesterol için de vazgeçilmez olduğunu belirten Arı, "Ceviz sadece ileri yaştaki bireyler için değil, gelişme çağındaki çocuklar için de tüketimi gerekli bir meyve. Cevizi, zihin açıcı, dikkat toplayıcı özelliği nedeniyle ÖSS ve SBS'ye giren öğrencilere öneriyoruz." diye konuştu. Cevizin kan kolesterolünü düşürücü etkisinin de bilimsel olarak kanıtlandığını vurgulayan Arı, cevizin enerji içeriğinin oldukça yüksek olması nedeniyle günde 30-45 gramdan fazla tüketilmemesi gerektiğini kaydetti.

Y.a.S.e.M.i.N
8. October 2008, 11:11 PM
cevizin özellikle kollestrolü düşürücü özelliğini bir yakınımdan biliyorum
geceden bir çay bardağına ıslatıp sabah aç karına suyu içip cevizi de yeniyor kollestrol için iyi bir ilaç
kollestrolü olanlara tavsiye ederim
bilgiler için teşekkürler

Toslunba
9. October 2008, 12:00 AM
Ceviz yemediğim için böyleymişim demek :D .Beyin aç kalmış :D .Şimdiden sonra kulağımdan soksam anca doyar :D

TEBYİN
9. October 2008, 09:37 AM
kış geceleri ceviz ve kayısı pestili çayın en güzel arkadaşıdır, deneyin hak vereceksiniz

metin mete
14. October 2008, 02:38 AM
Ceviz yemediğim için böyleymişim demek :D .Beyin aç kalmış :D .Şimdiden sonra kulağımdan soksam anca doyar :D

hehehe bakiyorum yiyeceklere karsi allerjin degisiyor?

Y.a.S.e.M.i.N
14. October 2008, 02:43 PM
aynen ben de öyleyim :D

Toslunba
14. October 2008, 02:49 PM
hehehe bakiyorum yiyeceklere karsi allerjin degisiyor?

Abi senin yiyecek dediğin acı, çiğ köfte,çekirge,at birde sunta...Tutsan tosba bile yersin :D ...