PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Suudi Arabistan neden teknoloji üretemez.

galipyetkin
7. December 2014, 03:18 PM
Suudi Arabistan neden teknoloji üretemez?

Çok soyut bir ifade ile bu soruya cevap vereceğim. Adalet olmayan yerde bilgi ve teknoloji üretilemez.

Bilgi ve teknoloji üretebilmenin bilimsel bazı koşulları vardır.

Teknoloji üretimi;

-Eğitim alt yapısı gerektirir.

-Bilim alt yapısını oluşturan bir bilim kitlesi gerekir.

-Belli bir sanayinin varlığını gerektirir.

-Kültürel ve sosyal alt yapının bilgi üretimine yol verecek anlayışa sahip olması gerekir.

-Ülkenin yönetim siyasetleri, gelişmeye ve ilerlemeye dönük irade taşıması gerekir.

-Halkının bağımsız yaşama arzusu olması gerekir.

-Ülke insanının özgür, eşit, sorgulama idealinin olması gerekir.

-Edebiyat ve sanata önem veren siyasetler gerekir.

Bu saydığım koşullar ayrıntılı hale sokulabilir ve çoğaltılabilir.

Teknoloji üretiminin olmazsa olmazı; üretimdir.

Üretim yapmadan, üretimde belli mesafeler kat etmeden, teknoloji üretimi isteği sözde kalır.

Sıraladığımız koşullar içinde en nemli olanı üretimin bağımsızlığıdır.

Pazarınız, tamamen yabancı sermayenin keyfi kullanımına açıksa, o ülkede teknoloji üretimi olmaz. Yabancıların ürettiği ürünün pazarı olur.

Bırakınız teknoloji üretimini, üretim olmaz. Sadece ticaret olur.

Her şeyi borçlanarak ithal edersiniz, varsa bir miktar üretim yeteneğiniz onu da kaybedersiniz.

Üretim içinde yapılmayan AR-GE’ler de bir işe yaramaz. Özerk olmayan bilim insanlarını tatmin etmenin ötesine geçemez.

Bilim üretim ilişkisi, yani sanayi üniversite işbirliği de üretimin olmadığı bir yerde yapılamaz.

Özetle, adam olmanın, vatan olmanın, bağımsız olmanın, devlet olmanın ve yönetebilmenin olmazsa olmazı ÜRETİMDİR.

Tüccarlığı önceleyenler; üretsek ne olacak? Ürettiğimizi kime satacağız derler. Bu mantık; 80 milyon insanı yok sayan, alalım/satalım mantığıdır.

Bu felsefe sonunda kağıt alalım kağıt(para) satalım anlayışıdır.

Üretmek, ticaretten daha zor bir iş alanıdır. Bilgi ister, proje ister, ham madde ister, işçiyi yönetmeyi gerektirir, enerji ister. Çok şey ister ama bağımsızlığında kaynağı üretimdir.

Onurlu ve adil yaşamanın ilk şartı üretmektir.

Hayatımızın temel direğini üretim yaparsak; ahlakı da, bozulmayı da durdurabiliriz.

Suudi Arabistan teknoloji üretmez. Hatta petrol bile üretmez. Yabancılar petrolü çıkarır dünyaya pazarlarlar.

Üretmeyen ülkelerin ticareti de, yabancıların eline geçer.

Bu yazı, ülkemizi ortaçağ koşullarına döndürmek isteyenlere hitaben yazılmıştır.

Bülent Esinoğlu
bulentesinoğ[email protected]

Saygılarımla.
Galip Yetkin.