PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Suçlusun atatürk

Yiğitcan
25. July 2013, 02:25 AM
Suçlusun çünkü ermenilerden kurtardın
Suçlusun çünkü kürtleri ermenilergibi yok etmedin
Suçlusun çünkü kadınları kölelikten kurtardın
Suçlusun çünkü kadınları kuma olmaktan kurtardın
Suçlusun çünkü savaşlar da en önlerde sen koşardın
Suçlusun çünkü izgilizler köyleri yakarken canın tehlikedeyken hastaneden kaçtın köyleri kurtardın
Suçlusun çünkü mal varlığını Türkiye'ye bağışladın
Suçlusun çünkü bu nankör insanlar için şehit verdik
Suçlusun çünkü türkiyeye fabrikalar kurdun iş sahibi oldular
Suçlusun çünkü savaçta Allah Allah diye askere söyletenoldun
Suçlusun çünkü kuranı elmali hamdiye türkçe yazdıran oldun şimdi sana dinsiz dediler
Suçlusun çünkü meclise ilk kadınları sen çıkardın
Suçlusun çünkü çocuklara 23 nisan bayramı armağan ettin
Suçlusun çünkü vatan sevdalısıoldun
Suçlusun çünkü insanları cahillikten kurtardın
Suçlusun çünkü kızlara okuma hakkı tanıdın
Suçlusun çünkü dört mevsim yaşayan ülkeyi bize armağan ettin
Suçlusun çünkü türk kadınlarını tacizden kurtardın rahat yaşam sağladın
Suçlusun çünkü artık korkusuzca evde ve dışarda rahat yaşam sağladın
Yurtta barış cıhanda barış olduğunu söylediyin için suçlusun
Suçlusun çünkü köylüye milletin efendisi dedin değer verdin
Suçlusun çünkü seni dünya konuşuyor Çin'de senin hayatın derslerde zorunlu
Suçlusun çünkü garibanların yanın da yer aldığın için
Suçlusun çünkü sen çok değerlisin dediklerinde insanlar insan olarak Hz.Muhammet değerlidir dedin.
Suçlusun çünkü gösteriş için namaz kılıp resim çekmedin
Suçlusun çünkü dini kullanmadın vatan sevdalısı oldun
Suçlusun çünkü vatan toprakları için canla başla savaştın
Suçlusun çünkü vatanın bir karış toprağını satmadın
Suçlusun çünkü bayrağımız korkusuzca dalgalandırdığın için
Suçlusun çünkü ezanımız rahatlıkla minarelerden seslendiği için
Suçlusun çünkü hurafeleri yok ettiyin için
Suçlusun çünkü kula kul olmamayı öğrettiğin için
Suçlusun çünkü el ayak öpmemeyi öğrettiğin için.
Artık türk evladı bunu öğrenmeli atatürk suçludur
Suçlusun çünkü iyilik yapmayı kahramanlığı öğrettin

merdem
25. July 2013, 04:38 PM
Tüm övgüler ve hamdlar Allah'adir!

Bu dünyadan göc etmis birisini öve öve göklere cikarsam tüm kusursuzluktan arindirsam ne yazar.

Ardindan olmadik laflari edip yere calsam ne yazar.

Herkes kendi yaptigindan sorumlu tutulacacagina göre, baskasinin yaptiklariyla degil kendi yaptiklarimizla ugrasalim, hatalarimizi kesfedelim, bozgunculardan olmayalaim.

Hayatta oldugumuz müddetce hayatta olanlari elestirebiliriz. Bu dünyadan göc edenlerin, kimlerin sevap defterlerinin acik oldugu, kimlerinin sevap defterlerinin kapandigini da ancak Rabbimiz bilir.

Kimileri imamlarini cennetlik ilan eder kimileri devlet adamlarini, kimileri de en azindan karisini kocasini yada cocugunu.

Üstümüze düsmeyen vazifelerdir bunlar.

Hayirli insanlarin arkasindan kisaca "Allah ondan/onlardan razi olsun" desek de yeterli gelir. Desek de demesek de razi olup olmamak yine Rabbimizin kararina kalmistir.

Ayetler satirlarda bekliyor, gel gör bak ibretler al diye bangir bangir sesleniyor.

Rabbimiz bizleri kör, sagir ve kalbi kilitlilerden kilmaz insaAllah.

bartsimpson
26. July 2013, 12:48 AM

Bu dünyadan göc etmis birisini öve öve göklere cikarsam tüm kusursuzluktan arindirsam ne yazar.

Herkes kendi yaptigindan sorumlu tutulacacagina göre, baskasinin yaptiklariyla degil kendi yaptiklarimizla ugrasalim, hatalarimizi kesfedelim, bozgunculardan olmayalaim.

Hayatta oldugumuz müddetce hayatta olanlari elestirebiliriz. Bu dünyadan göc edenlerin, kimlerin sevap defterlerinin acik oldugu, kimlerinin sevap defterlerinin kapandigini da ancak Rabbimiz bilir.

Kimileri imamlarini cennetlik ilan eder kimileri devlet adamlarini, kimileri de en azindan karisini kocasini yada cocugunu.

Hayirli insanlarin arkasindan kisaca "Allah ondan/onlardan razi olsun" desek de yeterli gelir. Desek de demesek de razi olup olmamak yine Rabbimizin kararina kalmistir.

Ayetler satirlarda bekliyor, gel gör bak ibretler al diye bangir bangir sesleniyor.

Merdeeeeem ... bence bu konuda sen hiç birşey yapma ...

Sen TÜRKÜN ATASINI eleştirecek kadar mı TÜRKLÜĞÜNÜ kaybettin oralarda...

Her insanın, her toplumun, her ulusun, her ülkenin kutsalı vardır...

Bir kaç posttur klavyenin ayarı bozuldu, bence bir tamir ettir, ne dediğini bilmiyorsun ...

merdem
26. July 2013, 01:10 AM
Ne yasadigim Almanya'da beni Hitler ilgilendiriyor, ne de dogdugum Türkiye'de Atatürk beni ilgilendiriyor.

Amerika'ya göc edecek olsam Obama da beni hic ilgilendirmez.

Demek Türk olmamla bir alakasi yok bu yeryüzünde var olmam.

Rizkim Rabbimden geliyor istersem Avusturalya'da yasayayim.

Yeryüzü tüm insanlarindir. Bahcesine cit cekerek kapatanlar misali, devletler arasina sinir cekerek beni istedikleri yere baglayamazlar. Ben karar veririm nerede yasayacagima.

Demek ki bir Atatürk olmasada yeryüzünde bir Türk'ün de öyle de olsa böyle de olsa yasama hakki var.

Atatürk olmasaydi benim halim ne olurdu diye düsünecek olursam.... Rabbim bir yerlerden seslenir: Ben ne güne duruyorum? Hepinizi ben yaratmadim mi diye soracak olursa vay halimize.

Hesaplarin görülecegi gün sinav sorularimin arasinda Atatürk ile ilgili bir sorunla karsilasmayacagimdan eminim.

merdem
26. July 2013, 01:19 AM
Atatürksüz de özgürüm, Atatürksüz de modernim, Atatürksüz de Dinimi ögrenebilirim, Atatürksüz de karnim doyuyor, gördügünüz gibi Atatürksüz de gülebiliyorum.

Ona esir olanlar düsünsün.

Benim babamim oglu degil.

Borclu oldugum bir tek Allah olduguna göre, benim ne kimseyi övmeye, ne de sövmeye mecburiyetim var.

merdem
26. July 2013, 01:25 AM
Merdeeeeem ... bence bu konuda sen hiç birşey yapma ...

Sen TÜRKÜN ATASINI eleştirecek kadar mı TÜRKLÜĞÜNÜ kaybettin oralarda...

Her insanın, her toplumun, her ulusun, her ülkenin kutsalı vardır...

Bir kaç posttur klavyenin ayarı bozuldu, bence bir tamir ettir, ne dediğini bilmiyorsun ...

Benim Atam Atatürk degil, benim Kutsalim Atatürk degil.

Ben burada Hanifler sitesindeyim. Kur'an Odakli bir sitede.

Kullari kutsalliyamam kusura bakma. Anama babama göstermedigim sevgiden saygidan alasini baskalari icin göstermemi benden bekleme.

Allah'in Son Elcisini övenleri yeristiriyoruz sözüm ona.........

Yiğitcan
26. July 2013, 05:09 AM

Kardeşim tabii ki övgüler sadece Allah'a layıktır. Sadece insanların Atatürk'ün hayatını okumadıkları için kısaca onun yaptıklarını şiir de dile getirmek istedim. Benim kimseyi övdüğüm falan da yok ben sadece yapılan gerçekleri söyledim. Gerçekleri bilip de susan dilsiz şeytandır. Bir müslüman olarak bugün Kur-an'ın türkçesini okuyabiliyorsam önce Allah sonra da Atatük'ün sayesinde, şiiri tekrara okuyup üzerinde düşünmenizi ve Allah rızası için konuşmanızı isterdim. İnsanlar tarihi okumadan kulaktan dolma şeylerle konuşup duruyorlar. Sözüm hainlere. Gençlerimiz tarihi okusunlar gerçekleri kendileri görsünler.
Selametle.

merdem
26. July 2013, 08:37 AM
Degerli Kardesim Yigitcan,

ben Atatürk'ü yere calmadim birincisi.

Tarihi tanidigimi söyleyemem, ben de ilk okul, orta okul ve hatta bir kac sene yatili ögretmen okulu tahsilleri gördüm. Atatürk hakkinda ögretilenler benim icin bir matematik ve cografya derslerinden farkli degildi.

Beraber cephede savasmadim, ne millet meclisinde bir sandalye ne de özel hayatinda bir rolüm oldu.

Her seyden evvel "BEN" "SEN" ve "O" gibi tek sahislar olarak birisine bir seyler mal etmek ne dereceye kadar dogrudur.

Hic bir devlet adami hic bir kumandan tek basina bir savas kazanamaz. Bir devlet kuramaz.

Osmanli devleti olmasaydi Atatürk bir Türkiye Cumhuriyeti kurabilirmiydi? Demek temelleri daha evvelden olan bir devleti üstlenmistir, yalniz basina hele hic degil.

Anayasayi bir inceleyecek olursaniz, Atatürk kabrinin tarihcesini bir okuyacak olursaniz, tüm bunlar Atatürk'ün kendi rizasiyla olusmamistir. Ölümünden seneler sonra baskalarinin kararlariyla olusmustur.

Hani hep anlatirlar ya, ebu Hanife, Safii, Maliki ve Hambeli misalleri gibi, onlar katiyyen bir mezhep kuruyoruz dememisler ve kurmamislardir... kimler kurdu acaba da 4 hak mezhep cikti ortaya?

Diyelim imamlarda degil kabahat, sen de ya da ben de mi? Elbette birileri olusturdu mezhepleri.

Yeri gelince: Sen sanki o imamlardan daha mi iyisini biliyorsun diye arkadan gelen her bir alime camur atiliyor.

Sizlerde her gelen yeni bir devlet baskanina : Sen Atatürk'tzen daha mi iyi biliyorsun denilecek olursa oldugumuz yerde sayariz.

Atatürk hakkinda da saygi gösterin bir kac konuya, hayatta olsaydi nasil olurdu, kararlari nasil olurdu. Sizler Atatürk'ü Koruma Cemiyetine ceviriyorsunuz durumu.

Bana özgür irade vermis olan Yüce Rabbimin bana vermis oldugu hakki nasil olur kisitlarsiniz, düsündügümü söylememi nasil elestirirsiniz ve yasaklarsiniz anayasa yoluyla? Demek istedigim ortada herhalde.

Bir yeren oldugum icin degil, ama gercek ortada, nasil ki elestirilere tahammülsüzlük gösteriliyor, ayni sekilde övgüler de kisitli olmalidir. Herkesin hakkini verin.

Koskoca Islam devleti zamaninda araplardan mi olusuyor du? Elbette degil. Emevilerin sayesinde olusturulmustur ARAP üstünlügü.

Iste sizin milliyetcilige verdiginiz kutsallik ayni Emevi ayak takimlarini takip etmeye benziyor.

Ne Türkün ne Acemin ne Arabin ne de baska bir milletin Allah katinda isimlendirildikleriyle bir degeri yoktur, anlatmama lüzum yok herhalde gerisini.

Yeryüzünde olusan savaslar hep baska idealler adina yapiliyor, Allah adina degi. Yalansa acikca söyleyin. Hacli seferlerinden tutun da günümüzdeki Islam devletlerinin savaslarina kadar, hepsinin ardindaki emeller bambaska. Allah adina kendimizi kandirmayalim.

Peygamberi asiri övmenin nasil ki imanla alakasi yoksa, Atatürkü de asiri övmenin inancla bir alakasi yoktur.

Ne Titolar, Maolar, Churchiller gelip gecmistir bu dünyada. Benim bu sözüme dahi karsi cikanlar olacaktir, Atatürk bir Mao bir Tito bir Churchill degildir denilecektir.

Ben hicbirini sahsen tanimiyorum. Ali'yi de Ebu Bekir'i de gerisini de tanimadigim gibi. Haklarinda ne söylesem zan üzerine olur.

Rabbimizi yeryüzünü gezin dolasin ibretler alin demesinde kasit kalintilardir, rivayetler degil.

Öbür taraftan Atatürk hakkinda söylenenler yazilanlar kelimesi kelimesine dogru olsa ne yazar. Mezarima Atatürk Nutku ile girmeyecegim besbelli. Atatürk bir Budha degildir, devlet adami olarak ortaya koydugu görgü ve kurallar uygulanir, lafla yürütülmez.

Elmali da ilk degildir Kur'an'i meallendiren, bir takim müzelerde bulunan deliller ortadadir.

Neden Anayasa da "Din" olarak Islam yazmiyor? Dinde zorluk yoktur sözüne göremi karar verilmistir? O halde düsüncelerde de zorluk yapilmasin, isteyen istedigi gibi düsünecek ve söyleyecek kadar hür birakilsin. Bir yanda serbest birakilan öbür yandan kisitlanmasin.

Kan gurubuna göre de TAKVA bicilmez. Kan gurubunda ne Türklük ne de Amerikan olmanin kalintilari görülmez. Her sey kalblerde baslar, ve kalbimizin de kimin icin carpmasi gerektigini de uzun uzun anlatmama lüzum yok.

Isin ciddiyetinin farkina varamadik gitti.

Acin bakin bir takim kitaplar inceleyin, bir ölümlü insani tüm kusursuzluklardan arindirmanin ne manaya geldigini bir arastirin.

Saygi sözcügünü kalkan edinmeyin lütfen. Her seyi saygi adina yapiyoruz demeyin. Ölülere saygi kaidelerimi konuldu acaba, Kur'an dahi hayatta olanlara hitap ederken, ölülere okunmaz derken, neden halen ölülerle ugrasiyoruz?

Hürriyetine kavusturulan bir millet hür konusma hakkina sahip olamiyacak olduktan sonra o hürriyetin ne degeri olabilir?

Yüce Yaradana: Bana ölüleri nasil canlandirdigini göster diyen bir Ibrahim peygamber, bana Kendini göster diyen bir Musa peygamber kadar serbest düsünme hakkimiz/hareket etme hakkimiz olmadiktan sonra ben bir esir sayilirim. Bana hürriyetimi veren Rabbimizdir, kimse kisitlayamaz. Topla tüfekle lafla kisitlamaya kalkmak zulümdür.

Selam ve Dua ile.

bartsimpson
26. July 2013, 10:50 AM
Adı : Merdem
Soyadı : ?
Mesleği : AKePe Danışmanı....

merdem
26. July 2013, 12:23 PM
Adı : Merdem
Soyadı : ?
Mesleği : AKePe Danışmanı....

Adimi soyadimi meslegimi sorana kadar, chp nin neden iktidara gelemedigini arastir önce.

Parti adina tatsizlik cikartmanin bir anlami yok. Herkes kendi partisine sarilsin, benim partim falan olmadigi icin temadan uzak kalsam hepimiz icin hayirli olur.

Sitenin ana sayfasinda bir Türk bayragi sallanmadigi icin, icim rahat olarak tarafsiz bir sitede bulunmanin verdigi huzur zannedersem yakinda bozulacak.

Taraftarli bir Kur'an Odakli Site ise, demek ki ben yanlis yerdeyim.

Özür dilerim disaridan meselelerinize karistigimdan dolayi. Bundan sonra fikirlerimi kendime saklarim. Kendiniz halledin aranizda. Zenginin mali zügürdün cenesini yorarmis. Degmez bile konusmaya.

Miralay
26. July 2013, 05:39 PM
Selam Merdem kardeşim.
Öncelikle ve özellikle bu konuda yazdıklarının altına imzamı atarım.
Atatürk ya da başkası bir hanifin umurunda olmamalı. Eyvallah saygı duyulur; ama kör bir taassubun içine girmemeli.

Hanif, öncelikle Allah'ı birleyendir; kula kul olmayandır. Hiçbir şahsı (dunillah) ve hatta peygamberleri dahi, Allah'ın üstünde tutmayandır.
Bir hanif için Allah'tan başka lider olamaz. Bu hanifliğin fıtratına uymaz bir kere.

Kısacası merdem kardeşim, her zamanki gibi sana katılmadan edemeyeceğim.

Selametle kalınız.

bartsimpson
27. July 2013, 03:53 AM
Sevgili Miralay,

Merdem "kardeşinin" dediklerine imzanı atarsın atmazsın orası senin bileceğin iş.
Beni ilgilendirmez.

Lafım direkt sanadır.
Kusura bakma ama seni gerçekten aklı başında bilirdim.

Son günlerde bu ülkede moda olan ATATÜRK'e sataşma, aşağılama, eleştirme ve yerme dezenformasyonunun bu foruma da sıçradığını görmek beni gerçekten üzdü.

Bir insanın, vatanını düşman işgalinden kurtaran ve ona özgürlüğünü veren bir insana sevgi ve saygı duymasının neresi kötü...
Kendini HANİF olarak tanımladığında PATAGONYADA mı yaşıyorsunuz?
Yoksa sen HANİFSİN ve vatanın da HANİFİSTAN mı?

Ben TÜRK'üm ve TÜRKİYE CUMHURİYETİ'nde yaşıyorum.
Bu ülkenin ve Cumhuriyetin temellerini atan, özgür meclisteki özgür halk iradesinin kurulmasına liderlik eden kişi de (ALLAH ondan bin kere razı olsun ve mekanı cennet olsun, bugün bu forumu dahi onun sayesinde kullanıyor ve dinimi özgürce öğrenebiliyorum.) Mustafa Kemal ATATÜRK'tür.

TÜRK - TÜRKİYE -ATATÜRK

Sana bazı sorularım var.
Belki içinde bulunduğum kör taassubu vereceğin cevaplar sayesinde kırabilirim.

Bir hanifin umurunda ne olmalıdır?
Yazıların arasında kör taassub olarak nitelediğin kısım neresidir?
Allahı birlemek ne demektir?
Bir Hanif Allahı nasıl birler?
Yazılanlar arasında Atatürk'ü Allah'ın üstünde tuttuğumuz zannına nasıl vardın?
Çok merak ettim. Senin kendine lider seçtiğin Allah kim? (Sen onu lider mertebesine indirirsen ben de kim o diye sorarım.)
Hanifliğin fıtratını (Kuranda böyle bir tarif var mı? Bilmiyorum) tarif edermisin?
Bu tanıma neler uyuyor neler uymuyor?

Kısacası Miralay kardeşim "Aydınlatıver" beni de taasubun kör karanlığında yitip gitmeyeyim.

Miralay
27. July 2013, 09:51 AM
Selam Bart kardeşim.
Konuları can evinden vurmakta üstüne yok :)
Allah iyiliğini versin.

Öncelikle beni yanlış anlamışsın.

Ben kesinlikle Atatürk'e karşı birisi değilim. Atatürk'le ilgili bir sorunum yok.Hatta onu, yurdumuza ve dinimize yaptığı üstün hizmetlerinden dolayı saygıyla anarım. Allah ona rahmet eylesin. Yattığı yer nur olsun inşaAllah.

Ama benim karşı olduğum, bazı çevreler (özellikle Atatürkçüler) tarafından Atatürk'ü put haline getirmeleri. İnan ki, Atatürk'e en büyük zararı bu, "Atatürkçüyüm" diyenler veriyor. Bırakalım adamcağız kabrinde rahat etsin.

Merdem kardeşimin (ablamdır ama,mü'minliğinden dolayı kardeşim diyorum) bir yazısında belirttiği gibi;

Örneğin, hasbelkader Türkiye'den Amerika'ya göç etmek durumunda kalsam; orada yaşıyorum diye ABD'nin kurucusu George Washington'a ABD'ne yaptığı hizmetlerinden dolayı minnet mi duymalıyım (yukarıdaki yazdığım cümleyle tezat teşkil etse de); yoksa dinime,imanıma bakıp Allah'a tevekkül ve itaat mi etmeliyim?

Allah bize, "Tüm yeryüzü size mescittir." diyerek; "Nerede yaşarsanız yaşayın bir mü'min için her yer vatandır." demiş olamaz mı? Yeter ki biz Allah'a kul olalım. Gerisi teferruat.

Malumun hanifler öncelikle İbrahim aleyhisselam'ın tavrını takınarak, canlı,cansız her türlü puta dik dururlar.

Biz yola ne için çıktık dersin?

"KİŞİ ODAKLI DEĞİL; ALLAH ODAKLI DİN" demiştik.

Hatta,"KUR'AN ODAKLI DİN" anlayışı bile bana ters gelir. Kur'an ancak bizi, Allah'ı bulmamızda bir kılavuzdur.
Biz, ay'a bakmalıyız, ay'ı gösteren parmağa değil.

Kör taassub derken;

Bir yandan bundan 1400 küsür yıl önce yaşamış, gelenekçilerin kör taasubla dokunulmaz olarak ilan ettikleri,alim denilen kişileri sorgulayalım derken; günümüzde yaşamış kişileri dokunulmaz ilan etmemiz çelişki değil midir.

Bir yandan hadisleri red ederken, diğer yandan Atatürk'ün menkıbelerine sımsıkı sarılmamız tezat değil mi?

Ha! dersen ki, elçi 1500 yıl önceydi;Atatürk'ün sözleri ise, hala taptaze dersen, sana şunu derim;

"Allah'ın ayetleri dururken,başka hangi hadise inanacaksınız."

Hadis derken sadece elçinin sözleri değil; Allah'ın dûnundaki tüm şahısların sözlerini kastediyorum.

Sonuçta yaratılmış olan her şahıs,DÛNİLLAH'tır.

Allah'ı birlemek belki yazım hatasıydı. Ama, "LÂ İLAHE İLLALAH" derken; canlı cansız tüm ilahlara "LÂ" demek olarak kastetmiştim.

Sizi, Atatürk'ü Allah'ın üstünde tuttuğunuz şeklinde düşünceye sevk eden yazımdan dolayı özür dilerim. Burada sizden bahsetmemiştim. Atatürkçüyüm diye geçinenleri kastetmiştim. Sözüm meclisten dışarı. Şahısları haddinden fazla övmenin pek faydası olacağına inanmıyorum. Sonuçta hepsi Allah'ın kullarıdır. Ben Atatürk'ü överim,diğeri Ernesto Che Quavera'yı;ben Muhammed aleyhisselam'ı göklere çıkarırım,diğeri İsa aleyhisselam'ı...
Bunlar kişiden kişiye değişen şeyler. Sabit değer olan tek şey Allah'tır,Allah sevgisidir.

Ben lider derken sizlerin aklına gelen,Atatürk,Lenin,Stalin,...vs. kastetmedim. Benim lider anlayışımda herhangi bir insan yoktur.

Hüküm kime ait se, lider odur. Onun hükmü geçerlidir.

Hanifliğin fıtratı derken; işyerinde aceleyle yazdığımdan dolayı cümle düşüklüğü oluyor. Bu yüzden özür dilerim.
Şimdi tam aklımda değil ama, Zümer suresi, 3.ayetti yanlış hatırlamıyorsam.

Allah her insanı yarattığında, zürriyetine bir çekirdek iman (haniflik) yerleştirir. Bu çekirdek iman sayesinde,isterse yahudi,hristiyan, ya da ateist bir aileden bile gelse; eğer Allah ona hidayet nasip etmiş se, İbrahim aleyhisselam gibi, Allah'ı bulur. Her insanın fıtratında (yaradılışında) bulunan haniflik; bir klavuz gibi insanı yönlendirir.

Selam,saygı,dua ve muhabbetlerimle Bart kardeşim. Seni,diğer kardeşlerimi sevdiğim gibi çooook seviyorum.

bartsimpson
27. July 2013, 01:02 PM
Ben de senin bu yazdıklarının altına, gözü kapalı imzamı atarım ve attım da...

(Hanifliğin (HANİF=TEK TANRICI=MONOTEİST=MUVAHHİD) ne demek olduğunu öğrendiğim kişilerden birisi de sensin sevgili dost, Allah senden de razı olsun.)

KUR'ANDA HANİFLİK KAVRAMI

"Yahudi yahut Hıristiyan olun ki dogruya kılavuzlanasınız." dediler. De ki: "Hayır, öyle değil. Şirk ve yozlaşmadan uzak bir biçimde, İbrahim milletinden olalım. O, şirke bulaşanlardan degildi." (BAKARA SURESİ / 135)

İbrahim, ne yahudi idi, ne de hıristiyandı: ancak, O hanif (muvahhid) bir müslümandı, müşriklerden de değildi. (AL-İ İMRAN SURESİ / 67)

De ki: "Allah, doğrusunu söylemiştir/vaadinde sadıktır. Hadi artık hanîf olarak İbrahim'in milletine uyun! Müşriklerden değildi o." (AL-İ İMRAN SURESİ / 95)

Güzel düşünüp/güzellikler sergileyerek ve özü-sözü doğru bir halde İbrahim'in milletine uyarak yüzünü Allah'a teslim edenden daha güzel dinli kim olabilir! Allah İbrahim'i dost edinmişti. (NİSA SURESİ / 125)

"Gerçek şu ki, ben bir (hanif)muvahhid olarak yüzümü gökleri ve yeri yaratana çevirdim. Ve ben müşriklerden değilim." (EN'AM SURESİ / 79)

De ki: "Rabbim gerçekten beni doğru yola iletti, dimdik duran bir dine, İbrahim'in hanif (muvahhid) milletine/dinine... O, müşriklerden değildi." (EN'AM SURESİ / 161)

Ve: "Bir muvahhid (hanif) olarak yüzünü dine doğru yönelt ve sakın müşriklerden olma," (YUNUS SURESİ / 105)

Gerçek şu ki, İbrahim (tek başına) bir ümmetti; Allah'a gönülden yönelip itaat eden bir (hanif) muvahhiddi ve o müşriklerden değildi. (NAHL SURESİ / 120)

Sonra sana vahyettik: "Hanif (muvahhid) olan İbrahim'in milletine uy. O, müşriklerden değildi." (NAHL SURESİ / 123)

Allah'ı birleyen (Hanif)ler olarak, O'na ortak koşmaksızın. Kim Allah'a ortak koşarsa, sanki o gökten düşmüş de onu bir kuş kapıvermiş veya rüzgar onu ıssız bir yere sürükleyip atmış gibidir. (HAC SURESİ / 31)

Öyleyse sen yüzünü Allah'ı birleyen (bir hanif) olarak dine, Allah'ın o fıtratına çevir; ki insanları bunun üzerine yaratmıştır. Allah'ın yaratışı için hiç bir değiştirme yoktur. İşte dimdik ayakta duran din (budur). Ancak insanların çoğu bilmezler. (RUM SURESİ / 30)

Oysa onlar, dini yalnızca O'na halis kılan hanifler (Allah'ı birleyenler) olarak sadece Allah'a kulluk etmek, namazı dosdoğru kılmak ve zekatı vermekten başkasıyla emrolunmadılar. İşte en doğru (dimdik ve sapasağlam) din budur. (BEYYİNE SURESİ / 5 )

Bugün bulduğum enteresan bir yazıyı konu başlığına faydası olur ümidi ile yazıyorum.

Müslümanların perişan olduğu ülkeler: Filistin, Afganistan, Libya, Irak, Yemen, Suriye.

Müslümanların mutsuz olduğu ülkeler: Cezayir, Mısır, Fas, Tunus, İran, Pakistan, Özbekistan, Türkistan, Türkmenistan, Azerbaycan, Lübnan, Suudi Arabistan.

Müslümanların mutlu olduğu ülkeler: Avustralya, Kanada, İngiltere, Fransa, İtalya, Almanya, İsviçre, Amerika, Norveç, Hollanda, Danimarka.

Yani Müslümanlar, Müslüman ülkelerin tümünde perişan veya mutsuz, Müslüman olmayan ülkelerin tümünde mutlu ve keyifli.

Türkiye, Müslüman dünyada bir istisna idi. Neden? Petrolü, parası olduğundan mı? Hayır! tam aksine, petrol ve para, o mutsuz Müslüman ülkelerin elinde. Türkiye, Atatürk ışığı ve Cumhuriyet devrimlerinin getirdiği aydınlık ve akılcılık sayesinde farklı idi. Batı bunu gördü ve Atatürk'e düşmanlığı din sanan alçak ve aptalları yanına alıp Cumhuriyet'in ve Atatürk devrimlerinin altını oyarak Türkiye'yi bir istisna olmaktan çıkardı. Şimdi Türkiye'yi de en azından 'mutsuz' ülkeler arasına koymamız gerekiyor. Böyle giderse bir süre sonra Türkiye 'perişan' ülkeler listesine girecektir."

Kaynak: Yaşar Nuri Öztürk, Din Maskeli Allah Düşmanlığı Şirk... s, 12-13, Yeni Boyut Yayınları, 2.Baskı, İst.2013.

Not : Rahatsızlığınızı şimdi öğrendim geçmiş olsun ve Allah acil şifalar versin. Sizler gibi değerler bize her zaman lazım...

Allah bir "dost" bir "ağabey" olarak sizleri başımızdan eksik etmesin.

Saygı ve Hürmetlerimle...

dost1
27. July 2013, 04:57 PM
Selamun Aleyküm ! Değerli Kardeşlerim!

Allah hepinizden de razı olsun. Müzakereye neden olan şiirin yazarı olan Yiğitcan Kardeşimizi yakınen tanrım. Hanif müslim olma çabasında olan bir kardeşimizdir. Mutlaka yaşadığı ortamda Cumhuriyetimizin kurucusu olan Gazi Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşlarına ileri geri iftiralarda bulunulmuştur ki hakkı söylemek için bu şiiri yazmış ve bizlerle paylaşmıştır. Olayları "ahde vefa" olarak değerlendirirsek olmuşsa kırılan gönüller huzur bulurlar.
Hepinizi de Allah için çok seviyorum. Rabbimiz cümlemizi de şükreden kullarından eylesin.

Kusursuzluk sadece Allah'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.
Sevgi saygı ve muhabbetle.
Allah'a emanet olunuz.

Yiğitcan
27. July 2013, 05:43 PM
Allah razı olsun Hocam ben yapılan faydalardan bahsettim doğruyu dile getirdim Allah'a ortak koşmaktan Allah'a sığınırım çok hakaretler oluyor Atatürk'e bu yüzden şiirde anlatmak istedim bilmeyen arkadaşlar için haniflikle ilgili şiirimi tekrar paylaşmak istiyorum hepinizi Allah'a emanet ediyorum.

Yiğitcan
27. July 2013, 05:48 PM
Yıllardır karanlıkta kalmıştık,
Kur’ana saygı diye duvara asardık,
ALLAH bize böyle mi emretti ey insanlar,
Artık kur’anlarımızı açalım rabbimizin emrine uyalım,
Saygı ALLAH’ın emrini yaşamaktır,
Gönderilen peygamberlerine inanmaktır,
Dinde HANİFLİK çok güzeldir.

Gözlerim kör olmuştu sanki,
Aklım daralmış kulaklarım kapanmıştı,
Dünyada baki mi kalacaktık,
Gafletten uyan ey insan artık yeter,
Şeytanın pençesinin arasından kurtul,
HANİFLİĞİ yaşa da son bulsun bu dert, bu keder.

Yıldız gibi parladı gözümde ayetler,
Dünyaya yeni gelmiş gibiyim,
İslam diye anlattıkları ne garip ne kötü şeylerdi,
Şirk ve hurafeleri Kur’an diye anlatıyorlardı,
Hiç utunmadan hiç sıkılmadan insanların piskolojisini bozuyorlar,
Atalarımızdan böyle gördük diyorsunuz,sizi atalarınız mı yarattı,
HANİFLİK KUR'AN'ı yaşayan ve yaşatandır.

Anladığımız dilden okuyup şüpe etmeden inanıp ve yaşamak,
Herkes farklı anlatıyor demiyelim,
Kendiniz ayetlere bakın araştırın,
Ayetler asırlardır insanlara güzellikle hitap eder,
Tevbe edelim gerçek islam ve HANİFLİĞE dönelim,
Sünnet diye diye insanları ayetten uzaklaştırıyorlar,
HANİFLİK güzeldir güzel yaşayalım.

İslamdan haberleri bile yok şirkin batağına düşmüşler,
Bizim görevimiz onlara hangi ayet diye sormak,
ALLAH’tan başka ilah yoktur,
Gidip dinlerdik şirk çukurunda,
ALLAH ne güzeldir bana acıdı kurtuldum,
Artık aydınlanın ey iman edenler HANİFLİK nedir ona dönün,

HANİFLİK denince aklımıza şu gelir,
Adaleti anlatır,
Haklıyı haksızı ayırır,
Çaresizlere iyi kötü demeden yardım eder,

Yetimin yanındadır,
İlim öğrenmeye gayretlidir,
HANİFLİK yanlış yoldan dönmektir,
Mezheplik denen şeyi insanlar uydurmuştur,
İslam mezhep denen şeyden üstündür,
HANİFLİK mezhep denen şey değildir,
ALLAH’ın emrine uyan her mümin haniftir,

HANİFLİKTE yoktur zulüm,
Orucu ayrı huzur,namazı farklı huzur,
İkramı farklı mutluluk,
Bayramları başka mutluluk,
HANİFLİKTE kula kul olunmaz,
Şeytana yol sorulmaz,

Ana,baba hiç kırılmaz,
Mezhep,ırk ayrımı olmaz,
Kadınlara haksızlık yapılmaz,
Cimriye dünyayı versen doymaz,
Artık şirk denen şeye son,
Bulduk ALLAH ve Kur’an gibi bir aydınlık,

khaos
27. July 2013, 06:25 PM
Öğretmenler, Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister.
M. Kemal Atatürk

merdem kardeşim,
Tamda Büyük ATATÜRK ün olmasını istediği gibi bir birey olarak yetişmişsin.Onu eleştirebilmen aklının ve vicdanının hatta düşüncelerinin hür olduğunu gösterir.Bu da Atatürk ün cumhuriyeti kurarken düşlediği, karar verip uygulamaya koyduğu devrimlerin her ne kadar zaman içinde sekteye uğrasada işe yaradığını gösterir.

Türk kadınını karanlıklar içinden çekip çıkaran, zincirlerini, prangalarını koparan onlara insan olma, sosyal hayatın içine girme, hakkını tanıyan (bu durum aynı zamanda erkekler içinde geçerlidir) bir lider için elbete söyleyecek bir iki cümlemiz vardır herhalde.(hele ki vatan hainlerinin, teröristlerin, toplum ve devlet düşmanlarının popüleritesinin arttığı bir dönemde).

Kimdir bu Mustafa Kemal?
Tanrı mı?
peygamber mi?
büyücü mü?
olağanüstü güçlere sahip biri mi?
kutsal biri mi?

Hayır! O bir milletin küllerinden yeniden doğmasını sağlayan bir dehaydı.
Kahramandı, yıllarını o cepheden bu cepheye ülkesinin bir karış toprağı düşman eline geçmesin diye geçirmişti.Teşkilatçıydı, bölük pörçük olan direnişin tam bir vücut haline gelmesi sağlamıştı.Devrimciydi yıkılan bir imparatorluğun ardından koca bir ülkeyi tüm unsurlarıyla yeniden şekillendirmişti.Devlet adamıydı köhnemiş, çağın gerisinde kalmış hasta bir devlet anlayışını yenilikçi, çağdaş bir yapıya kavuşturmuştu.Cumhuriyetçiydi, ülkeyi tek bir adamın tahakkümünden kurtarmış iradeyi halkın eline bırakıvermişti.İnsandı,zaafları aşkları,takıntıları vardı.Sen de bende biliyoruz ki sayfalar dolusu da yazsak onun yaptıklarını veya hayal ettiklerinin çok azını yansıtabiliriz buraya.

ikinci bir konu
Atatürk partiler üstüdür.O tüm Türk Milletinin değeridir.Bu gün ne elleriyle kurduğu parti, ne Atatürkçü düşünce derneğindeki teyzeler, ne ulusalcıyım diye göğsünü gere gere ortalıkta gezenler, ne de Atatürkçüyüm ayaklarına yatan sağ partiler onun sahibi değildirler.Bana göre onu birazcık ordu(TSK) anlamıştı onlarda yanlış anlamış.Onun vizyonunu hayallerini yakalayabilen en azından ucundan tutabilen kimseyi göremiyorum şu an.
Kimisi sinsi fikirlerine kalkan yapar onu, kimiside sinsi fikirlerini gerçekleştirmek için karşı durur ona.Kimse anlamaya çalışmaz.
Bu gün her iki taraftan da ona iftira atanları gördükçe, okudukça midem bulanıyor kafamın içinde şimşekler çakıyor.
Sevip sevmeme ayrı konu.Sevmemeye elbette hakkı olabilir bir insanın hatta O benim atam değil de diyebilir.Ama bu ona bu ülke ve millet için yaptıklarından ötürü saygı ve minnnet duymaya en azından engel olmamalı.

son söz
Terörist başlarının popüleritesinin tavan, kürtçülüğün prim yaptığı bir dönemde bir Türk olarak ben her zamankinden fazla Atama ,Başbuğuma onun kurduğu Cumhuriyete, ilkelerine, devrimlerine ve en önemlisi Türk Milletine bağlılığımı perçinlemeliyim.İş işten geçtikten sonra Tanrı belki bize bir Mustafa Kemal daha göndermeyebilir.

Miralay
28. July 2013, 06:34 PM
Bart kardeşim seni neden bu kadar çook sevdiğimin cevabını sen o güzel yazılarında her zaman cevaplıyorsun. Allah senden ve senin gibi tüm hanif mü'min kardeşlerimden razı olsun.

Allah razı olsun khaos kardeşim.
İçimden geçenlerin tercümanı olmuşsun.
Benim her zaman savunduğum gibi, Atamıza en çok zararı Atatürkçüyüm diyenler veriyor.

Onlar olmasa herkes Atatürk'ü sevecek ama; yaptıklarından,dediklerinden dolayı halk arasında nefret uyandırıyorlar.

Allah'a emanet olunuz.

merdem
30. July 2013, 10:29 AM
Kuru lafla peynir gemisi......

Haini icinizde arayin, disarida degil. Hain kelimesi hangi anlamda, ne zaman gecerli ise o da bir hikaye. Demek Türkiye'nin kendi hainlerle dolu.

Gercekler ortada dururken hayallere kapilmanin lüzumu yok.

http://yenisafak.com.tr/yazarlar/AbdullahMuradoglu/saymadim-kac-yil-oldu-chp-iktidar-olmayali/10636

Pasaj:

1946 seçimleri evlere şenlikti.

Köylülere meydan dayağı atanlar mı dersiniz.. Altı Ok'lu asasıyla tehditler savuran valiler mi dersiniz..

Muvazaa bile vardı..

1946'da Demokrat Partililer CHP'lilere "Muhalefete tavız. İsmet Paşa, geçsin başa" demişler.. Bu yüzden 16 ilde seçime girmişlerdi. Maksat CHP demokrasiye ısınsın.. Böyle demokratik bir seçimdi işte. DP 12 ilde tüm milletvekilliklerini almıştı, gerisini hesap edin.

Bilselerdi, 1950 seçimlerini de ketenpereye getirirlerdi.

Miras(!) nerelerde geziniyor?

Türkiye'nin kalkinmasina yarayacak olan gelirler nerelerde saklaniyor:

http://www.fikir7.com/haber/262/ataturk-ve-chp-nin-is-bankasi-soygunlari-.html

BU KADAR ZENGİN PARTİ YOK

Kırıkkale Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Adnan Küçük, CHP´nin Anayasa ve Siyasi Partiler Yasası´na aykırı olan bu tutumunun yıllardır devam ettiğini belirterek, ´Anayasa´nın 69. Maddesi siyasi partilerin ticari faaliyet de bulunmalarını kesinkes yasaklıyor.

Benzer hüküm; Siyasi Partiler Yasası´nın 67. Maddesi´nde var. Bankacılık faaliyeti ticari bir faaliyet. CHP, ´Biz bu gelirine dokunmuyoruz Türk Tarih Kurumu´na, Türk Dil Kurumu´na veriyoruz´ diye işin içinden sıyrılmaya çalışıyor.

O nasıl oluyor. Hibe yoluyla. Siyasi Partiler Yasası´na göre hibe vermek de suç. O da siyasi partileri sorumluluktan kurtarmıyor. İş Bankası´nın üçte birine ortak olmak muazzam bir sermayedir.

Dünyanın hiçbir yerinde böyle sermaye sahibi bir parti yok. ABD´de dahi banka sahibi başka bir parti yoktur.

CHP dışında başka bir parti bir bankaya ortak olsa ne olur, en azından kıyametin küçüğü kopar. Bu nedenle diyorum ki CHP, Türkiye´de özel olarak korunmaktadır´ dedi.

İşte CHP´nin ortak olduğu şirketler

FİNANS GRUBU:

* Arap-Türk Bankası A.Ş.
* İşbank GmbH
* Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş.
* Anadolu Anonim Türk Sigorta Şirketi
* Anadolu Hayat Emeklilik A.Ş.
* Milli Reasürans T.A.Ş.
* İş Dublin Financial Services Plc.
* İş Finansal Kiralama A.Ş.
* İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.
* İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

CAM GRUBU:

* Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş.
* Camiş Madencilik A.Ş.
* Çayırova Cam Sanayii A.Ş.

TELEKOMÜNİKASYON GRUBU:

* Avea İletişim Hizmetleri A.Ş.
* İş Net Elektronik Bilgi Üretim Dağıtım Ticaret ve İletişim Hizmetleri A.Ş.

SANAYİ VE HİZMET GRUBU:

* Antgıda Gıda Tarım Turizm Enerji ve Demir Çelik Sanayi Ticaret A.Ş.
* Bayek Tedavi Sağlık Hizmetleri ve İşletmeciliği Camiş Yatırım Holding A.Ş.
* İş Merkezleri Yönetim ve İşletim A.Ş.
* Kültür Yayınları İş-Türk Ltd.Şti.
* Nemtaş Nemrut Liman İşletmeleri A.Ş.
* Trakya Yatırım Holding A.Ş.
* Türk Pirelli Lastikleri A.Ş.

(Yeni Şafak, Behçet Güngör, 2008)

Ey CHP Milletvekilleri bu kadar mı halktan kopuksunuz?/Atatürk ilkelerine bu kadar sadik kalinir iste.

http://www.odatv.com/n.php?n=ey-chp-milletvekilleri-bu-kadar-mi-halktan-kopuksunuz-2606131200

AKP'nin kadın grup başkanvekili var; CHP'nin kadın grup başkanvekili yok.

Utanın.

İşte bu kadar halktan kopuksunuz.

İşte bu kadar politika biliyorsunuz.

Ve fakat bilmiyorsunuz ki:

İleride partinin önemli görevlerine seçilmesin diye tırpanladığınız Emine Ülker Tarhan'ı bugün bu oylarınızla daha da büyüttünüz.

Yazık ettiniz, kendinize ve partinize...

Kim hain oluyor bu durumda?

Ben degil dogrusu.

Dinden dönene Rabbimiz ahiret günü hesap sorar, siz Türklükten döneni elinize gecirseniz linc edersiniz, eh ne de olsa dünya insanlariyiz hos görmek lazim yine de. Ehl-i Sünnet anlayisinin baska bir formülü. Ne de olsa medeniyet deniliyor adina :p

Kusura bakmayin ama, ne maddi ne de manevi mirasa sahip cikipta degerlendiremiyenler kalkipta baskalarina laf atmasinlar.

Gercekler ortada, tarih sayfalarini arastirmaya lüzum dahi birakmayan durum tüm acikligiyla ortada.

bartsimpson
30. July 2013, 01:04 PM
Öncelikle şunu belirteyim ki meclisteki hiçbir parti ve grubu kendime yakın ve taraf olarak görmemekle birlikte, sırtıma herhangi bir grubun yaftasının yapıştırılmasından da hoşlanmam.

Dünya görüşümü şöyle özetleyeyim. Gerçi Sevgili Sermiyan Midyat (Eline, yüreğine sağlık) benden daha güzel söylemiş, bana da onaylamak düşer...

"Bu dünya, senden olmayanlarla hoştur...
Onların sana verdiği ilimlerle, kıymetlerle, gönüllerle hoştur...
Sadece senin gibiler değil, senden olmayan da çok yaşasın ki, sen de yaşa...
Hele bir de onun gözüyle gör şu fani dünyayı...
Herkes beyaz olsa, o zaman beyazı fark edemezsin ki...
Değil mi?
Veyahut da siyah...
Beyaz en güzel siyahta belli eder kendini...
Beni ben yapan yegane şey, benden olmayandır...
O yoksa, sen de yoksun...
Ne anlamın kalır, ne rengin belli olur, ne de tadın..."

Merdem yazıklarından önce biraz saygım vardı, artık iyice tiksindim senden.

Kuran formunda Allah'ı ağzından düşürmeyenin yaptığı partizan müptezelliğe bakınız...

Referans verdiği linklere bakınız...

Kimin ajanısın sen kadın...

Sen hangi sıfatla insanların maddi manevi mirasına sahip çıkıp çıkmama ölçüsünü belirleyebiliyorsun.
Sen hangi sıfatla insanları dinden dönmekle itham ediyorsun.
Sen hangi sıfatla insanlara görüşlerinden dolayı hain diyebiliyorsun.

Kendine ait hiç bir görüşü olmayan basit ve zavallı bir insanmışsın.
Yazdığın postta bile ancak 9 satır kendin olabiliyorsun...
Hayatın COPY, PASTE...

Sanane CHP'den MHP'den AKP'den...
Sen git kendi memleketindeki Yeşillerin, Korsanların, Hristiyanların, Kömünistlerin, Wend Halkının, derdi ile uğraş...

Mamanı da paranı da onlar veriyor.
Git onların uşaklığını yap.

merdem
30. July 2013, 01:12 PM
Gercekler ürkütücü oluyor, biliyorum, ama hakaretle gecistirmek yerine hatalari olumlu olarak düzeltmek de var. Agir bir ifade ile hitap etmek ancak haksizligin bir delili olabilir.

Hatalarinizi baskalarinda aramayin. Dilleri yoluyla (korku üzerine) Atatürkcüyüm deyip te kalpten onaylamayanlarin oylarini baskalarina verenleri taniyin önce.

Bu da Türk Lionscu Hanimin agzindan:

“Her yere heykellerini dike dike Atatürk’ü putlaştırdık. Oysa hepimiz Atatürk olmalıydık”

http://www.zaman.com.tr/pazar_ataturkculuk-puta-tapmak-gibi-bir-sey-oldu_2039931.html

Miralay
30. July 2013, 01:13 PM
Selam Bart kardeşim.
Ben de dahil herkesi eleştirmekte özgürsün ama senden ricam ağır dille kırıcı cevaplar yazmaman.
Sonuçta merdem kardeşimiz de Kur'an üzerine birşeyler öğrenmek, öğrenirken de birşeyler paylaşabilmek amacıyla aramızda olan bir kardeşimiz.
Ortak noktamız mü'min ve de özellikle hanif olmamız.
Olabilir yazdıklarına katılmayabilirsin. Ben merdem'in yazısına peşin teşekkürümü bastım. Yazdıklarına katıldığımdan dolayı değil;fikrini özgürce beyan ettiği için.

Tam senin yazına da teşekkürü verecektim (özellikle o güzel şiir için); son yazdıklarından dolayı mü'min bir kardeşim adına kırıldım desem yalan olmaz.
Bu sadece merdem için değil; sana bile aynı şekilde hitap etseler ona da kırılırım.

Allah'a emanet ol kardeşim.

merdem kardeşim; sonraki yazdıklarını biraz geç farkettim. Aynı ricayı sizin için de yapıyorum.
Lütfen birbirimizi kırıcı söz ve ithamlarda bulunmayalım.
Fikirlerimizi özgürce ama bizlere yakışan seviyede yapalım.

Siz de Allah'a emanet olunuz.

merdem
30. July 2013, 01:15 PM
Öncelikle şunu belirteyim ki meclisteki hiçbir parti ve grubu kendime yakın ve taraf olarak görmemekle birlikte, sırtıma herhangi bir grubun yaftasının yapıştırılmasından da hoşlanmam.

Dünya görüşümü şöyle özetleyeyim. Gerçi Sevgili Sermiyan Midyat (Eline, yüreğine sağlık) benden daha güzel söylemiş, bana da onaylamak düşer...

Değil mi?
Veyahut da siyah...

Merdem yazıklarından önce biraz saygım vardı, artık iyice tiksindim senden.

Kuran formunda Allah'ı ağzından düşürmeyenin yanptığı partizan müptezelliğe bakınız...

Referans verdiği linklere bakınız...

Kimin ajanısın sen kadın...

Sen hangi sıfatla insanların maddi manevi mirasına sahip çıkıp çıkmama ölçüsünü belirleyebiliyorsun.

Kendine ait hiç bir görüşü olmayan basit ve zavallı bir insanmışsın.
Yazdığın postta bile ancak 9 satır kendin olabiliyorsun...
Hayatın COPY, PASTE...

Sanane CHP'den MHP'den AKP'den...
Sen git kendi memleketindeki Yeşillerin, Korsanların, Hristiyanların, Kömünistlerin, Wend Halkının, derdi ile uğraş...

Aramizdaki fark: Ben kimsenin usakligini yapmiyorum, anladiysan. Sen demek birilerinin usakligini yapiyorsun ki, bana da kimlere usaklik yapmam gerektigini öneriyorsun.

bartsimpson
30. July 2013, 02:38 PM
Selam Bart kardeşim.
Ben de dahil herkesi eleştirmekte özgürsün ama senden ricam ağır dille kırıcı cevaplar yazmaman.
Sonuçta merdem kardeşimiz de Kur'an üzerine birşeyler öğrenmek, öğrenirken de birşeyler paylaşabilmek amacıyla aramızda olan bir kardeşimiz.
Ortak noktamız mü'min ve de özellikle hanif olmamız.
Olabilir yazdıklarına katılmayabilirsin. Ben merdem'in yazısına peşin teşekkürümü bastım. Yazdıklarına katıldığımdan dolayı değil;fikrini özgürce beyan ettiği için.

Tam senin yazına da teşekkürü verecektim (özellikle o güzel şiir için); son yazdıklarından dolayı mü'min bir kardeşim adına kırıldım desem yalan olmaz.
Bu sadece merdem için değil; sana bile aynı şekilde hitap etseler ona da kırılırım.

Allah'a emanet ol kardeşim.

merdem kardeşim; sonraki yazdıklarını biraz geç farkettim. Aynı ricayı sizin için de yapıyorum.
Lütfen birbirimizi kırıcı söz ve ithamlarda bulunmayalım.
Fikirlerimizi özgürce ama bizlere yakışan seviyede yapalım.

Siz de Allah'a emanet olunuz.

Sevgili Miralay Ağabeyim,

Sizde gayet iyi bilirsiniz ki, "konuları can evinden vurmakta üstüme yoktur."
Yani kelimelerimi dikkatli, bilinçli ve özellikle seçerim.

Bu nedenle "şahsınıza münhasır" cevap verme ihtiyacı hissettim.

Ağır ve Kırıcı olduğumu "İMA ETTİĞİNİZİ" sandığım kelimeler.

Tiksinmek: Bir şey, bir kimse, bir düşünce vb.ni kötü, iğrenç veya aşağılık bularak ondan uzak durma duygusuna kapılmak, nefret etmek, ikrah etmek, istikrah etmek.

Müptezel: Saygınlığını yitirmiş, çokluğundan dolayı değerini yitiren, değersiz gibi anlamlara gelmektedir.

Ajan: Bir kimsenin, bir ortaklığın veya bir devletin bazı işlerini gören kimse, iş görevlisi, temsilci.

Sıfat (Önad) : İsimleri niteleyen ya da belirten sözcüklerdir. Sıfat ya da önad; isimlerin ya da diğer sıfatların önüne gelerek onları miktar, sıra, konum, renk, biçim, insanda bıraktığı duygu vb. gibi çeşitli yönlerden tanımlayan, tarif eden sözcük türü.

Sıfatlar ancak varlıklarla ortaya çıkar. Bu nedenle tek başlarına kullanılamaz. Sıfat olarak kullanılan çoğu sözcük bazen bir kavramın karşılığıdır. Örneğin “mavi”, bir renk ismidir, “iki”, bir sayı ismidir. Ancak bu sözcükler isimlerin özelliklerini bildirecek duruma gelirse sıfat olur. Yani; “Mavi gözlerine bayıldım.” cümlesinde “mavi” göz isminin rengini bildirdiğinden sıfattır. Ya da “iki” sözü; “İki kalemi vardı.” cümlesinde kalemlerin sayısını bildirdiğinden sıfat olmuştur.

Ancak sıfatın mutlaka isimden önce gelmesi gerekmez. Bazen bir ismin niteliğini bildirmesine rağmen isimden önce gelmediği de olur.

Basit: Yapılması veya anlaşılması kolay olan, karışık olmayan, bayağı

Zavallı: Acınacak kadar kötü durumda bulunan, mutsuz

Uşak: Burada kelimeyi yanlış kullanmışım erkeklere deniyordu bu tanımlama, bayanlar için "Hizmetçi: Birinin işini görme veya birine yarayan bir işi yapma." olmalıydı.

Ayrıca sizin bahsettiğiniz itham etmek konusunda;

İTHAM ETMEK

Bir hukuk metninde kullanırsanız, hukukun suç saydığı bir edimden sözediyorsunuz demektir. "x" kişiyi hırsızlıkla itham etmek. gibi..

Günlük hayatta ise, kullanım sınırları çok daha rahat ve geniştir. Ben, kendimce yanlış saydığım her şey ile itham edebilirim kişileri.
"Seni, benim yazdıklarımı beğenmemeyi ima etmekle itham ediyorum." Cümlesindeki gibi.

Ve bu iki itham arasında, tdk ve sözlük anlamı açısından fark yoktur. Ancak, ifade ve kastetme ve hatta vurgu açısından farklar görülebilir.

Hukukçuların, bu kelimenin günlük hayatta kendilerine karşı kullanılmasından ekstra bir rahatsızlık duymaları bundan dolayı daha muhtemeldir.

Ama "sen beni şununla itham ettin" cümlesi o kadar da rahatsız olunacak bir cümle değildir günlük hayat içerisinde.

Yane yarası olan gocunsun...

Tüm bunlara rağmen sorduğum ve cevap beklediğim sorular...

Gördüğünüz gibi söylediğim sözlerin hiç birisini, (aynen benim açıklamalarını yazdığım şekili ile) söz konusu kişi de, ağır ve kırıcı sözler olarak algılamamış...

Yazdığım onca cümle içinde, yorum yapılan ve cevap yazılan tek kısım...

Aramizdaki fark: Ben kimsenin usakligini yapmiyorum, anladiysan. Sen demek birilerinin usakligini yapiyorsun ki, bana da kimlere usaklik yapmam gerektigini öneriyorsun.

Zülfikare dokundu herhalde ondandır...

Selam ve muhabbet ile

merdem
30. July 2013, 03:11 PM
Bir avukat gibi kelime oyunlariyla kimseyi alt etmek gibi bir niyetim yok.

Edebiyat ile de alakam yok, ben halk cocuguyum, nutuk atanlardan degilim.

Avukatlarin huyudur, katili dahi sucsuz olarak cikartirlar mahkemeden iki kelimeyi daha düzgün bir sekilde bir araya getirebildiklerinden dolayi, sözüm ona. Yutan yutar.

Beyfendi bayagi da zaman harcamis hangi kelime hangi manalarda kullanilirmis.

Dilin kemigi yoktur derler, kelimeler ciktigi yere geri girmez.

Düsünmeden tasinmadan sinirle hareket edilirse sonuc böyle olur.

Benim derdim degil dedim daha evvelki yazilarimda. Benden uzak bu türlü konular, Allah'ima sükürler olsun!

Isin komigi, din bilenlerimiz bir büyük (!) hakkinda, malin nereden gelip gittigi konusuna gelince akan sular duruyor, dilleri tutuluyor, sesler kesiliyor.

Demek Allah adina degil, Millet adina konusuluyor. Kolay gelsin.

Yüce Allah: Benden korkun, baskasindan korkmayin diyor.

Ben de uyguluyorum.

Yaram yok gocunayim, putlarim yok inciteyim!

Isteyen istedigini yazmaya devam etsin. Meydan sizin.

bartsimpson
30. July 2013, 03:19 PM
Bırak tatavayı Merdem.

Sorduklarıma cevap ver

merdem
30. July 2013, 03:39 PM
Bırak tatavayı Merdem.

Sorduklarıma cevap ver

1. ölcüyü ben belirlemiyorum, yeteri kadar dolasmissindir internette herhalde, aramaya devam et. Ölcüyü belirleyenlerde senin gibilerdir esasinda.

2. kimseyi dinden dönmekle itham ettigimi hatirlamiyorum, bir hatirlativer nerede ve ne zaman?

3. Hain diyen ben miyim yoksa siz Atatürkcülermisiniz? Yorumlari bir gözden gecir, sadece benim en son satirlarimi yakalamisa benziyorsun, benden evvelki yazilanlari degil. Desem ne yazar ki diyecegim de, hain kime ne zaman hangi sartlar altinda deniliyor bir de onumu arastirsam acep.

Burada harcama kendini kardesim, 80 bin putun var tozu alinacak, güvercin pisliklerinden temizlenecek. Kendi kendilerini parlatamiyorlar. Tevrat'ta acikca yaziyor, kendilerini koruyamazlar diye, sag olsun, devletiniz koruyor.

bartsimpson
30. July 2013, 04:02 PM
Kim hain oluyor bu durumda?

Ben degil dogrusu.

Dinden dönene Rabbimiz ahiret günü hesap sorar, siz Türklükten döneni elinize gecirseniz linc edersiniz, eh ne de olsa dünya insanlariyiz hos görmek lazim yine de. Ehl-i Sünnet anlayisinin baska bir formülü. Ne de olsa medeniyet deniliyor adina :p

Kusura bakmayin ama, ne maddi ne de manevi mirasa sahip cikipta degerlendiremiyenler kalkipta baskalarina laf atmasinlar.

Gercekler ortada, tarih sayfalarini arastirmaya lüzum dahi birakmayan durum tüm acikligiyla ortada.

Bırak tatavayı dedim Merdeeeeeeem..

Hala lafı eveleyip geveliyorsun, sorduklarıma eğer Hanif bir müslümansan cevap verirsin.

Yoksa;

Nur (11) O ağır iftirayı uyduranlar, sizin içinizden bir güruhtur. Bu iftirayı kendiniz için kötü bir şey sanmayın. Aksine o sizin için bir hayırdır. Onlardan her biri için, işledikleri günahın cezası vardır. İçlerinden o günahın büyüğünü üstlenen için ise ağır bir azap vardır.

Nur (15) Hani o iftirayı dilden dile dolaştırıyor; hakkında hiçbir bilginiz olmayan şeyleri ağzınıza alıp söylüyor ve bunu önemsiz bir iş sanıyordunuz. Halbuki bu, Allah katında büyük bir günahtır.

Taş olursun Taş....

merdem
30. July 2013, 04:18 PM
Bırak tatavayı dedim Merdeeeeeeem..

Hala lafı eveleyip geveliyorsun, sorduklarıma eğer Hanif bir müslümansan cevap verirsin.

Yoksa;

Nur (11) O ağır iftirayı uyduranlar, sizin içinizden bir güruhtur. Bu iftirayı kendiniz için kötü bir şey sanmayın. Aksine o sizin için bir hayırdır. Onlardan her biri için, işledikleri günahın cezası vardır. İçlerinden o günahın büyüğünü üstlenen için ise ağır bir azap vardır.

Nur (15) Hani o iftirayı dilden dile dolaştırıyor; hakkında hiçbir bilginiz olmayan şeyleri ağzınıza alıp söylüyor ve bunu önemsiz bir iş sanıyordunuz. Halbuki bu, Allah katında büyük bir günahtır.

Taş olursun Taş....

Cimbizlamaya devam et, yorumumdaki satir aralarini cimbizlamaya.

Kime hain demisim?

Kime dinden dönen demisim?

Isim mi vermisim acaba?

Maddi ve manevi mirasi degerlendiremiyenler senin gibilerdir.
Hani ne yaptiniz, Atatürk'ü ikinci defa öldüren sizin gibiledir.
Ölcü mü ariyorsun halen?

Devleti kim yönetiyor?

Anayasaya onu bunu kim ilave ediyor yada eksiltiyor?

Nerde mirascilar, nerede idealleri yürütecek olanlar?

Milliyetci demek, baska milletlerden nefret etmek degildir! Belki de mirasin icindeki milliyetcilik baska sekilde tabir edilmistir, olabilir.

dost1
31. July 2013, 06:15 PM
Selamun Aleyküm! Değerli Kardeşlerim!

Yaşar Nuri Öztürk Kardeşimizin "Gazi Mustafa Kemal Din Düşmanı mı ?" idi sorusuna verdiği cevabı paylaşmak istedim.

17RS_7IKRtk

merdem
1. August 2013, 12:51 PM
Sözüm hepinize degil, müstesnalar haric. Ama yine de isin farkinda olup ta ses cikarmayanlarda düsünsünler konu üzerinde.
Atatürk'ün ne olup olmadigini herhalde Allah adina bir Y.N.Ö üstlenemez.

Y.N.Ö kendi problemlerini önce bir siraya koyup ta halletsin, ondan sonra ATA'niz icin cennet'e bilet kessin (sayet Rabbimizden bir vekalet verilmis ise kendisine).

Elinden oyuncagi alnmis simarik cocuklar gibi zingirdayip durana kadar, ideallerine sadik oldugunuzun ATA'nizin yolundan gitmeyi dahi beceremiyorsunuz/uygulayamiyorsunuz. Cobanini kaybetmis sürülere benziyorsunuz.

Türkiye de iktidar kimin elinde? Atatürk taraftari olmayanlarin elinde.
Kimler Atatürk'ü destekliyor? Bir avuc insandan baskasi degil.

Hamurrabi kanunlari gibi sarilmissiniz kanunlariniza, kimseye göz actirmak istemiyorsunuz.

Eski Türkmenlerden kalma inanclarinizi devam ettiriyorsunuz.
Uydurma bir devlet, uydurma bir dil ve uydurma bir din ile ugrasmaktan ne zaman vazgececeksiniz?

Türkiye'nin uzun bir tarihcesi vardir, dili de dini de devleti de sayisiz kereler degistirilmisir.
Sonunda sahte bir ilah, sahte bir mehdi üzerinde karar kilmaniz sizin bileceginiz bir sey.

Sizler, Allah'in Adi yaninda baskalari anilinca yüzleriniz gülenlerdensiniz!

Ben size uzun uzadiya kopyala yapistir yapmayacagim, cünkü isine gelen uzun uzun yazilari kopyalayip yapistiriyor, isine gelmeyen de benim kopyalama yapistirmama laf atiyor.

Belgeleriyle, delilleriyle ap acik ortada duran konularda bilgilenmek isteyen aklini calistirir ve gerekli sitelerden, kütüphanelerden, kurumlardan faydalanabilir. Benim vazifem degil neyin nereden elde edilecegini hizmetinize sunmak. Kendiniz arastirin, zannetmiyorum ya, korkunuzdan, körü körüne baglandiginiz inanclarinizin yikilmasindan korktugunuzdan hic bir arastirma cabasinda bulunmayacaksiniz. Sizlerin bilecegi bir sey (müstesnalar harictir, onlara bir sözüm yok).

Ben sizin sahte uydurma dininizi reddediyorum.
Amentünüzü
Ezaninizi
Mevlütlerinizi
Ilahinizi
Peygamberinizi
Uydurma Övgülerinizi
Ve de Türklügünüzü reddediyorum.

Zanna uyarak söylemiyorum, hepsi gercek belgelerle ispatlanmistir.

Bunlarin ne demek oldugunu icinizde bilmeyenleriniz muhakkak vardir, cünkü atalar dini arastirilmadan sorusturulmadan üstlenegeldigi icin insanin bilincsiz olmasi gayet normaldir. Bile bile atalar dinini üstlenenlerin sonuclarinin ne olacagini Rabbimiz indirdigi son Kitabinda gayet acik bir sekilde ifade etmistir.

Isteyen uyar isteyen bildigi yoldan gider.

Sizin dininiz size benim dinim bana!

Siz Ibrahim Peygamberin (Selam olsun Ibrahim'e) yolundan gidemezsiniz. Putlari yikmakla Allah Dostu olma özelligini kazanan bu degerli Peygamber size önder olamaz. Sizin önderiniz baskasi olmustur, sizin önderiniz kendisine verilen bir zarari gideremez, cagirdiginizda duyuramazsiniz, o bir sinegi dahi yaratamaz. Heykellerini kendi temizleyemez. Yere düstügünde kendi kalkamaz. Onu yasatan/ayakta tutmaya calisan sizsiniz. Sonunda her ölümlü gibi gideceginiz yerde üstüne üstlük bir de azar isiteceksiniz o sahte ilahinizdan.

Siz yetimin hakkini vermiyorsunuz, Yigidin hakkini ayaklar altina aliyorsunuz, Dullarinizi gözetmiyorsunuz. Tüm nitelikleri bir sahista topluyor, onu yüceltiyorsunuz.
Zügürt olarak iktidara gelmis bir devlet adaminin nasil milyoner olduguna gelince, ancak dilinizin uzandigi kisilere laf atarsiniz kendi ayibinizi öertmek icin.

Sizler modern Muaviye usaklarisiniz, milliyetcilik adina Dininizle (!) oynuyorsunuz.
Arabin Lawrence'i ne ise sizin ATA'niz da odur, arada bir fark yok.
Sizler gerceklere gözlerinizi kapatiyorsunuz. Kapali gözlerle yükseklere ulasmak istiyorsunuz.
1001 gece masallariyla kendinizi avutmaya/uyutmaya devam edin. Uyandiginizda zaman insaAllah vakit gecmis olmaz.

Sizlerden cevap/yorum beklemiyorum. Sitenizi de REDDEDIYORUM.
Kur'an Odakli Site olmaktan cikti burasi. Allah'tan ziyade baskalari övülür oldu.
Sahte tanrilariniz size benim Rabbim bana. Ben sadece Allah'a ibadet eder, Ondan yardim dilerim. Tüm Övgüler ve Hamd Alemlerin Efendisi Allah'adir.

Uydurduklarinizi SAYGI kelimesi arkasinda saklamayin. Sayginin da bir haddi derecesi vardir.
Sizinkisi saygi degil, tamamen bir tapinmaktir!

Miralay
1. August 2013, 01:21 PM
Selamlar
Yine merdem kardeşimin yazdıklarına imzamı atarım.

Özellikle şunu söyleyeyim. Benim bu siteye giriş amacım; İbrahim ve Muhammed (selam olsun onlara) elçiler gibi putları yıkan,adı hanifliği çağrıştıran bir site bulduğuma sevinmem di. Bu dünyada yalnız olmadığımı hissediyordum burada. 25 yıllık boşa geçen tarikat hayatımı reddederek, Kur'ana sımsıkı sarılmış ve şirke savaş açmıştım. Halen de öyleyim elhamdülillah.
Evde eşim bile bana deli muamelesi yapıyordu ve çevremdeki insanları irşad etme,tebliğ etme çabalarımı boş çıkarmaya çalışıyordu.

Sitedeki hanif arkadaşlarımı tenzih ederek şunu diyeyim ki; sitenin ekseni başka yönlere kaymaya başladı;veya başından beri öyleydi de durum şiddetlenerek açığa çıktı. Özellikle Atatürkçülük ve Türk milliyetçiliği üzerine ısrar etmeniz beni de merdem gibi şaşırttı ve çileden çıkarttı.

Tamam, Türk olduğumdan dolayı gururluyum.
Ama bir mü'min,müslüman ve de özellikle hanif olduğumdan dolayı; benim için birincil mesele "ALLAH ODAKLI BİR DİN" yaşamaktır. Ay'ı gösteren parmağa değil,parmağın gösterdiği ay'a bakmak amacımdır.

Benim gibi birisi için,sınırların,liderlerin,kanın renginin,millet duygusunun (milliyetçilik açısından) hiçbir önemi olmamalıydı. Sonuçta,"Mü'minler kardeştir.","Yeryüzü bizim için mescittir." Kimse doğduğunda ana babasını,cinsiyetini,rengini,ırkını seçemez. Nasıl doğduysa kabullenmek durumundadır.

Biz alimlere isnat edilen kutsallaştırmayı reddederken, çok sevdiğim,saygı duyduğum Hakkı abiyi bir nevi kutsallaştırma olayı iç dünyamı allak bullak etmişti. (Sevgili Haluk Gümüştabak'ın eleştirisi üzerine madrabaz ve tu kak ilan edilerek,tüm şimşekleri üstüne çekmişti.)

Ben Atatürk'e saygı duyan birisiyim ama,birilerinin onu putlaştırma gayretleri de gözümden kaçmadı.

Bu hanifliğe sığmazdı.

"Atatürk olmasaydı şöyle olurduk,böyle olurduk" tarzı söylemlere ise,"Allah'a bakın kardeşlerim" cevabını veririm ve önemle tavsiye ederim.

Allah'ın elçisi, Allah'a kulluğunu rahat ifa edemediğinden dolayı, vatanı olan Mekke'yi terkedip,Medine'ye hicret etmemiş miydi.

Daha sonra Mekke'yi fethettiğinde sahabeler, onu elçi olduğundan dolayı mı, yoksa Mekke'yi düşman işgalinden kurtardığından dolayı mı sevdiler. İyi düşünmek lazım.

Ayrıca benim hanifliğe adım atmama vesile olan namaz üzerine kafamdaki soru işaretlerini giderecek bir yer buldum derken; soru işaretlerinin daha da artması;had safhada bilgi kirliliği olması da beni üzdü.
Aklın ve doğrunun yolu birdir. Doğru neyse odur. Malesef gördüğüm herkesin bilgisini paylaşması gereken yerde, laf sataşmalarına girmesi üzülmeme sebep oldu.

Velhasıl kelam.

Sitedeki samimi kardeşlerimi özellikle tenzih ediyorum. İsimlerini söylememe gerek yok, onlar kendilerini biliyorlar. Onların gerçek hanifler olduğuna inanıyorum.

Siteden merdem kardeşim gibi ayrılmaya karar verdim.
Hakkım varsa hepinize helal olsun. Sizin de mutlaka hakkınız vardır bende; sizlerin de hakkınızı helal etmenizi rica ediyorum. (Özellikle bana bir harf olsun öğrettiğiniz için)

Ayrım gözetmeden hepinizi çoook sevdiğimi belirteyim.
Selam,saygı,dua ve muhabbetlerimle.
Allah'a emanet olunuz.

mustafabey
1. August 2013, 04:59 PM
Dünyadaki en büyük cihad kişinin kendi nefsiyle yaptığı cihattır.

İnsan kendi nefsine hakim olacak, yani oruç tutacak, ne söylediğine dikkat edecek bilerek konuşacak, akla göre harekete edecek, mantıklı olacak, dünya gerçeklerini görecek, insani değerlere sahip olmak ve yaşamda sergilemek için mücadele edecek. Mücadele başkasıyla değil, kişinin kendisiyledir. Önce kişi kendisini eğriliklerden arındıracak, ona buna sataşmakla, başkasının bahçesini kötülemekle bir yere ulaşılmaz.

Yani mücadele kişinin kendi egosuyla, istek arzularıyla, hayalleriyle ve duygularıyladır. Mücadele edilmezse, düşüncenin ve aklın üstü örtülürse nefisin kölesi olunur. İnsan kendi nefsine ibadet eder o zaman, kendi nefsine tapar, tapınır. Allaha teslim olmak demek, akıl ve düşünce çizgisinde hareket etmektir, kendine hakim olabilmektir, istek arzulara gem vurmaktır, duyguları yönetebilmektir, hayale kapılmamak, mantıklı olmaktır.

Duygu bir seldir, insanı boğar, azgın bir seldir, önünde ne varsa alır götürür, hayaller insanı akıl ve düşünceden uzaklaştırır, şeytanın oyuncağı yapar, istek ve arzularda tasmayı takar insanı sürekli bir şeylere yetişmeye zorlar, insanların tamamına yakını yetişemez elde edemez, bu bir cazibedir, şehvettir yada başka bir maceradır, tam ulaşacakken istek ve arzular yön değişir, bu değişim hayat boyu devam eder, doyuma ulaşamadan ömür biter.

En büyük put kişinin kendi içinde yarattığı puttur. İbrahim peygamber kendi içindeki putları yıkmıştır, dışarıdakiler semboldür, içerdekinin yansıyanıdır. Semavi Din İbrahim peygamberle başlar, dinde akletme, düşünme, idrak ve muhakeme esasdır.

Din kelam ve kelime sahiplerine indirilmemiştir, akıl sahiplerine indirilmiştir. İnsan kelimere değil gaybe iman eder. Kelimeler bir şeyleri açıklamak için, insanların arasında iletişim olması için araçtır, amaç değildir. Kelam ve kelimeler yol göstericidir, her şeyin aslına yaşamda mücadele edilerek ulaşılır. Kelimelerle de insanlar bir yere ulaşamaz. Kelam ve kelimeleri abdest almayanlar okuyamaz, ilmletmeyenler yanlış anlar, yanlış anlayışlar tapma ve tapınmayı beraberinde taşır.

Canlı veya ölmüş bir kişinin ortaya koyduğu insanı değerleri övmek, putlaştırmak, tapınmak değildir, topluma hizmet eden herkesin övülmelidir ki; Bu ister bilim adamı olsun, ister yönetici, ister hakim, ister memur, ister tüccar, doktor… o kişiler mücadele ederek topluma bir değer sunmuş, hayatta iyi bir iz bırakmıştır, karşılığını elbette Allah hakkıyla verecektir.

Kavramları yanlış anlayınca yanlış sonuçlara ulaşılır, kelimeleri düzgün anlamak gerekli, kesin şudur diye hüküm verilmemeli. Toplum olarak zaten bu konularda cahiliz, kişi kendini eğitecek, buda başkalarına sataşmakla, onlar böyle yapıyor diye yermekle olmaz, ulaşılan doğru neyse yaşamda ortaya konmalıdır, sözde İslam savunulmaz, esas yaşamdır. Öyle bir iki kez kuran okumakla bu iş çözülmez, hayat boyu sürdüreceksiniz, hayatta karşılığını görmeye çalışacaksınız, ancak o zaman bazı şeyler netleşir, yüzeysel, üstün körü okumak insanı yanıltır, daha da özümsenmeli. Hemen birkaç şey anladınız diye başkasına savaş, cihad açılmaz, anlaşılanlar kişinin kendisini düzeltmesi içindir, cihadı insan kendi nefsiyle yapar.

Akıl sağlığına kavuşmak, Allaha teslim olmanın ilk şartıdır. Mücadele şart

dost1
1. August 2013, 05:09 PM
Selamun aleyküm! Değerli Kardeşlerim!

Müslümanların en büyük hususiyeti, diğer insanların aksine, önce kendi nefislerini ıslah etmeleri, sonra da mârûfu emredip münkerden men etme siyaseti gütmeleridir. Bu cümleden olarak, Müslümanın kendi nefsini tenkid etmesi daha verimli olur. Nefsini yüceltmeyen, hevasını ilah edinmeyen bir Müslüman, başkalarının tenkidine de açık olur, tenkidden kaybedecek bir şeyi olmadığına inanır.

Müslümanların birbirlerine hayrı ve sabrı tavsiye etmeleri, ancak tenkidle en iyi hedefine ulaşabilir.

Yazılan bir şiir,yazı,video her zaman tenkid edilebilir. Unutulmaması gereken şey tenkidin yapıcı olmasıdır. Aslında "tenkid" zaten yapıcıdır, öyle olmak zorundadır. Yapıcı olmayan tenkid ya sövgüdür, ya da cidaldir. Eğer tenkid kırıcı, insanları küstürücü ise, o artık cidale dönüşmüş demektir. Cidal (cedelleşme), hakkın ortaya çıkması için değil de, cephede düşmanına teslim olmamak için canını dişine takan asker psikolojisiyle, her iki tarafın da, rakibi karşısında mağlup olmamak için tamamen nefsânî bir taarruza girişmesi demektir.

Cedelleşen insanlar her yolu deneyerek, muhatabına cevap yetiştirmeye çalışır. Kur’an cidalci insanların vasıflarını sayarken, bir konu hakkında bilgisi, yol gösterici bir rehberliği ya da aydınlatıcı bir yazılı belgesi olmaksızın tartışmanın ne kadar anlamsız olduğuna dikkat çeker. (22/Hac, 3,8).

Ayrıca insanın, bilgisi olduğu konuda tartışmasının haydi normal kabul edilebileceğini ama ya, hiç bilgi sahibi olmadığı konuda ne diye tartışıp durduğunu sorgular. (3/Âl-i İmran, 66).

İnsanoğlu herhangi bir delile dayanmadığı halde tartışmaya (cidale) pek düşkündür. (18/Kehf, 54).

Tenkid edilen insan, izzeti nefsine kapılır da bir kez olsun inatlaşırsa, artık onunla müzakere etmek fayda değil zarar getirir ve amaç hasıl olmaz.

Tenkid yapan kişi, muhatabın olayı kişiselleştirdiği ve nefis müdâfaasına başladığı anda, bu işten vazgeçip, tenkidi orada bitirmesi uygundur.

Değerli Kardeşlerim!

Fikir tartışmalarında daha çok fikirler üzerinde durulmalı, fikirler tenkid edilmeli, insanların şahısları hedef seçilmemelidir. Her ne kadar şirke istinâd eden bütün dinler, düşünceler ve ideolojiler hakîr ise ve Kur’an da şirki mütemadiyen tahkîr ediyorsa da, şirk içinde olduğuna inandığımız insanların doğrudan kişiliklerine hakaret ettiğimizde artık ‘yapıcı tenkid’ orada bitmiş, nefis müdâfaası başlamış demektir. Arzulanan sonuç ise bu değildir. Bu anlamda, insanların ayıp ve kusurlarını deşifre etmek de tenkid zannedilmemelidir. Hele de, mü’min birini tenkid ederken, birbirlerimizin kusurlarını sayıp dökmeyi Kur’an bilhassa yasaklamıştır. (49/Hucurât, 12). Bir hayrın ortaya çıkmasını hedefleyen bir Müslüman, ucuz saldırı yollarına baş vurarak, kestirmeden rakibini alt etme düşüncesine kapılmamalıdır.

Değerli Kardeşlerim!
Tenkid edilen zaviyesinden baktığımızda ise, tenkidden rahatsız olmamak gerekir. Kendine güvenen kişiler tenkidden rahatsızlık değil, memnuniyet duyarlar. Tenkidde sayısız hayırlar vardır. Çok zaman, nice yanlış anlamalar, tenkid sayesinde açığa kavuşur ve yeni dostlukların oluşmasına sebep olabilir. Nitekim 41/Fussilet, 34. ayeti de böyle bir gerçeğe işaret etmektedir. Kaldı ki, tenkid İslamî şûrânın bir gereğidir. Kolektif şuurun tezahür etmesi için tenkid gereklidir. Hatır gönül adına birbirlerini sadece evetleyen, yanlışları hep görmezden gelen, maslahat gereği eleştirmeyen cemaatler doğruya nasıl isabet edecekler? Şu halde, iyi bir tenkid mekanizması, İslamî hareketin en önemli güvenlik unsurudur diyebiliriz.

Unutmayalım ki, yazdıklarımız kıyamete kadar hep boynumuza asılı olarak kalacaktır. Sayfalar neşredildiğinde herkes tarafından görünecektir.

Forum sitemiz site kurallarımıza uyan herkese açıktır. Dileyen üye olmadan sadece okur gider. Dileyen üye olur ve kurallara uygun paylaşımlarda bulunur.

Forum kurallarına uyuldukça gelene geldiği için, gidene de gittiği için minnet edenlerden olmayız. Sadece Kur'an'ın imamlığında saf tutmaya çağırırız insanları. Kur'an'ın imamlığında saf tutmak isteyenlerle birlikte bu safta tefekkür,tezekkür,tedebbürle ve tenkidle Allah'a yaraşır bir kul olma yolunda çabalayanlardan oluruz inşaAllah.

Kusursuzluk sadece Allah'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.
Sevgi,saygı ve muhabbetle.
Allah'a emanet olunuz.

khaos
1. August 2013, 06:41 PM
tamam...
herkes derin bir nefes alsın...
bizler dostuz, kardeşiz her ne kadar yüzyüze görüşmüyor olsak bile.
sanırım tartışmanın alevi biraz fazla yükseldi.ocağın altını kısalım biraz.ve ne olur daha sonra telafisi zor olacak sözler söylemeyelim birbirimize.

Beni tahtaya yaz

geç kaldıysam

Umurumda değil ki

Hayat akıyor durmuyor dünya

Uykusuzum ama görmüyorum rüya

Yeni bir başlangıç değil

Mutlu bir son lazım hepimize

Bak bana hiç bir fark yok

ben varım çünkü biz varız

bu gezegende

Yolumuz aynı

Yüreğimiz aynı

Yönümüz aynı

Hepimiz aynı

bartsimpson
2. August 2013, 12:34 AM
Değil mi?
Veyahut da siyah...

(Sermiyan Midyat - Hükümet Kadın Filminden)

aorskaya
2. September 2013, 03:57 PM
Allah'ın selamı üzerinize olsun.
Hanifler forumundaki kardeşlerimin paylaşımlarını en güzel şekilde yapacaklarına olan inancımdan dolayı başka imanszıların kandırmaya çalıştıklarına izah yazılarımı yazmaktayken, burada da hiç güzel olmayan hitaplı yazılarla karşılaşmam üzerine uzun dönemdir yazmadığım forumda inşallah yer almak için ayrıca vakit ayırmaya çalışacağım. Tüm kardeşlerimden ricam, müslümana yakışır nezaketle konulara yazmalarıdır.

Konu şiir bölümünde açılmış bir şiirin içeriğinin kanatimce tam anlaşılmadan içeriğine katılanların olması yanında bu abartılı içeriğe bir müslüman olarak katılmak mümkün değilken, sade bir insan olarak bile tepki gösterilebilecek durumlara örnek olması bakımından sevgili merdem'le çoğu görüşlerimin örtüştüğünü belirtmek isterim.

Şiiri buraya koyan "yiğitcan" kardeşimin koyduğu şiiri her satırıyla anlayarak yeniden okumasını ve sonrasında aynı şekilde hiç kesintiye uğratmadan tekrar buraya koyup koyamacağını düşünerek açıklama yapmasını rica ederken, şiirin altına teşekkür notu koyan "bilgi" ve "dost1" kardeşleriminde tekrar okuyarak nasıl bir içeriğe bütünüyle sahip çıktıklarını gözden geçirmelerini, biraz dikkatli okununca şiirde faşizmi kabul eden hatalarını görmelerini ve burada dile getirmelerini bekliyorum.

Daha sonra gerekirse bu iddialarımı şiirden alıntılarla göstermeye çalışırım.

Son olarak ve kısaca her kim olursak olalım, karşımızdaki insanın hatalıda olabileceğüini kabul ederek, hakaret yada kategorize sözlerle yok etmeye, sindirmeye çalışmak yerine hatalarını göstermeye çalışalım.

Yazdıklarımı kabul edemeyen kardeşlerime yazarlardan alıntılarla sözlerimi delillendirerek anlatacağımı belirtirim.

Not: Neleri nasıl yapıp yapmadığını tam bilmediği halde tarihçilerin aktardıklarına göre (üstelik bunların çarpıtabileceklerini de göz ardı ederek) sanki kendisi tanıkmış gibi yazılan yazılar yada şiirler haklı olarak tepki ile karşılanacaktır. Konu bir de Atatürk gibi önemli bir kişiyle ilgili olunca daha da sert ayrışmalara sebep olunacaktır. Çünkü; lehte ve aleyhte delil bile koyamadan bilgi aktaran kimseler buna sebep olmaktadır. Atatürk'ün kişiliğine yönelik değilde, yaptıklarından bir veya birkaçına yönelik yazılar olursa, aramızda olmadığı için onun kişiliğine laf edilmeden fikir paylaşımı yapılması gerektiği bilinci daha yüksek düzeyde tartışmalar olabilir. Buna dikkat edilmesi gerekir.

Selam ve saygılarımla...

bartsimpson
3. September 2013, 11:10 AM
Hoşgeldin Aorskayaaaaaa... Özlettin kendini...
ChatBox'ta senin nerelerde olduğunu merakla sormuştum.
Umarım iyisindir, bir sorun yoktur.

Gördüğün gibi, forum epeydir rüzgarsız havadaki deniz misali durgun...

Hadi biraz hareketlendirelim.

"İncilerini" merakla bekliyorum...

Sevgi ve saygılarımla...

aorskaya
3. September 2013, 01:04 PM
Hoşgeldin Aorskayaaaaaa... Özlettin kendini...
ChatBox'ta senin nerelerde olduğunu merakla sormuştum.
Umarım iyisindir, bir sorun yoktur.

Gördüğün gibi, forum epeydir rüzgarsız havadaki deniz misali durgun...

Hadi biraz hareketlendirelim.

"İncilerini" merakla bekliyorum...

Sevgi ve saygılarımla...

Selamlar,

Pek muhterem kardeşim; "sevgi ve saygılarımla" diye biten yazınızda geçen "inciler" yöneltmenizden sonra bazıları gibi bir takım komplekslere düştüğünüzü üzülerek görüyorum.

"İnciler" döktürmek olarak önyargıyla yaklaşacağınız yazıların sahibine sevgi duymanız belki olabilir de ama saygı duymanızı anlayamıyorum.

Benim tanık olduğum bart, bu kadar çelişmezdi!

Sevmeseniz, beğenmeseniz bile gerçekten "görüşlere, düşüncelere ve bunların ifade edilebilmesi özgürlüğünü kabul edin" ve bu konuda cidden saygı gösterin lütfen.

Şimdi, "inci" yada başka şekilde isimlendirerek önemsiz bulacağını sandığım görüşlerimi ben her zaman yazabilirimde, bazı kardeşlerime sorduğum soruların cevaplanmasından önce yapmak istemiyorum.

Aynı soruları sana da yöneltelim sevgili bart..

Şiirin altına imzanı gönül rahatlığıyla atıp atamayacağını, şiirde katılıp katılmadığın kısımların olup olmadığını, şiir Ataya methiye amacıyla yazılmışsa da aslında ona haksızlık olabilecek faşizanca dizeler barındırdığı iddiama katılıp katılmadığını belirtebilirmisin?

selamlar,
aorskaya

bartsimpson
3. September 2013, 02:47 PM
Amma yaptın be dostum.

Sözlerine değer vermesem "İNCİLERİNİ" demez "SAÇMALIKLARINI" derdim.

Kasma bu kadar rahat ol.

Bak yukarıda bir alıntı yaptım. http://www.hanifler.com/showpost.php?p=18393&postcount=37

Ben seni dinliyorum merak etme... Fikrim olursa da yazarım.

Tekrar "SAMİMİ" sevgi ve saygılarımla...

aorskaya
3. September 2013, 03:17 PM
Amma yaptın be dostum.

Sözlerine değer vermesem "İNCİLERİNİ" demez "SAÇMALIKLARINI" derdim.

Kasma bu kadar rahat ol.

Bak yukarıda bir alıntı yaptım. http://www.hanifler.com/showpost.php?p=18393&postcount=37

Ben seni dinliyorum merak etme... Fikrim olursa da yazarım.

Tekrar "SAMİMİ" sevgi ve saygılarımla...

Selam bart kardeşim,
Fazla uzamasın diye "...incileri dökmek" deyimini yeniden ele almayacağım. Sadece gerçekten akıllı sandığım birinden, ona yakışmayan söz ve davranışlar gördüğümde kardeş olarak uyarmaya çalışırım.

Burada da aynen bunu yaptım. "İçeriği bile tam anlanmadan yazılan bir şiir yüzünden, Ata'yı övmek yada yermek" üzrinde biraz düşünürsen akıl işi olmadığını görürsün diye umut ediyorum.

Yine de ifadelerime katılmıyorsan, şiiri yazan ve altına imza koyan kardeşlerimle birlikte daha önce şahsına da yönelttiğim soruyu lütfen cevap verirsen bana göre hatalı dizeleri ve hataların boyutunu da yazmaya çalışırım.

Ancak, bunlarla ilgili düşünceni belirtmeden, konuyu parti yada kişilere getirmeye çalışırsan benim kişi yada kurumlarla konuşmayacağımı, sadece dini ilgilendiren hususlarda olumlu yada olumsuz görüş bildireceğimi belirtmek isterim.

selam, selam...

bartsimpson
4. September 2013, 10:41 AM
Ancak, bunlarla ilgili düşünceni belirtmeden, konuyu parti yada kişilere getirmeye çalışırsan benim kişi yada kurumlarla konuşmayacağımı, sadece dini ilgilendiren hususlarda olumlu yada olumsuz görüş bildireceğimi belirtmek isterim...

O zaman bu konuda konuşmaya gerek yok dostum...

Gerçi neden bu post'a cevap yazıp, fikir beyan edip, görüş bildirilmesini istediğini de anlayabilmiş değilim ya neyse...