PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cennette Huri diye kızlar yoktur

Zinedov
1. May 2013, 01:31 AM
Arapçada Cennet kelimesi Bahçe anlamına gelir ve Kuran'da "benzeri dünyevi doğal güzellikler" tasvir edilerek çok güzel bir bahçe olduğuna dair oraya hiç gitmemiş insanların yaklaşık fikir edinmeleri sağlanır. Çarpık erkek bakış açısı ile çarpıtılan huri kavramı ise bu doğa tasvirlerinin arasında sırıtır.

Huri kelimesi Kuran'da tek başına geçmez. "ıyn" kelimesi ile birlikte "hurun ıyn" şeklinde geçer. Huri kelimesi ıyn kelimesi için bir sıfattır ve berrak/tertemiz anlamındadır. Huriden sonra gelen ıyn kelimesini sıfat olarak yorumlayan çevirmenler bunu iri gözlü olarak varsayarak ve huri kelimesini çevirmeden sanki yabancı bir kavrammış gibi bırakarak "iri gözlü huriler" şeklinde çevirirler.

Halbuki ayetteki ıyn kelimesi ayrıca "PINAR/KAYNAK" anlamındadır ve sıfattan(huri) sonra gelmektedir. Doğru çeviri "BERRAK/TERTEMİZ PINARLAR" gibi olmalıdır.

Detaylı bilgi için
http://www.facebook.com/note.php?note_id=132261660217953
adresindeki yorumları inceleyiniz.

Barış
1. May 2013, 04:11 AM
Merhaba;

Huri konusunda meallerdeki hataları açıkladığımızda en çok tepkiyi geleneksel kesimden değil de, ateist-deist vs. kesimden alıyoruz. Kendi düşünceleri doğrultusunda reddettikleri kitaptaki geleneksel huri algısına sıkı sıkıya bağlılar. Daha doğrusu red gerekçelerine bağlılar.

Bunun sonucunda da geleneksel mezhepçilerle aynı tepkiyi vermeleri kaçınılmaz oluyor. Bu kadar alim yüzlerce yıldır bilmiyordu da, sen mi biliyorsun? :)

Emeğine sağlık Zinedov.

kuman
1. May 2013, 10:41 AM
Hele Allahın izniyle rahmeti ile bir cennete girelim huri varsa var yoksa yok.
Huri ler hayatı iki bacak arasında yaşayanların ihtiyacı.
Benim anlamadığım nokta şu. İnsan sadace üreme için karşı cins ile beraber olur bunu ben değil bilim adamları söylüyor pek çok deney yapıyorlar ve işin mantığını belirtiyorlar bu işin tek mantığı var oda Üreme ve nokta.
Cennete üreme olması mantıken zor o zaman neden karşı cinse sadece bu yönde bir iletişim olsun ki ?

Fers
1. May 2013, 12:06 PM
.....

Fers
1. May 2013, 12:13 PM
....

Fers
1. May 2013, 12:22 PM
....

merdem
2. May 2013, 12:59 AM
Yeniceri agalari gibi biyiklarini bura bura bu satirlari okuyanlarin biyiklarinin aniden asagilara kayacak gibime geliyor :p

SEDD-İ ZERÂYİ'
3. May 2013, 12:29 AM
Hele Allahın izniyle rahmeti ile bir cennete girelim huri varsa var yoksa yok.
Huri ler hayatı iki bacak arasında yaşayanların ihtiyacı.
Benim anlamadığım nokta şu. İnsan sadace üreme için karşı cins ile beraber olur bunu ben değil bilim adamları söylüyor pek çok deney yapıyorlar ve işin mantığını belirtiyorlar bu işin tek mantığı var oda Üreme ve nokta.
Cennete üreme olması mantıken zor o zaman neden karşı cinse sadece bu yönde bir iletişim olsun ki ?

insan sadece üreme için karşı cinsle beraber olurmuş....

hah hah ha desene her gün trilyonlarca çocuk boşa heba oluyor.

merdem
3. May 2013, 10:53 AM

Kuman Kardesimiz hakli, sayet zamanla degisen bir seyler olmus ise...kim ne yapsin.

Insanlar vardir hayvanlar gibidir, hatta hayvanlardan daha asagidirlar.

Eskiler savaslarda düsmanlarin irzina gecerlerken zevk icin degil, o düsman ülkelerinde irklarini sürdürmek maksadiyla öyle davraniyorlardi, üreme...

Evlenmenin amaci da üremedir. Rabbimizin tavsiyesidir. Ahlakli bir sekilde birlesme ve cogalma. Cocugu olmayan aileler sex yapamaz diye bir kaide yok, maksat sünnetullaha uygun düsen bir birlesmenin olmasidir.

Ölümlü Dünyada kalan sadece maddi olarak gecerli olan mal ve mülk degildir ölümden sonra, bir takim zevkler ve oyanaklar da dahildir, dünyanin güzellikleri bizlere süslü olarak gösterilmistir.

SEDD-İ ZERÂYİ'
3. May 2013, 08:25 PM
Kuman Kardesimiz hakli, sayet zamanla degisen bir seyler olmus ise...kim ne yapsin.

Insanlar vardir hayvanlar gibidir, hatta hayvanlardan daha asagidirlar.

Eskiler savaslarda düsmanlarin irzina gecerlerken zevk icin degil, o düsman ülkelerinde irklarini sürdürmek maksadiyla öyle davraniyorlardi, üreme...

Evlenmenin amaci da üremedir. Rabbimizin tavsiyesidir. Ahlakli bir sekilde birlesme ve cogalma. Cocugu olmayan aileler sex yapamaz diye bir kaide yok, maksat sünnetullaha uygun düsen bir birlesmenin olmasidir.

Ölümlü Dünyada kalan sadece maddi olarak gecerli olan mal ve mülk degildir ölümden sonra, bir takim zevkler ve oyanaklar da dahildir, dünyanin güzellikleri bizlere süslü olarak gösterilmistir.

bu yazıyı yazan arkadaşın insanın fıtratından haberi yok sanki
sonunda ödül yoksa itaatte, çalışmada, ibadette, okumakta, cinsi münasebette olmaz.insan nefsini tatmin etmeyecek hiç bir şeye tamam demez.buna ibadette dahil.

merdem
3. May 2013, 08:43 PM
bu yazıyı yazan arkadaşın insanın fıtratından haberi yok sanki
sonunda ödül yoksa itaatte, çalışmada, ibadette, okumakta, cinsi münasebette olmaz.insan nefsini tatmin etmeyecek hiç bir şeye tamam demez.buna ibadette dahil.

Sen her seyin sonunda bir ödül bekliyorsan sayet, itaatlerinin ibadetlerinin getirecegi ödüllerle hayaller kur dur ve nefsini tatmin edecek her bir seye he de gec.

SEDD-İ ZERÂYİ'
3. May 2013, 09:25 PM
Sen her seyin sonunda bir ödül bekliyorsan sayet, itaatlerinin ibadetlerinin getirecegi ödüllerle hayaller kur dur ve nefsini tatmin edecek her bir seye he de gec.

insan fıtratı diyorum.yazmadan önce okuduğunu düşün bir bak karşındaki ne diyor.

merdem
3. May 2013, 10:12 PM
Cuman hayirli olsun, bildigin yoldan git.

kuman
3. May 2013, 10:32 PM
Alıntı

Sen ne için olursun ? Zevk ? Fantazi ? Öylesine ? İlişkim olmaz ?

İnsan fıtratı diyosun ya hiç mi aklını çalıştırmıyon?

Senin için cinsel ilişkinin ödülü nedir zevk mi çocuk mu ?

SEDD-İ ZERÂYİ'
3. May 2013, 10:52 PM
Alıntı

Sen ne için olursun ? Zevk ? Fantazi ? Öylesine ? İlişkim olmaz ?

İnsan fıtratı diyosun ya hiç mi aklını çalıştırmıyon?

Senin için cinsel ilişkinin ödülü nedir zevk mi çocuk mu ?

kusura bakma dostum soru fazla özel o yüzden cevaplayamayacağım.

sen bana hiç mi aklını çalıştırmıyon derken aklıma cem yılmaz ın fundamentals gösterisi geldi.bu konuyu o güzel anlatmıştı.

bartsimpson
3. May 2013, 11:01 PM
Çocukları heba etmeyin ....... bu işin bankası var....

Mevduatlar orayaaaaaaaaaaaaaa.

(Bu konu cıvıdı toparlanın beyler....)

kuman
3. May 2013, 11:26 PM
benim yadıklarımda herhangi bir mahremiyet yok. iddaamda mahremiyet yok.
Cevap vermek zorunda elbette değilsiniz ancak bu iş cıvıdı derseniz hatta etmiş olursunuz derim ben.
Bu konu belden aşağı bir konu değildir. Cennete huri sokmaktaki amaç ne ?
Sebeb ne ? He siz bu konu için saklayalım ko nuşmayalım derseniz benim için sorun yok.
Benim huri beklentim yok.

Ancak şimdi internetten kaynak aramıyacağım ama soruyu soran arkadaş bir arasın temel amaç ne diye. Bilgi amaçlı.
e şıkkı doğru tamamen Çocuk amaçlı diğerleri a-b-c-d yanlış

SEDD-İ ZERÂYİ'
3. May 2013, 11:42 PM
kuman arkadaş
şıklar
bazen a
bazen b
bazen c
bazen d
bazen e olabilir.

dediğim gibi insan fıtratı
tekrarlıyorum sonunda ödül yoksa ,bu hayatın her alanı için geçerlidir.insan oğluna bir şey yap-tı-ra-maz-sı-nız.
mesela sen tek motorlu uçaklar için lisans almaya çalışırken amacın neydi.çabaların boşunamıydı.sonunda bir ödül yok muydu.
ödüller şunlar olabilir mi
1)ayda 10-15 bin lira maaş almak
2)uçmanın sana vereceği haz
3)insanlar arasında edineceğin sosyal statü

kuman
3. May 2013, 11:46 PM
Şöyle söyleyeyim o zaman
Amaç e dir
E yi gerçekleştirmek için a-b-c-d araçtır dersen anlaşırız.

SEDD-İ ZERÂYİ'
3. May 2013, 11:55 PM
ha bak o oldu işte bütün şıklar içerisinde (e) en önemli yeri kaplıyor.ama mesela diğer şıkların bir ve ya ikisinin düzgün gitmemesi dünyada boşanma sebeplerinde önemli bir yer kaplıyor.

aman kuman arkadaş hevesimi kursağımda bırakma umarım cennette huriler :) vardır.düşünsene dünyada ki hurilerimiz olmazsa ve dünya erkeklerle dolu olsaydı ne olurdu.barbar erkek ruhu kadınlar olamaydı ne halde olurdu.
Allah ın büyük bir lutfu bize.sevgililerimiz,eşlerimiz, analarımız,kızkardeşlerimiz,dostlarımız.

bartsimpson
4. May 2013, 12:15 AM
http://sphotos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/285217_526834964004440_18078569_n.jpg

bartsimpson
4. May 2013, 12:17 AM
Bu konu ile ilgili teferruatlı görüşleri alttaaki konudada bulabilirsiniz...

http://www.hanifler.com/showthread.php?t=451&highlight=huriler

Hasan Akçay
4. May 2013, 09:21 AM
Bilindigi üzere, Hz Peygamber zamaninda
Kur'ân harekesizdi.

O yüzden

"حور عين"deki عين,
"عين انية"deki عين

ayni şekilde yaziliyordu. Ama bazi insanlar tarafindan

52:20'deki عين iynin
88:5'teki عين ise aynin

okunacak sekilde harekelendi ki

حُورٍ عِينٍ iri gözlü huriler,
عَيْنٍ آنِيَةٍ bulanik pinar

olsun.

Yani Allah'in hükmünü iletmiyor, o insanlarin tercihini dayatiyorlar bize; yersen diye. Yiyelim mi? Ya da aklin sesine mi kulak verelim?

AKIL soruyor:

52:20'deki حور عين, kadin erkek, bütün cennet halkinin ödülüdür; kadinlara da veriliyor. Eger o حور عين iri gözlü, kisik bakisli, turunç memeli huriler ise cennneti hak eden anam, kizim, esim ne yapacak onlarla; kadin kadina cinsel iliski?

Fers
5. May 2013, 04:47 PM
.....

Fers
5. May 2013, 05:01 PM
......

merdem
5. May 2013, 05:15 PM
Gidecegimiz yer mechul, orasi malum, malum da neden misafirperverlik hakkinda tartisiyoruz?

Sanki büyük kurultay kuruluyor da servisi kim yapacak konusu acikta kaldi:p

Insani günaha sokmayin ya.

Bekliyoruz iste, anlasin bir karar verin aranizda biz cahiller de nasiplerini alsin kardeslerim.

Uykuda arapca (herhangi bir yabanci dil) ögrenme imkani varmi? :confused: Bir de ben karisayim isin icine. Acik gözle kavrayamadim gitti bu dili, 30 yil evveli giristim ögrenmeye hem de yüksek arapcadan baslayarak. Olmadi :(

Hasan Akçay
5. May 2013, 06:52 PM
turunç memeliler işe ne sebeple karıştırıldı, buraya neden cevaben yazıldı, karıştırana sormak lazım...

Sizin yazınız bu zincirdeki yazilardan yalnizca biriydi; göz attim ama okumadim; iletimi yazarken ona bakmadım yoksa size cevap verdigim izlenimi dogabilirdi. Bu dikkatime ragmen siz yine de o izlenimi edinmissiniz. Basaramamısım.

Bu iki yazinizi okudum. Öne sürdügünüz iddialara katilmiyorum. Ama size cevaben hiç bir sey yazmak istemedigim için simdi onlarin üzerinde durmayacagim. Baska bir vesile ile belki, Allah isterse.

Fers
5. May 2013, 07:54 PM
....

bartsimpson
5. May 2013, 08:43 PM
ahver müzekker, havraa müennes, ikiside ak ı da karası bariz göz yani beyazı beyaz siyahı siyah anlamında...
huur da bunların çoğulu, ak ı da karası da bariz/beyazı beyaz siyahı siyah gözler...

a yan,a yun,uyuungöz, pınar
uyuun pınarlar, çoğul...
iyn gözler, çoğul...

huurin iinin de ard arda birbirini destekleyen ikili bir ifade vurgulu bir ifadeyle iri göz/bariz göz/ak ı ak karası kara göz sahipleri...

duhaan/54
كَذَلِكَ وَزَوَّجْنَاهُم بِحُورٍ عِينٍ
kezaalike, ve zevvecnaahum bi huurin iin.../
işte, eşleştirdik onları iri gözlülerle...

burada kullanılan, " ءيون " değil, " ءين " dir...
huur da iyn de çoğul, birlikte anlamı güçlendirmişler...

yanındaki ifadelerden pınar olmadığı belli, eşleştirilenler bir birlerine denk olanlar/aynı sınıftan/aynı türden olanlardır yani insan ile insan...
insan ile pınar, çeşme, çağlayan, niagara eşleşmez...

turunç memeliler işe ne sebeple karıştırıldı, buraya neden cevaben yazıldı, karıştırana sormak lazım...

Yani esasen cennetteki yaşam şeklinde yaşam formlarının cinsiyetsiz olacağı ve insana eş olarak insanın verileceğini mi anlamalıyız.?

Cinsiyet ve cinsel yolla üreme olgusunun dünya gibi bir gezegende yaşayan karbon temelli yaşam formları için uygun olması daha akla yatkın... bu modeli illa cennete de uygulamak saçma...

Bir cinsel fantazi kurulacaksa bu oranın şartlarına göre olmalıdır diye düşünüyorum.

Ayrıca bu dünyada dinin gereklerini yerine getirdik (yaratıcıya borcumuzu ödedik) herşeyimiz tamam da öte dünyada kimi dürtükleyecğimizin derdindeyiz.

Arkadaşlar kusura bakmayın ama bu tartışmalar bana çok saçma geliyor.

14 milyon musevi dünyanın an...sını belliyor, 1,2 milyar müslüman cennette kimi düzeceğini tartışıyor....

Uyanın heyyyyyyyyyyyyy cemaati müslim.............

Bari siz yapmayın.

Fers
5. May 2013, 09:46 PM
....

bartsimpson
5. May 2013, 09:59 PM
anlaşılan o ki, yorumlananla yorumlayan, yorumlayanla da yorum karıştırılmaya başlandı...

Üstad Hasan Akçay'a laf atıyon ama seninde ondan kalır yanın yok.

Ah bir de şu "Jedi" tarzı havalarınız olmasa ne güzel olacaksınız ya neyse....

ates demir
6. May 2013, 01:52 AM
O "jedi" tarzı havaları ha.
Dostum gece gece ne çok güldüm bir bilsen :)
Ama bu "havaları" bence onlara çok yakışıyor.
Jedi olma gibi bir gayretleri yok biliyorum.
Doğuştan jedi onlar, daha doğrusu
Jedi olmak için doğmuşlar...
Selam

Edit: Konu cennet;
Ya bir yer adı değilde bir durum adıysa...
Cennet bahçe, bahçede ağaçlar olur, ağaçlarda meyveler.
İyi ve lezzetli meyve, yakınlaştırılan, kolaylıkla ulaşılabilecek bir meyve.
Bu bahçenin bu meyvesi de ne olaki?
Olmak yada olmamak işte bütün mesele demiş Shakespeare. Yoksa bilmek yada bilmemek işte bütün mesele miydi?
Neyse Hamlet ve Shakespeare i bile yad ettik ya gece gece. Ölüm yok bize :)

bartsimpson
6. May 2013, 10:53 AM
O "jedi" tarzı havaları ha.
Dostum gece gece ne çok güldüm bir bilsen :)
Ama bu "havaları" bence onlara çok yakışıyor.
Jedi olma gibi bir gayretleri yok biliyorum.
Doğuştan jedi onlar, daha doğrusu
Jedi olmak için doğmuşlar...
Selam

Edit: Konu cennet;
Ya bir yer adı değilde bir durum adıysa...
Cennet bahçe, bahçede ağaçlar olur, ağaçlarda meyveler.
İyi ve lezzetli meyve, yakınlaştırılan, kolaylıkla ulaşılabilecek bir meyve.
Bu bahçenin bu meyvesi de ne olaki?
Olmak yada olmamak işte bütün mesele demiş Shakespeare. Yoksa bilmek yada bilmemek işte bütün mesele miydi?
Neyse Hamlet ve Shakespeare i bile yad ettik ya gece gece. Ölüm yok bize :)

Bizde "Padawan" olma gayretindeyiz ama "Jedi master"ımızı bulamıyoruz bi türlü...

Edit : Konuya dönüş

Sevgili ateş bunu bizden daha iyi müşaade ettiğinize eminim, aşağıdaki ayetlerde geçen;

Bakara (28) Siz cansız (henüz yok) iken sizi dirilten (dünyaya getiren) Allah'ı nasıl inkar ediyorsunuz? Sonra sizleri öldürecek, sonra yine diriltecektir. En sonunda ona döndürüleceksiniz.
Bakara (245) Kimdir Allah'a güzel bir borç verecek o kimse ki, Allah da o borcu kendisine kat kat ödesin. (Rızkı) Allah daraltır ve genişletir. Ancak ona döndürüleceksiniz.
Yunus (56) O diriltir ve öldürür; ancak ona döndürüleceksiniz.
Rum (11) Allah, başlangıçta yaratmayı yapar, sonra onu tekrar eder. Sonra da yalnız ona döndürüleceksiniz.
Yasin (22) "Hem ben, ne diye beni yaratana kulluk etmeyeyim. Oysa siz de yalnızca ona döndürüleceksiniz."

"ona" hitabeti özne midir? yoksa mekan yada durum mu belirtir?

eğer özne ise tümden gelim tüme varım prensibi (sünnetullah)
mekan yada durum ise bütün parçaların birleşimidir prensibi (sünnetullah)

neticede aslına dönen zerre mutlu olur herhalde. ait olduğu yerdedir çünkü, herhalde orası da onun cennetidir.

Bir yerde okumuştum "Rüyalarımızda gördüğümüz akıl dışı olaylar, canlılar, mekanlar ve durumlar hep oldukları için ve biz hayal edebildiğimiz için varlar. Olmasalardı hayal edemezdik" diyordu.

Fussilet (32) "Biz dünya hayatında da âhirette de sizin dostlarınızız. Çok bağışlayan ve çok merhametli olan Allah'dan bir ağırlama olarak, orada canlarınızın çektiği her şey var, istediğiniz her şey orada sizin için var."

Bir de bizim Jedi'lere sormak istiyorum. Yukarıdaki ayette 3 adet özne var 1. Biz(ler)?, 2. Siz? 3.Allah, 2.Siz? (Siz diye bahsedilen herhalde insanlık diye düşünüyorum, Allah'da malum, Peki... (dünya hayatında ve ahirette dostlarımızız olan) Biz(ler) kim????)

Arapçam yok, tercümede dilbilgisi olarak bir hata mı var, yoksa????

Saygılarımla,

"Force be with you"

merdem
6. May 2013, 10:52 PM
http://2.bp.blogspot.com/-aOniEzlGYjk/UQpmPghLCSI/AAAAAAAAAI8/EYijmbF3mrU/s320/karikatür+huri.jpg

Madem anlasamadik iri gözlü mü berrak pinarlar mi, arada sansina küsecek olanlar düsünsün :p

Fers
8. May 2013, 02:37 PM
sayın bartsimpson ve atesdemir,

maksadını anlamadığım tabirlerinizi sizde bırakıyorum, diyecek sözüm yok, yaşım tutmuyor diyelim...
sergilediğiniz mütevaziliğiniz "çok bilmiş beni" utandırdı, gece vakti gülüp eğlenmek herkese nasip olmaz, daim olsun...

"Hasan Akçay a laf atma" tabirini kabul etmiyorum, kendisininın bana karşı bir tavrı varsa da o nu ilgilendirir, benim tarafımdan durum sadece fikir uyuşmazlığı...

uzun lafın kısası,
farklı mı algılandı anlamış değilim, elimden geldiği kadar bildiklerimi paylaşmaya çalıştım, doğrudur, yanlıştır ayrı değerlendirilir, cennete huri olup olmaması veya kimin ne istediği umrumda değil, ben sadece okuduğumu yorumladım, belliki bir katkısı da olmadı, bundan sonrası için yorumum yok...

bilgi neredeyse/kimdeyse/neyse o na ulaşmanız dileğiyle...

ates demir
8. May 2013, 03:09 PM
Sevgili Fers
Sadece benzetme hoştu. Doğru veya yanlış diye belirtmedim.
Hatta "Jedi olmak için doğmuşlar" ifadem bence size iltifatımdır.
Bunu bir iltifat olarak yazdım. Alındıysanız özürlerimi kabul edin. Yazdıklarınızdan çok faydalanıyorum, lütfen bunu da bilin.
Sevgili Bart
Herkesin Jedi master ı kendi içindedir. Başka kişilerle olmaz.
Kendinizi padawan olarak görmeyiniz. Kendi Jedi master ınıza uyun.
Ayetlerdeki ona döndürülmek ifadeleri ile ilgili olarak "mantık et tayr" isimli kitabı öneririm.
Selam ve hürmetle