PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kuran ve Tevrat'ın Sümer'deki Kökeni

Tenzin
26. November 2012, 06:09 PM
Beni yalnış anlamayın amacım kuranı yalanlamak değil. Ben cevap arıyorum sadece. Yani bir Tanrının var olduğuna inanıyorum. Ve eğer bu tanrı var ise yarattıklarını başıboş bırakmaz yaratmasının bir amacı vardır ve yarattıklarının bu amaca uygun davranması gerekir ve bunu yarattıklarına bildirmesi için elçilere ihtiyaç vardır(Eğer bunu mucizevi bir şekilde yaparsa herkes inanınır zaten). İşte bundan sonrasında kafam karışıyor:confused: Tamam her şey çok güzel ama bu din hangisi neye inanıcağmı bilmiyorum. Ne zaman tamam oldu galiba İslamın hakikat olduğna gönlüm razı oldu diyorum hop bir şey oluyor tekrardan başladığım noktaya dönüyorum. Altta gördüğnüz sitedeki yazı epeyce uzun. Okurmusunuz bilmem ama okursanız ve bana yardımcı olursanız sevinirim. Ve bu tür konularla ilgilenen bu tür soruların üzerine kafa yoran(İnsanın ve evrenin var oluşu ile ilgili ortaya çıkan sorular zaten ilgilenen varsa ne demek istediğmi anlamıştır. ) dostlarımız varsa bana mesaj atarak benimle iletişime geçerlerse bana gerçekten çok büyük bir iyilik yapmış olucaklar çünkü çok fazla sorum var ve tek seferde değil uzun bir süreçde halledilebilir. Yazının altındaki yorumları ve sitedeki diğer başlıklarada bir göz atmanızı tavsiye ederim. Tabi kendinizden ve imanınzdan eminseniz eğer değil iseniz hiç tavsiye etmem.

http://ateizm.blogspot.com/2007/07/kuran-ve-tevratn-smerdeki-kkeni.html

aRaYaN
26. November 2012, 08:24 PM
Yazının sahibi diyor ki , tamam tevrat ve kuran aynı Allah'tan geldi.Fakat sümerler çok tanrılı diyor. İyide Kuran,şuanki Tevrat'ın tüm inançlarını onaylamıyor ki. Aynı şey sümerler içinde geçerli.Sanki tevratın herşeyini %100 onaylıyormuş gibi,sümerler çok tanrılı ee nolacak ? diyor. Ne mi olacak ?

Sümerlerin İslam ile farklılıklarının Allah'ın indirdiğinden veya indirdiğinin yansımalarından sapmalar olduğunu öğreneceksin.
Sümerlerin İslam ile benzerliklerinin Allah'ın indirdiğinin veya indirdiğinin yansımalarının etkileri olduğunu bileceksin.
Bu olay Tevrat ve Kuran'ın benzerlik ve farklılıkları içinde geçerli.

İslam Hz.Muhammed ile başlayan bir din olsa bu ateistlerin çırpınışlarını anlayacağımda, Kuran'da habire eski kavimleri de uyardık,ilk insanı da uyardık türü ayetler ile tüm zamanların(ilk geçmiş) dini olduğunu gösteriyor.

Bu arada araştırmak burada soru sorarakcevap aramak değildir.Mesela doğru cevabı bu siteden biri bilmiyor olabilir ama doğru cevap bir yerlerdedir.Gidip onu bulman gerekir.

Konunun başlığına dikkat : Kuran ve Tevratın sümerdeki kökeni diyor. Dakka 1 gol 1 sümerden geldiğini okuyucuya dayatıyor.Çaktırmadan telkin ediyor.Bu tip ince oyunlar yazı içerisinde de var.Gerçekliği kesin olmayan şeyleri böyle emin emin ciddi ciddi söylemek gibi.Bunlara dikkat.

Bir de şu var. Bir ateist tipi diyor ki , bak benzerlik var ondan alınmış.Diğer ateist tipi diyor ki, madem Allah her kavme peygamber gönderdi hani diğer kavimlerde Allah inancı nerde ?
Aynı olayı iki tip ateistte dine iftirada kullanabiliyor :)

Tenzin
26. November 2012, 11:05 PM
İlgilenip,yazıyı okuyup cevap yazdığın için teşekkür ederim. Ama ne biliyim mesela tevratı okuduğumda bir destan okuyormuşum gibi geliyo. Yani tabiki değiştirilen yerleri var , farklı dinlerden uyarlanan yerler var ama bana çok saçma bir kitap geliyor lakin kuran ve incilde bu duygu yok onlar bende ilahi bir anlatım uyandırıyor özellikle kuran.Çoğu defa kuran okurken yüreğim ürperir. Incilde de bu tür şeyler hissediyorum. Ama şimdi tevratta saçma duran o şeyleri kuranda da görünce şüpheleniyorum. Yani objektif birisi olmasam kuran uydurma deyip kenara çekilicem ama ne kuranda ne hz.muhammedde nede islam ve islam kaynaklı düşüncelerdeki o ilahi duyguyu görmezden gelemiyorum. Böyle oluncada iki arada bir derede kalıyorum. Imanlı imansız arası bir şey oluyorum. Mesela kadının erkeğin kaburga kemiğinden yaratılması, dünyanın 6 günde yaratılması,yaratılmadan önce sadece su olması,kehf suresindeki güneşin batma durumu,kayan meteorların cinleri kovalaması vs. ( Kusura bakma çok ayrıntılı yazamıyorum bunlar şuan aklımda olanlar internete telefondan bağlanıyorum öyle pek gelişmiş bir şey değil) Bunun gibi bilimselliğe aykırı ve masal gibi duruan diğer şeyler. Umarım nelerden bahsettiğmi anlamışsındır.Bu tür şeyleri başka bir kitapta görsem güler geçerim.Kimse kalkıpta yunanlıların antik dini kitaplarını hakikat diye kabul etmez. Ama destansı ve saçma şeyler kuranda geçiyorsa napıcaz.Çünkü kuranın inkar ediemiyelecek birçok yanı var. Şimdi belki diyeceksin ki o saçma şeyler aslında yok kuranın yalnış tefsir edilmesinden,ve dine giren hurafelerden peki ama bu dini kimse doğru yaşamamışmı. Yani bundan bir 40-50 sene önceden itibaren bütün tefsirler ve dini kitaplar bu hurafe ve yalnışlarla dolu. Ama öbür türlü bir islamdan bahseden elimizde hiç bir delil yok. Yani mesela 1000 sene önceden hakkı yılmazın yazdığı gibi bir meal olsa tamam veya hakkı yılmazın tanıttığı gibi bir islamı tanıtan kitap olsa tamam. Ama yok. Hiçmi bir şey olmaz arkadaş. Dünyada hakiki müslüman kalmadımı. Neye dayanarak islam bu değildir budur diyoruz.

aRaYaN
26. November 2012, 11:21 PM
Tenzin pm attım.

aorskaya
27. November 2012, 02:11 AM
Beni yalnış anlamayın amacım kuranı yalanlamak değil. Ben cevap arıyorum sadece. Yani bir Tanrının var olduğuna inanıyorum. Ve eğer bu tanrı var ise yarattıklarını başıboş bırakmaz yaratmasının bir amacı vardır ve yarattıklarının bu amaca uygun davranması gerekir ve bunu yarattıklarına bildirmesi için elçilere ihtiyaç vardır(Eğer bunu mucizevi bir şekilde yaparsa herkes inanınır zaten). İşte bundan sonrasında kafam karışıyor:confused: Tamam her şey çok güzel ama bu din hangisi neye inanıcağmı bilmiyorum. Ne zaman tamam oldu galiba İslamın hakikat olduğna gönlüm razı oldu diyorum hop bir şey oluyor tekrardan başladığım noktaya dönüyorum. Altta gördüğnüz sitedeki yazı epeyce uzun. Okurmusunuz bilmem ama okursanız ve bana yardımcı olursanız sevinirim. Ve bu tür konularla ilgilenen bu tür soruların üzerine kafa yoran(İnsanın ve evrenin var oluşu ile ilgili ortaya çıkan sorular zaten ilgilenen varsa ne demek istediğmi anlamıştır. ) dostlarımız varsa bana mesaj atarak benimle iletişime geçerlerse bana gerçekten çok büyük bir iyilik yapmış olucaklar çünkü çok fazla sorum var ve tek seferde değil uzun bir süreçde halledilebilir. Yazının altındaki yorumları ve sitedeki diğer başlıklarada bir göz atmanızı tavsiye ederim. Tabi kendinizden ve imanınzdan eminseniz eğer değil iseniz hiç tavsiye etmem.

Selamlar,

Tenzin kardeşim,

1- Sümerlerin dilinin gerçekten çözülebildiğini ve bu yazılanların hatasız yer aldığını varsaymamız halinde bile unutmamamız gereken bir husus vardır.

İnsanlık sümerlerle başlamıyorki!

"Tevrat, sümerlerden, kuran tevrattan alıntılardan oluşuyor" diyen mantık, sümerlerin de; insanların yaratıldıkları andan itibaren her kavme gönderilen peygamberlerden öğrenilen vahiylerin, uygulamaların kalıntılarından bunları edinebileceklerini neden anlayamaz? onu sorgulamak gerekir.

Kuranda ismi geçmeyen fakat, her kavme gönderildiği belirtilen peygamberleri saymaya çalışırsak her halde büyük bir rakam çıkacaktır.

2- Bilim adamı dediğimiz kimselerin, her zaman objektif olamadıklarını bilmemize rağmen, bunu göz ardı ederek bilimi ele aldığımızda dahi, bilim için şu tanımı yapmak kaçınılmaz oluyor.

"Bilim; ulaştığı bilgi, aksi kanıtlanana kadar doğru kabul edilen bilgi veren bir daldır."

Bugün, bilimin doğru diye açıkladığı bir sonuç, yarın, o bilgiyi yanlışlayan başka bir sonuca yerini bırakabilmektedir.

Şimdi, yukarıda yazdıklarımı göz ardı ederek, sümerlerle ilgili bu bilgilerin ve iddiaların bilimle doğru kabul edilmesi gerektiğine inandığımızda ve buna göre, kurana iman etmeden yaşayıp öldüğümüzü varsayalım.

Sonra da, bizden çok sonraları, bu bilginin yanlışlığını ispatlayan başka bilimsel bir sonuç ortaya çıktığında, vefat etmiş olan bizler, bunu görüp kendimizi düzeltme imkanına sahip olamayacağımızı düşünürsek, bilimin gerçekten bizi kurtaracağını kabul etmelimiyiz?

Daha önce, bilimle ilgili tartışmalarımızda da değindiğim gibi, bilim kuranın çok gerisindedir. Bilim, kuranın tavsiye ettiği şeydir, ama iman edilmesi gereken şey değildir.

Aradaki, bu ince çizgiyide hatırlatmak isterim.

Kurana ve rabbe neden inanılması gerektiğine ilişkin, mantık bilimince varılması gereken sonuca ilişkin bir açıklamayı ise yine daha önce; "bilimi daha çok insan öldürmek için kullanmak" başlığında yapmıştım.

Burada tekrar anlatmadan, kısaca; mantık bilimininde, Yaratan olduğuna ve isteklerini yerine getirmemiz gerektiğine ilişkin sonucu verdiğini söyleyebilirim.

Son olarak, insan varsa, mutlaka bir şeye inanarak yaşamasının da olduğunu bilmek gerekir. Hiç bir şeye inanmadan yaşamak insan için mümkün değildir. İnanmadan yaşadığını iddia eden varsa, en basit anlatımla, "ne dediğini bilmeden, düşünüp anlamadan söyleyen birisidir." diyerek yazımı bitiriyorum.

Selamlarımla...
aorskaya

aorskaya
27. November 2012, 10:48 AM
Selamlar,

Güya, akıldan ve mantıktan dem vuran ateistler, kurandan sadece Alak suresindeki oku! emrini ve kalemle öğretimi, indiği dönemdeki alak ve sonrası aşamaları açıklayamazlar.

Sevgili kardeşim,

Kuran baştan sona, akıl etmezmisiniz, düşünmezmisiniz diyerek akıllı insanları hem davet eder, hem de akıllı insanlardan inanmayanlara meydan okur. En küçük bir ayetinin dahi getirelemeyeceğini, kitabın hiç bir yerinde çelişki bulamayacaklarını iddia eder.

Kurandan başka, bu denli akla meydan okuyan bir kaynak, bir yapı yoktur. İşte, imansızlar, bu kısmı görmezden gelerek, sümerler, etiler, homo'lar, seleksiyonlar, mutasyonlar, fosiller, karbonlar vb. şeylerle Allah'ı reddetmeye çalışırlar. Ama, gerçek; Allah'ın varlığı olduğu için bunu becermeleri de mümkün olmadığı gibi olamayacaktırda...

Kuran üzerinden, rabbi yanlışlayamayan bu zavallılar, ya sümerler gibi uygarlıklar üzerinden, yada tevrat, incil gibi orijanilliği kalmamış kaynakları kullanarak yıkmaya çalışırlar.

Çünkü, bu kaynaklar üzerinden yapılacak tespitlerin doğruluğuda yanlışlığıda ispatlanamayacak paradokslara çekmek istemektedirler.

Dolayısıyla, kendi kafalarında bile netleştirmedikleri, daha doğrusu atamadıkları inanç kırıntılarının rahatsızlığını, yine kendileri yanına çekecekleri kalabalıklarla teselli bularak gidermek istemektedirler.

Ama, dünyanın çok azı hariç, insanların hepsi dahi onlardan olsa, yine de tamamen inanç rahatsızlığından kurtulamayacaklardır, çünkü, her insan islam fıtratı üzerine doğar.

selamlarımla...
aorskaya

pramid
27. November 2012, 11:49 AM
http://www.hanifler.com/showthread.php?t=2389

Bu linkteki yazıyı sizlere tavsiye ederim.

Yer yüzünde bir eski din kalıntısı vardır ve bunun temsilcisi de samiridir.

merdem
27. November 2012, 02:05 PM

Tenzin Kardesim,

eger kendini Kur'an'a verecek olursan, bu sorulari burada sormana lüzum kalmazdi. Yüce Rabbimiz Islam'dan baska dini kabul etmiyor.

Sen önce icindeki seytanlari saha disi birak, kendini Kur'an'a ver. Internette ateizm sitelerine girecegine, sayisiz Kur'an siteleri var ve eminimki aradigin her bir soruya karsilik bulacaksin. Sayet Bakara sureindeki yahudiler gibi ne renktir, nasildir diye her bir hususta sorular sormaya kalkarsan zaten isin altindan cikamazsin.

Senin gönlünden, icinden gelmeli, kendin istekli olmalisin ki Rabbim sana dogru yolu göstersin. Zanla süpheyle seytanin fesfeseleriyle zihnini bulandirirsan olmaz.

Eminim ki, sen bu sitede dahi yeterince aciklama yapmamissindir kafandaki sorulari cevaplandirmak icin.

Zannetmeki, o yukarida tavsiye ettigin ateist sitesini, ben Müslümanim, benim inancim saglam beni o siteler etkilemez diyerek girip bakanlar olsun. Böyle seylerle vakit kaybetmektense internette cok miktarda ve degerli makaleleri okumayi tercih ederler.

Iman zar atmaya benzemez, acaba o din mi bu din mi diye sormaya kalktinmi kaybinin ne olacagini sen düsün.

Hangi ateistin dili, anlatmasi, aciklamasi, ispatlamasi ALLAH'in Kitab'indan daha tesirli olabilirki?

Saygi ve selamlarimla.

pramid
27. November 2012, 02:18 PM
Zannetmeki, o yukarida tavsiye ettigin ateist sitesini, ben Müslümanim, benim inancim saglam beni o siteler etkilemez diyerek girip bakanlar olsun.

Bu siteleri ben şahsen inceliyorum ve ben müslümanın diyenlerin girmesini istiyorum. Girsinler ve uydurulan dinin eleştirilerine baksınlar.

Görecekleri ise;

1- Ehli sünnetciler tarafından Kuranda yapılan kelime tahrifatları,
2- Samiri zihniyetindeki Hadiscilerin çuvallamaları ve yalanları.

Nebiye atf ile binlerce herze uydurdun,
Yıktın dini mübini yeni bir din kurdun.

Doğrudan doğruya kurandan alarak ilhamı,
Asrın idrkine söyletmeliyiz islamı,

aorskaya
27. November 2012, 03:11 PM
Bu siteleri ben şahsen inceliyorum ve ben müslümanın diyenlerin girmesini istiyorum. Girsinler ve uydurulan dinin eleştirilerine baksınlar.

Görecekleri ise;

"Doğru tektir, herkese aittir, kimde görülürse alınmalıdır, yanlış çoktur, sahibine aittir, kimde olursa olsun kaçınılmalıdır."

Bu benim kabul prensibimdir. Bu prensibim gereği, en imansız birinden dahi doğru bir şey görürsem alırım, ama ulema da dense yanlış bulursam kaçarım.

Herkes, her yere girip, her türlü fikre açık olarak, önyargısız olarak yaklaşıp, anlamaya çalışmalıdır. Çünkü, rabbimizin isteği iman etmeyi de iman etmemeyi de aklını kullanarak seçmek, bilinçli tercih yapmak olmaktadır.

Ama, konu din olunca, önce kuranı anlamaya çalışmalıdır. Kurandan kendi anlayışını oluşturduğu bir konuda, başka birinin görüşüne rastladığında, bu görüş kurana ters değilse ve kendi görüşünden daha akıllıca geliyorsa, o görüş benimsenmeli ve ona uygun yaşanmalıdır.

Ancak, imansızların bulundukları yerlerde dikkat edilmesi gereken bir hususta, onların; Musa peygamberin karşısındaki sihirbazlar gibi, inananları yada inanabilecekleri, akıl oyunları ile, paradokslar yaratmak suretiyle açmazlara düşürüp, bunu baskı olarak kullanmaya çalışmalarına karşı uyanık olunması gerektiğidir.

Kuranın, her fırsatta iamn eden aklı yanına, iman etmeyen aklı ise karşısına aldığı unutulmadan, imansızların, bu tür akıllıca sanılan iddialarını, kurana göre yorumlamadan, kurana götürmeden, akıllılık kabul edip, tabi olmak tamiri imkansız hata olur.

Kuranla dost olun ve dostluğuna güvenin. Onun dostluğunu siz terketmezseniz, hangi ortam olursa olsun, o sizi terketmez ve kurtarır.

selamlarımla,
aorskaya

merdem
27. November 2012, 07:53 PM

Görecekleri ise;

iste bu yüzden girmiyorum o sitelere pramid kardesim, adamlar bir iki cümleyi düzgünce kurabiliyorlar diye kendi kendilerine nerdeyse edebiyat ödülü sunacaklar. Üstelik beni cok üzüyor ehl-i dangalak sinifi yüzünden Islam dini böyle asagilik insanlarin agizlarina sakiz oluyor diye.

Gelde küfretme .... ama seytana uymamak lazim. Yüce Rabbimiz "puta tapanlar dahi olsa onlara küfür etmeyin ki, onlar da Allah'a küfür etmesinler" buyuruyor.

Ama onlarla münakasaya katilmadan sacmaliklarini incelemek lazim ki, hakkimizda ne düsündüklerini ve ne dolaplar cevirdiklerini biz de bilmis olalim.

Saygi ve selamlarimla