PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kur'an'da Çelişki Varmıdır ?

şeyhülcebel
29. September 2012, 01:44 PM
Allahın selamı ve rahmeti doğru yolda olanın üzerine olsun. Dostlar (bir çoğunuz yaşça benden büyük lafın gelişi söylüyorum bunu) bildiğniz üzere eski dönemlerdeki batıl ve yalnış inanışlar artık ortadan kaltı demek isterdim ama malesef durum böyle değil. Sadece şekil değiştirdiler artık şirk putlar yoluyla değil kişiler yoluyla oluyor. Öğretiler,felsefeler tarikatlar mezhepler yoluyla oluyor. Ama bunlardan bana göre gençler için en tehlikeli olanı Ateizm Deizm Agnostizm gibi bilmi arkasına alarak dinleri,tanrıyı inkar eden felsefi ve bilimsel akımlardır. Ben de bu akımlardan epeyce etkilenmiş birisiyim. Eğerki bir insan bir dine inanacaksa bu hayatında yapacağı en krıtik seçim olacaktır bunun için kişi gelişi güzel bir tercih yapamaz. Veya ailesinin bulunduğu din üzerinden yola devam edemez. Aklı başına erdiğinde oturup ailesinin dinini düşünmeli incemelei diğer dinlerle ve felsefi akımlarla karşılaştırıp sağlıklı bir karar vermeli. Günümüzde Ateizmi Deizmi Agnostizmi seçen insanların hemen hemen hepsinin ortak noktası kendilerine din bilgisi çok küçük yaşlardan itibaren beyin yıkama gibi ezberci bir metodla gelenkçi ve kalıplaşmış dogmatiklerle dolu bir öğreti olarak aktarılması. Bu şahıs 17 18 yaşlarına geldiğinde dini daha iyi öğrenmek amaçlı bir araştırmaya girer. Kişi bu işin sonunda dini bütün harika bir insan olucağnı düşünür lakin sonuç fiyaskodur. Dininin hurafelerle saçmalıklarla dolu olduğnu görür,kutsal kitabının çelişkilerle adaletsizliklerle dolu bir insan eseri olduğnu görür. Din adına insanların nasıl katledildiğni görür. Ve işte bir çoğunda dinle arasındaki kopma tam burada başlar. Lakin bu nokta çok krıtiktir. Bu noktada objektif düşünmek çok önemlidir. Yoksa geri dönüşü hemen hemen imkansız bir yola girersiniz. Bu yolun oyununu ve tuzaklarını görmüş biri olarak bu yolda çok dikkatli adımlarla yürümeye çalışıyorum. Henüz bu yoldan çıktımğmı söyleyemem lakin bir çoğunun çuvalladığı noktları atlattığmı söyleyebilirim. Bu başlığı açmamdaki amacım ise yolun başında çuvallayan genç arkadaşlarıma yardımcı olmak. Bu işin içinden tek başına çıkmak çok zor. Bu yüzden burada ortaya koyacağmız çalışmaları Ateizm deizm ve agnostizm propagandası yapan sitelerde onların bu tezlerini çürütmek adına kullanıcam. Bu konu tek bir makale ile halledilecek bir konu değil belki 1,2 yıl sürebilir. O yüzden ilk yazımda konuya amacımı belirterek konuya bir giriş yapmak istedim. İnşallah sizinde yardımlarınızla bu işin altından kalkıcam hem kendi kafamdaki sorulara hemde bu sorularla cebelleşmekte olan diğer insanlara çok büyük yardım etmiş olucaz. Ben dindar bir ailede büyümedim Türkiyeye 8 yaşında geldim o zamana kadar ailemin işleri yüzünden orta asya(kazakistan özbekistan tacikistan) rusya ukrayna kafkasya(çeçenistan dağıstan gürcistan) sudan vs ülkelerde yaşadım. Ve Babamın deist olmasından dolayı dinden hayli uzakta büyüdüm ve bunun için allaha şükürler olsun diyorum çünkü bizlere islam diye öğretilen şeyin islamla alakasının olmadığnfarkına vardım. Neyse kendimden daha sonra bahsedicem lafı çok uzatmiyim amacımı anladınız. Sizlerinde yardımlarınızı bekliyorum. Üniverste programım çok yoğun bu yüzden günü gününe yazamaya bilirim. Ama boş kaldıkça burada yamazmaya gayret göstericem. Biliyorum bu konuda internette bir çok makale ve yazı var ama bunların hiçbiri yeterli değil ve çok yüzeysel. Benim yapacağım işin farkı konuları derinlemesine ve farklı yönlerden incelemek. Üstelik 4 kişilik ailesinden 2 tanesi deist bir insanım ve sübhanekeyi 14 yaşınd öğrenmiş birisiyim dogma öğretilerden uzak olarak büyümüş birisiyim konuya gayet objektif yaklaşıcağmı düşünüyorum. Yardımlarınızı bekliyorum ilk konuyu yarın veya öbrsügün açıcam. Allahın selamı ve rahmeti doğru yolda olanın üzerine olsun. Allaha emanet olun.

aorskaya
30. September 2012, 01:28 AM
Allahın selamı ve rahmeti doğru yolda olanın üzerine olsun. Dostlar (bir çoğunuz yaşça benden büyük lafın gelişi söylüyorum bunu) bildiğniz üzere eski dönemlerdeki batıl ve yalnış inanışlar artık ortadan kaltı demek isterdim ama malesef durum böyle değil. Sadece şekil değiştirdiler artık şirk putlar yoluyla değil kişiler yoluyla oluyor. Öğretiler,felsefeler tarikatlar mezhepler yoluyla oluyor. Ama bunlardan bana göre gençler için en tehlikeli olanı Ateizm Deizm Agnostizm gibi bilmi arkasına alarak dinleri,tanrıyı inkar eden felsefi ve bilimsel akımlardır. Ben de bu akımlardan epeyce etkilenmiş birisiyim. Eğerki bir insan bir dine inanacaksa bu hayatında yapacağı en krıtik seçim olacaktır bunun için kişi gelişi güzel bir tercih yapamaz. Veya ailesinin bulunduğu din üzerinden yola devam edemez. Aklı başına erdiğinde oturup ailesinin dinini düşünmeli incemelei diğer dinlerle ve felsefi akımlarla karşılaştırıp sağlıklı bir karar vermeli. Günümüzde Ateizmi Deizmi Agnostizmi seçen insanların hemen hemen hepsinin ortak noktası kendilerine din bilgisi çok küçük yaşlardan itibaren beyin yıkama gibi ezberci bir metodla gelenkçi ve kalıplaşmış dogmatiklerle dolu bir öğreti olarak aktarılması. Bu şahıs 17 18 yaşlarına geldiğinde dini daha iyi öğrenmek amaçlı bir araştırmaya girer. Kişi bu işin sonunda dini bütün harika bir insan olucağnı düşünür lakin sonuç fiyaskodur. Dininin hurafelerle saçmalıklarla dolu olduğnu görür,kutsal kitabının çelişkilerle adaletsizliklerle dolu bir insan eseri olduğnu görür. Din adına insanların nasıl katledildiğni görür. Ve işte bir çoğunda dinle arasındaki kopma tam burada başlar. Lakin bu nokta çok krıtiktir. Bu noktada objektif düşünmek çok önemlidir. Yoksa geri dönüşü hemen hemen imkansız bir yola girersiniz. Bu yolun oyununu ve tuzaklarını görmüş biri olarak bu yolda çok dikkatli adımlarla yürümeye çalışıyorum. Henüz bu yoldan çıktımğmı söyleyemem lakin bir çoğunun çuvalladığı noktları atlattığmı söyleyebilirim. Bu başlığı açmamdaki amacım ise yolun başında çuvallayan genç arkadaşlarıma yardımcı olmak. Bu işin içinden tek başına çıkmak çok zor. Bu yüzden burada ortaya koyacağmız çalışmaları Ateizm deizm ve agnostizm propagandası yapan sitelerde onların bu tezlerini çürütmek adına kullanıcam. Bu konu tek bir makale ile halledilecek bir konu değil belki 1,2 yıl sürebilir. O yüzden ilk yazımda konuya amacımı belirterek konuya bir giriş yapmak istedim. İnşallah sizinde yardımlarınızla bu işin altından kalkıcam hem kendi kafamdaki sorulara hemde bu sorularla cebelleşmekte olan diğer insanlara çok büyük yardım etmiş olucaz. Ben dindar bir ailede büyümedim Türkiyeye 8 yaşında geldim o zamana kadar ailemin işleri yüzünden orta asya(kazakistan özbekistan tacikistan) rusya ukrayna kafkasya(çeçenistan dağıstan gürcistan) sudan vs ülkelerde yaşadım. Ve Babamın deist olmasından dolayı dinden hayli uzakta büyüdüm ve bunun için allaha şükürler olsun diyorum çünkü bizlere islam diye öğretilen şeyin islamla alakasının olmadığnfarkına vardım. Neyse kendimden daha sonra bahsedicem lafı çok uzatmiyim amacımı anladınız. Sizlerinde yardımlarınızı bekliyorum. Üniverste programım çok yoğun bu yüzden günü gününe yazamaya bilirim. Ama boş kaldıkça burada yamazmaya gayret göstericem. Biliyorum bu konuda internette bir çok makale ve yazı var ama bunların hiçbiri yeterli değil ve çok yüzeysel. Benim yapacağım işin farkı konuları derinlemesine ve farklı yönlerden incelemek. Üstelik 4 kişilik ailesinden 2 tanesi deist bir insanım ve sübhanekeyi 14 yaşınd öğrenmiş birisiyim dogma öğretilerden uzak olarak büyümüş birisiyim konuya gayet objektif yaklaşıcağmı düşünüyorum. Yardımlarınızı bekliyorum ilk konuyu yarın veya öbrsügün açıcam. Allahın selamı ve rahmeti doğru yolda olanın üzerine olsun. Allaha emanet olun.

Allah'ın selamı sizinde üzerinize olsun.

Sevgili kardeşim,
Bizleri yaratan rabbimizin bize indirdiği kitaplarda çelişki olması söz konusu değildir. Çünkü, rabbimizin sünnetullahı değişmez. Önceki kitaplar çeşitli dezenformayonlara uğradığından onlardan çelişki olmadığını göstermek imkansız ise de en son indirdiği kitap olan kurandan bizzat rabbimizin çelişki olmadığını iddia etmesini dikkate almak yeterli olacaktır.

Gerek müslüman bir ailede ve gerekse imansız bir ailede yetişen kimseler öncelikle islamın tek ve asıl kaynağı olan kuranı bizzat okuyup anlayamadan önce ya kuranın önüne geçirilen ve dinin kaynağı iddiasıyla dayatılan insan kaynaklarındakini din zannetmekte yada bunlara dahi bakamadan islamı kulaktan duyma bilgilerden öğrenmektedir.

Böyle olunca da islamın gerçek öğretisi yerine, çelişkiler, saçmalıklar, mantıksızlıklar, ahlaksızlıklar dahi islam olarak algılanabilmekte ve akıl mantık çıkarımları sonucunda insan redde düşebilmektedir.

Ancak, gerçekten aklını kullanan kişiler bir şekilde geç te olsa dinin asıl kaynağı kuranla tanışıp, onu anlamak için samimi olarak okudukça dinin ne olduğunu öğrenmekte ve önceki saçmalıkları hemen dinden olmadığını anlayıp, doğru dini severek yaşamaya çalışabilmektedir.

Ateist, deist yada agnostiklerin hepsi de üstte değindiğim aşamalar sonucu bu durumlara düşen kimselerdir. Bir kere dini asıl kaynağı yerine yanlış yaşarken, sonra onları mantıksız bulup reddederek ateist olanlar, daha sonra kuranın gerçeklerini görseler dahi bu defa da dönmekten dönmek durumunu kabul edemeyen kompleks davranışlara kendilerini teslim etmekte devam etmektedirler.

Bu kimseler, artık dinsizlik dinini yaşamayı akıllılık zannetmekte ve şeytanın bu konudaki hilelerinin cazibesine de kendilerini kaptırarak iyice imansızlık sarmalında debelenmektedirler.

İslamla ilgili yanlış bilgilerine dayanan iddiaları Kuranla çürütülünce, bu defa doğruları kabul etmek yerine, peygambere iftira olan hadis yada sünnet diye adlandırılan uyduruk rivayetlere göre islamı kabul etmeye yanaşmamamaktadırlar.

Özetle, yazı başlığınıda değindiğiniz çelişki kuranda yoktur. Zamanla konuları daha belirgin açmanız halinde inşallah bu çelişkisizliği akıl ve mantık kapsamında açıklamaya dahil olabilirim.

saygılarımla...
aorskaya

pramid
1. October 2012, 09:36 AM
Sayın şeyhülcebel, Rabbiniz tarafından inzal edilene uyun ve onun dünunda veliler edinmeyin. Şirk koşmadan iman eden azınlıklardan olursunuz umarım.

Benim rabbim sırati mustakim üzeredir, ona şirksiz inanlarda sıratı müstakim üzere olmayı isterler.

Her halde hem benim rabbım hem sizin rabbınız olan Allaha dayanmışım, hiç yerde bir debelenen yoktur ki nasıyesini o tutmuş olmasın, şüphe yok ki rabbım doğru bir yol üzerindedir. HUD 56

Yer yüzünde hareket eden ve etmiş olan hiçbir şeyin peşi sıra gitmeyin. Rabbinizin inzal ettiği şeye uyun, hareket edenlerin elleri ile sünni oluşturulmuş hadis, hikaye,rivayet ve sünnetti terk edin. Şüphe yok ki hay ve kayyum ALLAH sizinle irtibata geçecektir.

khaos
1. October 2012, 11:10 PM
Sayın şeyhülcebel,
Umarım içinde bulunduğunuz fırtınalı denizden doğru pusulayla dingin sulara ulaşır ve sıcak rüzgarları hep arkanıza alırsınız.
Kur'an benim ıssız bucaksız çöllerde gölge yapan bulutum oldu.
Kur'an benim fırtınalı ummanlarda yön gösteren pusulam oldu.
Kur'an benim karanlık ormanlarda yolumu aydınlatan ışığım oldu.
Kur'an benim yerin yedi kat dibinden çıkmamı sağlayan merdivenim oldu.
Kur'an benim;
rehberim,
çobanım,
öğretmenim oldu.
Tanrı hepimizi kur'anın nurundan sebeplendirsin.

şeyhülcebel
2. October 2012, 03:24 PM
Şimdiden yarıdmlarınız ve destekleriniz için çok teşekkür ederim. Umarım bu işin sonuna sizler kadar imanından emin bir şekilde varabilirm. Giriş niteliği taşıyan ilk yazımda da belirttiğim gibi konuları farklı açılardan bakmaya çalışıcam. Burda ateizmi deizmi açıklayacak değilim. İslamı da anlatacak değilim. Veya konuları alt alta dizim bu şöyledir şu şöyledir de demiycem. Konuları kendi üzerimden işliycem kişinin din algısı kendi yaşantısıdan,düşünceleriden,fikirlerinden,duygular ından bağımsız değildir. Kişide zaman içinde bir din algısı oluşur ve bu algı bu syadığım şartlarla yakından ilişkilidir.Kişinin çocukluğundan başlayan bu süreç ömrünün sonuna dek devam eder. Böyle bir süreci bölümlere ayırıp en ince ayrıntısına kadar incelemk oldukça zor. Olaya hem insani açıdan hem psikolojik açıdan hem felesefi açıdan hem dini açıdan yaklaşmak ortaya karışık bir tablonun çıkmasına neden olacaktır. Bunun için ben kendi hayat hikayem üzerinden konuların derinlerine rahatlıkla inebilecğmi düşünüyürom. Yani burda kalkıp sizlere efendim ben şurda doğdum şurda büyüm şu oldu bu oldu onu severim bunu sevmem gibi şeyler anlatmıycam. Din ile ilgili hayatımda ne varsa onları anlatıcam. Böylece bunlar ve bunlara bağlı olan şartları daha iyi gözlemleyip inceleyebilicez sorun ve soruları daha iyi görebilicez. Olaylara tamamen objektif yaklaşıcam yani müslümanlığın veya ateizmin veya deizmin vs. lehine sonuçlanması için zorlama yazılarla yazılmış bir inceleme olmayacak tamamen sorun ve sorulara cevap bulma üzerine olacak.İnceleyeceğimiz ana konu İslam Dini ve Kutsal Kitabı Kur'an olucak. Lakin bu konuyu incelerken incilden ve hristiyanlıktan Musevilik ve tevrattan bahsetmemek olayların felesefi boyutlarına bakmamak olmaz. Yani Kuran ve İslamı inceliyoruz diye tek bir kayanaktan yararlanmıycaz İslam dinin gerek kendi emir ve yasakları olsun gerek insanlığa getirdiği sosyal hayattaki kanunlar olan şeriat olsun gerek kendi felsefesi olsun çok geniş ve kapsamlı bir dindir. Ve diğer dinlerle onların kitaplarıyla onların inançlarıyla onların felesefeleriyle bir etkileşim halindedir.Bunların birbirnden ayırmayaız. İzliyeceğim yolu iyi kötü açıklamış olduğumu düşünüyorum ve ilk konumuza geçiyorum.

şeyhülcebel
2. October 2012, 04:27 PM
ÇOCUK VE TANRISI
Tam olarak hatırlayamıyorum ama 8 yada 9 yaşındaydım. Evimizin arka tarafındaki taşlık araziden aldığım taşları gökyüzüne var gücümle fırlatıyordum. Napıyon lan delirdin mi diye oyun oynadığmı söylüyodum. Ama aslında amacım çok daha büyüktü. Hepiniz bilirsiniz ki bir çocuğun karşısına dünyanın en ciddi konuşmasını yapabilcek bir adamı getirin ve ona dünyanın acımasızlıklarla dolu vahşi bir orman olduğu hakkında bir konuşma yaptırın.Çocuk adam ne kadar konuşursa konuşsun dünyanın büyük bir oyun bahçesi olduğnu düşünücektir. Bu gün savaş lan ülkelerdediki küçük çocuklara bakın sanki hiçbirşey yokmuş gibi oyun oynama devam ettiklerini ve hayatı vahşi bir orman değil bir oyun bahçesi olarak algıladıklarını göreceksiniz. Veya askerliğin ona ne denli riskli ve ne kadar zor olduğnu analtın o askerliği elindeki tahta tüfekle oynadığı oyunlardan ayrı bir yana koymayacaktır. Tıpkı bu algılıyşlarda olduğu gibi bir çocuca istediğiniz tanırıyı anlatın. Zeusu, Yehovayı,Allahı Gök Tanrıyı, istediğnizi anlatın onun gözünde tanrı boyu çooook uzun çooook güçlü bakınca gözleri kamaştıran bir adam veya kadındır. Çocuğunuza istediğniz dini bilgileri verin tanrınızın sifatlarını öğretin belki o tanrının ne olduğnu ezbere söyleleyebilir ama anlayamaz. Yani çocuğnuza istediğniz tanrıyı ezberletirsiniz ama onu anlamasını sağlayamazsınız. Gelelim benim yaptığıma ben Allahın düğmesi bozulmuş insan yaratma makinesine düğme olarak kullanabilmesi için taş atıyordum. Benim kafamdaki Allah Kocaman Beyaz ve pembe tonlarında parlayan ve elinde şu çatal gibi olan savaş aleti varya ondan taşıyan bir adamdı. O yaşıma kadar edindiğim islami bilgi şunlardı Allah çok büyük ve her yerde,Son gönderdiği peygamber Hz.Muhammed,Günah işleyeni yakar,İyi iş yapanı cennete koyar ama müslümansa,bu dünyada bi canlıya zarar verirsek aynısı bize cehennemde defalarca yapılacak o yüzden hayvan ve bitkilere çok iyi davranırdım ayrıca Müslümanlar türk ve bizanslılar kafirdi. Ve bir tanede hadis vardı ''Kıyamete yakın tüm silahlar uçaklar tüfekler kılıça mızrağa oka yaya dönüşecek. İşte bu kadar bunları biliyordum. Şu ana kadar islam gayet fantastik bir din gibi gözüküyo yani en azından benim için çok eğlenceli bir dindi. Ayrıca küçük çocukların günahı olmuyordu ve ölünce direkt cennete gidiyorlardı. Tabiki herkes benimle aynı değil. Yaşadığım köy çok dindar bir köydü. Nasıl olduysa babam deist çıkmış. Şşşşş ama kimseye söylemeyin kimse bilmiyo aramızda kalıcak. Bu ailelerin çocukları benim akrabalarım. Bu çocuklar her yaz kuran kursuna yollanırdı. Ama babam bana git demezdi. Gitmede demezdi. Bende gitmek istemiyodum zaten. Aslında onların da pek gitmek istediğni söyleyemem ama gidiyorlardı işte ben onlar gelene kadar kapılarda tek başıma dolanırıdım sora gelirlerdi. Kendi aralarında garip garip konuşmalar sen şuna geçtinmi,sen şunu biliyonmu esre ötre elif ba bir anlamadığım şey gırtlaklarından garip garip sesler çıkarıyolardı. Ellerindeki kitaptan bişey okumaya çalışıyolar beceremiyolarda lem cuuu yem cccüüü ve lammm hakk. İhlastı heralde. Ara sıra benle de dalga geçerlerdi ama ben pek umursamazdım kursun önüne bisikletimle gider dondurma yerdim böylece intikamımı alırdım. Sora bi gün bende gittim kursa olum sıkılırsan çıkarsın dediler.Hocanın dolabı vardı içinde cübbe sarık falan al bunları giy dediler yeni gelen hocaya işlerde yardım eder aldım sarığı giydim cübbeyi elimde de kızılcık. Uşakları yerine oturtuyorum. Drankk kapı açıldı hoca girdi ve sorası malum MORTAL KOMBAT. Sağlam bir iki tokat yedim elimede sopa yedim. Ağladım sızladım bunlar yaptırdı dedim onlarıda dövdü.Ben gidecem diyom yok otur diyo.Neyse koydu önüme ince bi kitap oku dedi bende başladım çocuklardan duyduklarımı. Elif be te se cim ha hı dal sal lem yecüüü lem yeküüü. Ezberden okuma dedi. Oldu nakşi şeyhimiyim lan ben nerden biliyim sen oku biz dinleyelim demedim tabi.Bilmiyom hocam dedim tamam arkadaşlarını izle öğren dedi. İzledim hiç bişe öğrenemedim. Akşam oldu eve gittik dahada kuran kursuna adımımı atmadım.Öyle bilinç altımda dine karşı bir soğuma falanda olmadı. Sora böyle yapmakla ne de iyi etmişim diyorum. O kursa gidenlerin kuranla alakası yok. Hepsi ayrı teleden çalıyor. Çocukluğuna baksan zamanın gavsı bu dersin. Büyünce nolduysa birden vur patlasın çal oynasın moduna girdiler. Bende durum tam tersi oldu. En başlarda pek anlam veremiyodum bu işe e adama gidip kuzen sen niye böyle oldun diyede soramıyom. Ama sonradan anladım olayı onlar çocukluklarında bir etkiye maruz kalmışları. Tama olarak anlamını karşılamayacak ama buna YOZLAŞMIŞ İSLAM diyebiliriz. Ve bu etki ilerde çok yalnış bir yola sapmalarına neden oldu keşke biraz düşünselerdi islamı kuran kursu hocası ve babsından değilde kurandan öğrenselerdi. Eee peki yozlaşmış islamla dolup taşan bir mahallede camiye gitmeyen kuran bilmeyen tazecik hiç işlenmemiş bir beyni rahat bırakırlar mı. Ben söyliyim bırakmadılar.

Hem derslerin çok yoğun olmasından hemde sizler adına pek sıkıcı olmaması adına yazıyı burda noktalıyorum.İlk konular olduğu için biraz sıkıcı ve boş olabilir. Napalım daha 8,9 yaşında çocuğum o yaşta bildiklerim bu kadar. Biraz ilerledikten sonra asıl soru ve sorunları incelemeye başlıycam. Devamını boşkaldığım ilk anda yazıcam. Yorum ve eleştrilerinizi bekliyorum. Sizlerinde fikirlerini merak ediyorum. Hatta biraz yüzsüzleşiyim Mutlaka birşeyler yazmak ve yorum yapmak zorundasınız. Benim atladığım şeyleri yazmak zorundasınız. Bu işin altından ben tek kalkamam sizde fikirlerinizi belirteceksiniz. Ben bu anlattıklarımı zaten biliyorum benim bunları yazma amacım sizlerin bana yardımcı olması onun için aklınıza en ufak bir yorum veya fikir veya eleştri veya konu ile alakalı herhangi birşey varsa yazın.
ALLAHIN SELAMI VE RAHMETİ DOĞRU YOLDA OLANIN ÜZERİNE OLSUN
ALLAHA EMANET OLUN

pramid
3. October 2012, 09:26 AM
Çocuğunuza istediğiniz dini bilgileri verin tanrınızın sıfatlarını öğretin belki o tanrının ne olduğunu ezbere söyleyebilir ama anlayamaz.

Bu çocuklar için değil; büyükler içinde geçerli ...

Büyünce nolduysa birden vur patlasın çal oynasın moduna girdiler.

Çünkü verilen eğitimin tevili yani sonucu... Çünkü Şu resim bunu güzel bir biçimde anlatmakta;

http://vekuran.blogspot.com/2012/10/soze-gerekyok.html

Hayatı bir oyun mu zannediyoruz. Galiba

Onu bunu geçmek için uğraş,
Para kazan ve harca,
Adam topla ve savaş ...

Dinimizi oyun ve eğlenceye çevirdik.

şeyhülcebel
4. October 2012, 04:25 PM
VE HURAFELER BAŞLIYOR
Bundan bir önceki yazımda da bahsettiğim gibi ve primad dostunda basit bir resimle gayet güzel özetlediği YOZLAŞMIŞ İSLAM faktörünün şu andaki islamın ve kuranın mezheplerin,tarikatların,gavsaların,şeyhlerin,hadi s kitaplarının,şahısların ve dini kurumların gölgesi altında tozalanmaya terk edilişinin başlıca nedeni olduğu gayet açık şekilde ortadadır. Peki ama bu YOZLAŞMIŞ İSLAM nedir,bize ne kötülüğü var gerçek islamdan farkı nedir madem yozlaşmış neden insanlar bu neden dini benimsiyor soruları bu konuya yabancı bir insanın aklına gelmesi gayet tabii sorulardır. Bakalım neymiş bu YOZLAŞMIŞ İSLAM'ın bize kötülüğü.

Bundan önceki yazımda nasıl bir yerde yaşadığmı ve akrabalarımn nasıl bir İslam anlayışına sahip olduklarını anlatmıştım. Bu tür anlayışa sahip muhitlerde oturan dostlar bilirki bu insanlar bazı günler bir araya gelir dini konularda sohbet eder bu sohbetlere çoook feyizli bir şahıs başkanlık eder kuran okunur hadisler nakl edilir vs. ama bu işi kendi aralarında yapsalar iyi. Arkadaşlarımla msiket oynarken bir genç kız sesi işitiyorum. ŞŞŞ çocuklar buraya gelsenize bişey konuşucam sizle. Tabi hemen yanına gidiyoruz çarşaflı iki abla en fazla 19,20 yaşlarındalar. Adın ne bakiyim ? Ahmet. Kuran biliyomusun ahmet. Biliyorum abla bilmem kaçıncı ayetteyim. Maşallah aferin sana. Adın ne ? Mehmet. Adında çok güzelmiş. Kuran biliyomusun Mehmet ? Biliyorum bilmem kaçıncı ayetteyim. Maşallah aferin sanada. Böyle bütün çocuklara sordular.Sora sıra bana geldi. Adın ne bakıyim? Atıyorum: Alper olsun adım. Adını kim koydu. Babam. Ama çocuklara müslüman ismi koymamak büyük günah. Allah herkese arapça bir isim vermiştir. Mahşerde o isimle çağrılacak dedi . Bende Yaaa abla git işine Alemlerin Rabbi olan Allahtan bahsediyoruz haşa GBT memuru gibi isim taramasımı yapacak bilmiyomu kimin kim olduğnu derdim bu gün olsaydım. Ama o gün diyemedim. Kuran biliyomusun Alper. Yok bilmiyorum. Aaaaa ama bak arkadaşların ne güzel hepsi biliyo sen niye bilmiyosun. Gitmek istemiyorum abla. Aaaa ama olurmu Kuran öğrenmeyenlerin cehennemde ağızlarına dünyada söylediği her harf için köz konur. Neyse bu ablalar gitti ama bu ablalar tükenmez. Her hafta gelen bişey anlatıyo.Misal Atatürk Deccaldı. Hadi bakalım al buyur daha dün okulda ulu önderdi. Bi gözü körmüş. Hep içki içiyomuş. Tuvalette kuranı çiğnemiş. Sağdan soldan genç kızları alıp zorla yatıyomuş. Bunun gibi bir sürü şey zaten bizim mahalle ve civarlarında cinler,hacı babalar,ermişler 7ler,40lar cirit atıyo onları söylemiyorum bile. Ne zaman bela olsa birileri çıkıyo ben rüyamda gördüydüm. Bu dönemde beynime sokulanların haddi hesabı yoktur. 9 senedir Şeytan suratıma işiyomuş haberim yok. Atatürk baş kafirmiş. Allah benim günahlarımı anneme babama yükleyip onları yakıcakmış. Cinlerin düğünleri,ölmüş dedelerin etrafta dolaşan ruhları,her gün duvar kazan yecüc mecüc bir sürü şey. Bunun üzerine bir kitap yazsam ciltlerce dolusu hurafe yazarım. Ee bunları duyan çocuk nasıl dursun. Bende gitmeye başladım camiye. Hergün gitmiyodum ama cumaları gidiyodum. Her cuma gidip en sevdiğim tişörtü giyerdim koşardım camiye. Abdest alamsını bilmiyorum orda çocuklardan bakarak yapardım bişeler Yine bi gün tam giricez camiye bi tane amca geldi namaz kılmayı biliyomusunuz. Duaları okutuyo nasıl kılıncağnı göstertiyo. Bana da sordu ben bilmiyorum. Dedi sen gelme. Niye dedim ben kendim için annem babam için dua etsem olmuyomu. Olmuyomuş. Ama ben ona çaktırmadan girdim içeri. Çocuğuz rahat durmuyoruz tabi. Gülüyoruz falan o dede geldi tuttu kolumdan milletin huzurunu kaçırma dedi yallah dışarı yolladı beni. Bende tıpış tıpış eve giderken yengem çıktı. Alper niye cumaya gitmedin sen. Dedim ben evde kılıyom cumayı yenge. Aaa ama olmaz öyle diye girdi lafa yarım saat vaaz verdi bana. Namaz gitti ama En azından vaazı kaçırmadım.
İşte böyle yaklaşık 5 sene geçti 14 yaşıma kadar ne bir dua öğrendim ne namaz ne niyaz. Şimdi görünürde ortada çok birşey yok gibi ama ben bunların etkisinden kurtulduğum için kafam rahat. Lakin bu işin acısı sonradan çıkar. Hurafelerle doldurulmuş bir beyin. Kendisine anlatılanı sorgulamadan kabul eden bir beyin. Bu beyin bir vakte kadar bunlara inanıyor ve kabul ediyor. Ve bu Hurafelerin ardı arkası kesilmiyor. Beyin doldukça doluyor doldukça doluyor herkez bir şeyler söylüyor Allah ve İslam adına lakin hiç kimse merak etmiyor Allah nedemiş İslam adına. Herkes hadislerden,hocalardan,anadan,babadan dinliyor islamı. Ve bu olay yeni birşey değil bakın 1400 sene önceki zihniyetle şimdiki zihniyet arasında hiç bir fark yok. Onun içindir ki bütün zamanlara indirilmiştir Kuran. Kuranda sürekli tekrar edilen bir diyalog var. Hz. Muhammedin tebliğsi üzerine. Ey Muhammed sen çıldırdın mı. Biz anamızı ve babamızı ve atalarımız bu din üzerine bulduk bunu bir kenara bırakıp senin dininemi geçelim. Buna cevaben de ya Onların ataları yalnış üzerindelerse gibi bir cevap iniyor. Bunun gibi diyaloglara kuranın bir çok ayerinde rastlarsınız.
Bu gün gidin YOZLAŞMIŞ İSLAM inancına sahip bir insana. Siz yalnış yoldasınız deyin. Size biraz direndikten sonra büyük ihtimalle. Ya onca büyük, alim şeyh,gavs gelmiş geçmiş koskoca mezhep imamaları bilmeyecekte sen mi bileceksin. Buna benzer bir cevap alırsınız. Ama onlar atalarının yalnış yolda olabilceğne ihtimal dahi vermezler. Peki YOZLAŞMIŞ İSLAM'ın Hurafelerle olan ilişkisini gözlemledik. Peki bunlar ilerde ne gibi zararlara yol açar. Her şeyden önce şunu söyliyim Kişi:Ya Allah bize kuranı vermiş bu güne kadar bir kez açıp bakmadım türkçesine ne diyo bu acaba demezse. Bu yalnışın farkına varması hemen hemen imkansız olur. Ve kişi uydurulmuş Hurafelere din diye bağlanıp karanlıkta sürüklenip yok olur. Peki açıp okuyan kişi ermiş mi olur. Olmaz. Açıp okuyan kişi yıkılır. Bu güne kadar binlerce hurafe hadis sohbet ve bir amaca yönelik ayıklanarak seçilmiş kuran ayetlerinden oluşan derme çatma ama dağ gibi sağlam sandığı temeller üzerine kurduğu din 3,4 sure ile yerle bir olur. Ki bu kişide çok büyük bir boşluk oluşturur. Ve bir çok kişi bu aşamayı atlatıyor olsada hiç azımsanmıyacak bir kısmı atlatamıyor ve o andan itibaren dinden uzaklaşıyor. Ne Kurana ne hadislere ne hurafelere yanaşıyor. Çünkü kurduğu inandığı dinin enkazları altında kaldı. Bu saatten sonra din üzreine düşünmez olur inandığı tüm değerlere sırt çevirir. O içindeki boşuluğun verdiği his onu içten içe kemirir. Aslında böyle olması lazım zaten ama oluşan bu boşluk hissiylede karanlıkta kaybolumuşken bir ışık görür. Keşeke bu ışık kurandan gelseydi ama Süslenmiş Dünya Hayatının ışığıdır bu. Eğer bu ışığa gitmeyip Kuran'a bakmayı. Annesinin babasının hocaların,şeyhlerin,hadislerin,hurafelerin Kuran'ın yanında hiç bir değeri olmadığı ve Allahın rehber olarak indirdiğnin bu hurafe üreticileri değil Kura'an olduğnu anlarsa ne ala.Çok zor bir iş değildir bu sadece bir dönem düşünmeyi gerektirir başka bir şey gerektirmez. Ama düşünmeyi bir kenara bırakıp gördüğü Süslü Dünyanın içine giderse iş daha da zorlaşacak.
Yani dostlar sonuç olarak bir dönem dine bağlı olan bir insanın birden dinden kopup gitmesi işte bu nedendendir. Bunlar genelde gençler olur. Ama yetişkin insanlarda da hayli görülen bir durumdur. Bizim yapmamız gereken çocukların kafasına Drank diye al evladım Allah ve İslam budur bunu ezberle ama sakın ne olduğunu düşünme demek yerine ona sadece Allaha ve İslama giden yolları göstermek olmalı. Çünkü çocuğun eline tutuşturduğmuz çürümüş tahtalar,erimiş yutonglar,çimento yerine ıslanmış kumlarla kurulacak olan derme çatma temeller en ufak bir rüzgarda tepesine yıkılacaktır. Ama çocuğa demir madenine giden yolu öğretirsek o çocuk belirli bir yaşa girdiğinde o madene girip elinde demir kütlelerle çıkacaktır ve asla yıkılmayacak olan Dinin temellerini atacaktır. Elbetteki iş Kurana dönmekle bitmiyor. Aslında çoğu insan Kuran'ın yolunu tercih ediyor. Ama şeytan ve nefsleri şeytanlaşmış insanlar bu yolu da rahat bırakmıyor işler asıl burada zorlaşıyor.