PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dinde hizibleşmek

pramid
9. March 2012, 04:40 PM
Kur'an, "her şey için bir açıklama, bir hidayet ve rahmet kaynağı ve Müslümanlar için bir müjde" olarak indirilmiştir (Nahl–89).

"Dinlerini parçaladılar ve bölük bölük oldular. Her hizip kendi yanındakiyle sevinmektedir." (Rum–32)

“Benim dosdoğru yolum budur; onu izleyin! Başka yolları izlemeyin ki, bu yollar sizi O’nun yolundan ayırıp fırkalara bölmesin. Sakınıp korunasınız diye O size bunu önermiştir.” (Enam 153)

“Dinlerini parça parça edip fırkalara, hiziplere bölünenler var ya, senin onlarla hiçbir ilişiğin yoktur. Onların işi Allah’a kalmıştır. Allah onlara, yapıp ettiklerini haber verecektir.” (Enam–159)

“Fakat işlerini aralarında parçalayıp çeşitli kitaplara ayırdılar. Her hizip kendi tuttuğu yoldan memnundur." (Müminun–53)

“İşleri aralarında parçaladılar. Hepsi bize dönecekler”(Enbiya–93)

kuman
18. March 2013, 12:28 AM
Gerçekten de o kadar çok bölünmüş ki islam toparlamak en az 1-2 yüzyıl alır.
Sunii-şii diye ayırmışlar daha baştan sonra 4 mezhep (pakistan afganistan ve hindistandaki ayrılma hariç) sünni bilmem kaç mezhep şii
Kaç cemaat kaç tarikat var o da sayısı belli değil hiç biri de birbirini kolay kolay sevmez.
Gayet normal çünkü hepsi kendilerinin hakim olmasını ister neden acaba ? tamamen duygusal nedenlerle olduğu kesin.
İslam dünyasının birlik olduğunu düşünsenize !!!
Kuran ın tekbir yorumu olduğu ve bununda hak olduğunu kim neyden korkar o zaman? yoksul mu kalır tüm dünyada zalim yaşayabilir mi bu dünyada

berru
18. March 2013, 12:03 PM
Kuran'da bir dayanağı olmayan Mezheblilik Dinin Olmazsa olmazı haline getirilmiş olması ,buda yetmemiş mezhep olmadan Din olmazı" haline gelinmesi ile kopmalar oluşmuştur.Aslında muhattaplarımıza diyoruz ki Sizin sahiplendiğiniz şekildeki din ,rivayetlere,hadislere göre tarikat mezhep şemsiyesi altında nesilden nesile aktarılmış inançlarınızdır.Birbirlerine hoş görüyle yaklaşmışlar Bu sistem kuranın bize öngördüğü din değildir yanlış olduğunu söylesek
bize Atalarımızdan(Değer verdikleri mezhep kurucuları tasavuf alimleri) Böyle gördük mazeretine kuran nasıl cevap verdiğini hepimiz biliyoruz..Kuran apaçık her şeyi açıklamıştır.Onlara yanına hiç yorum yapmadan bir ayet okuduğumuz zaman bizi eleştiriyorlar kızıyorlar tam tersine bizi ayırım yapmakla suçluyorlar

Ali imran süresi 103. Ve hep birlikte Allah'ın ipine sıkıca sarılın/Allah'ın ipi ile korunun, ayrılmayın ve Allah'ın üzerinizdeki nimetini hatırlayın: Hani siz birbirinize düşmanlar idiniz de, O [Allah], kalpleriniz arasında ülfet oluşturdu. Sonra da siz O'nun nimeti sayesinde kardeşler olmuştunuz. Siz, bir ateş çukurunun tam kenarında idiniz de oradan sizi O kurtarmıştı. İşte, Allah, doğru yolu bulasınız diye Âyetlerini sizin için böyle ortaya koyar.

Allah Kitabında istediği ,fırkalara ayrılmayın,birlik olun, parçalanmayın derken seçim yapma lüksümüz yoktur o mezhep bu mezhep Kuran'daki İslam ne ise ona tabiyiz ..
Bölünmüş ayrışmış olan toplumun çoğunluğunun ise Allah 'ın bize öğütlediği gibi ikna edilmeli, yaşanacak iftira karalamalara rağmen sabırla tebliğ edilmesi gerekiyor .

Selamlar

kuman
23. March 2013, 02:38 PM
Aman bazı şeyler değişti biraz yada değişmeye başladı.
Örneğin ; Geçen bir camii imamına bana mezheplerden onların ne dediklerinde bahsetme ben mezheplere inanmıyorum dediğimde ban zındık demedi kovmadı da camiden :D

merdem
25. March 2013, 02:32 AM
Gerçekten de o kadar çok bölünmüş ki islam toparlamak en az 1-2 yüzyıl alır.
Sunii-şii diye ayırmışlar daha baştan sonra 4 mezhep (pakistan afganistan ve hindistandaki ayrılma hariç) sünni bilmem kaç mezhep şii
Kaç cemaat kaç tarikat var o da sayısı belli değil hiç biri de birbirini kolay kolay sevmez.
Gayet normal çünkü hepsi kendilerinin hakim olmasını ister neden acaba ? tamamen duygusal nedenlerle olduğu kesin.
İslam dünyasının birlik olduğunu düşünsenize !!!
Kuran ın tekbir yorumu olduğu ve bununda hak olduğunu kim neyden korkar o zaman? yoksul mu kalır tüm dünyada zalim yaşayabilir mi bu dünyada

Degerli Kardesim, 1400 senede toparlanamayan islam nasil olur 1-2 yüz yilda toparlanir? ( daha da dagilacaga benziyor ). Kiyamet hakkinda bir bilgimiz yok, belki bu gündür belki de daha yakin. Ne kadar cabuk uyanir, ne kadar cabuk toparlanirsak belki o yanimiza kar kalir.

bartsimpson
25. March 2013, 02:49 AM
Aman bazı şeyler değişti biraz yada değişmeye başladı.
Örneğin ; Geçen bir camii imamına bana mezheplerden onların ne dediklerinde bahsetme ben mezheplere inanmıyorum dediğimde ban zındık demedi kovmadı da camiden :D

seni provakatör ajan sanmıştır o ondan bişi dememiştir.