PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Marcus Aurelius'dan Seçme Hadisler

hiiic
7. February 2011, 03:28 AM
Belki bir peygamber değil ama kaliteli bir ağızdan çıkacak kaliteli sözlerin sahibinden, daha okurken sizlerle paylaşmak istediğim seçme sözler...

Caesar Marcus Aurelius Antoninus Augustus

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/3f/Marcus_Aurelius_Glyptothek_Munich.jpg/180px-Marcus_Aurelius_Glyptothek_Munich.jpg

Roma imparatorudur
Doğumu
26 Nisan 121

Ölümü
17 Mart 180
Viyana

Kaynak (http://tr.wikiquote.org/wiki/Marcus_Aurelius).

Başkalarının yaptıklarına söylediklerine ve düşündüklerine aldırış etmeyen , sadece iyi bir insan olmak için kendi yaptıklarıyla ilgilenen bir insan ne çok zaman kazanır.
Tek bir dünya, tek bir hakikat, tek bir tanrı, tek bir kanun vardır
Yıldızların yer değiştirişini görmek mi istiyorsun, onlarla birlikte dönmen gerek
Eğer bir dış etken sizi üzerse, duyduğunuz acı o şeyin kendisinden değil, sizin ona verdiğiniz değerden geliyordur, onu da her an ortadan kaldırma gücünüz vardır.
Hayatımız düşüncelerimizin eseridir.
Bir şeyi yapmak yalnızca sana zor geliyor diye bunun bir insan için olanaksız olduğunu düşünme. Eğer bir şey insan için olanaklıysa ve insan doğasına uygunsa, senin tarafından da yapılabileceğine inan.
Birisine bir iyilik yaptığında ne bekliyorsun? Doğru şeyi yaptığından ötürü hoşnut olman ve bu iyiliğin karşılığını beklememen gerekmez mi? İnsanlar birbirleri için yaratılmıştır. Ya onlara doğru yolu göster ya da onlara karşı anlayışlı ol.
Birisinin hatasına öfkelendiğinde derhal kendine bak ve kendinin de nasıl hata yaptığını düşün; örneğin iyinin paraya ya da hazza ya da bir parça şöhrete eşdeğer olduğunu düşünmen gibi... Bunun bilincine vardığında, özellikle de seni öfkelendiren kişinin gergin olduğunu ve yapabileceği pek başka bir şey olmadığını ayrımsadığında öfkeni hemen unutursun. Ve eğer bir yolunu bulabilirsen, karşındaki insanın gerginliğini gidermelisin.
Eğer birisi yanlış yapıyorsa, ona nazikçe yol göster ve nerede yanlış yaptığını anlat. Eğer bu da onu düzeltmiyorsa kabahati kendinde ara, hatta daha iyisi hiç kimsede arama.
Sağlıklı bir göz, görülebilen her şeyi görebilmelidir ve ‘yalnızca iyi olan şeyleri görmek istiyorum’ demez; çünkü bu ancak hastalıklı bir gözün durumudur. Sağlıklı bir kulak ve sağlıklı bir burun, işitilebilecek ve koklanabilecek her şeyi algılamalıdır.Şunu unutma ki, düşünceni değiştirmek ve senin yanlışlarını düzelten birisinin söylediklerine uymak özgürlüğünden ödün vermek anlamına gelmez. Çünkü bu değişiklik, senin iradenle olmuştur, kendi arzuna, değerlendirmene ve anlayışına uygun olarak yapılmıştır.
Şunu asla aklından çıkarma, ister üç bin yıl yaşa, ister otuz bin yıl, şu anda sahip olduğundan başka bir yaşamı yitiremezsin ve mevcut yaşamın sona erdikten sonra yeni bir yaşama da sahip olamazsın.
Eğer gerçekten sahip olduğumuz biricik şey içinde bulunduğumuz an ise ve sahip olmadığımız bir şeyi yitirmemiz de mümkün olmadığına göre, birisinin elimizden alabileceği tek şey yaşadığımız andır.

FEDAKARADAM
12. February 2011, 04:18 PM
belki bir peygamber değil ama kaliteli bir ağızdan çıkacak kaliteli hadislerin sahibinden, daha okurken sizlerle paylaşmak istediğim seçme hadisler...

Caesar marcus aurelius antoninus augustus

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/3f/marcus_aurelius_glyptothek_munich.jpg/180px-marcus_aurelius_glyptothek_munich.jpg

roma imparatorudur
doğumu
26 nisan 121

ölümü
17 mart 180
viyana

kaynak (http://tr.wikiquote.org/wiki/marcus_aurelius).

başkalarının yaptıklarına söylediklerine ve düşündüklerine aldırış etmeyen , sadece iyi bir insan olmak için kendi yaptıklarıyla ilgilenen bir insan ne çok zaman kazanır.
tek bir dünya, tek bir hakikat, tek bir tanrı, tek bir kanun vardır
yıldızların yer değiştirişini görmek mi istiyorsun, onlarla birlikte dönmen gerek
eğer bir dış etken sizi üzerse, duyduğunuz acı o şeyin kendisinden değil, sizin ona verdiğiniz değerden geliyordur, onu da her an ortadan kaldırma gücünüz vardır.
hayatımız düşüncelerimizin eseridir.
bir şeyi yapmak yalnızca sana zor geliyor diye bunun bir insan için olanaksız olduğunu düşünme. Eğer bir şey insan için olanaklıysa ve insan doğasına uygunsa, senin tarafından da yapılabileceğine inan.
birisine bir iyilik yaptığında ne bekliyorsun? Doğru şeyi yaptığından ötürü hoşnut olman ve bu iyiliğin karşılığını beklememen gerekmez mi? Insanlar birbirleri için yaratılmıştır. Ya onlara doğru yolu göster ya da onlara karşı anlayışlı ol.
birisinin hatasına öfkelendiğinde derhal kendine bak ve kendinin de nasıl hata yaptığını düşün; örneğin iyinin paraya ya da hazza ya da bir parça şöhrete eşdeğer olduğunu düşünmen gibi... Bunun bilincine vardığında, özellikle de seni öfkelendiren kişinin gergin olduğunu ve yapabileceği pek başka bir şey olmadığını ayrımsadığında öfkeni hemen unutursun. Ve eğer bir yolunu bulabilirsen, karşındaki insanın gerginliğini gidermelisin.
eğer birisi yanlış yapıyorsa, ona nazikçe yol göster ve nerede yanlış yaptığını anlat. Eğer bu da onu düzeltmiyorsa kabahati kendinde ara, hatta daha iyisi hiç kimsede arama.
sağlıklı bir göz, görülebilen her şeyi görebilmelidir ve ‘yalnızca iyi olan şeyleri görmek istiyorum’ demez; çünkü bu ancak hastalıklı bir gözün durumudur. Sağlıklı bir kulak ve sağlıklı bir burun, işitilebilecek ve koklanabilecek her şeyi algılamalıdır.şunu unutma ki, düşünceni değiştirmek ve senin yanlışlarını düzelten birisinin söylediklerine uymak özgürlüğünden ödün vermek anlamına gelmez. çünkü bu değişiklik, senin iradenle olmuştur, kendi arzuna, değerlendirmene ve anlayışına uygun olarak yapılmıştır.
şunu asla aklından çıkarma, ister üç bin yıl yaşa, ister otuz bin yıl, şu anda sahip olduğundan başka bir yaşamı yitiremezsin ve mevcut yaşamın sona erdikten sonra yeni bir yaşama da sahip olamazsın.
eğer gerçekten sahip olduğumuz biricik şey içinde bulunduğumuz an ise ve sahip olmadığımız bir şeyi yitirmemiz de mümkün olmadığına göre, birisinin elimizden alabileceği tek şey yaşadığımız andır.

Şunlara hadis demeyinde sözler deyin geçip gidin olmaz mı?

hiiic
13. February 2011, 04:01 AM
Olur tabi :) değiştirdim... ama bu sözler çok değerli geldiler gözüme...

Eğer bir dış etken sizi üzerse, duyduğunuz acı o şeyin kendisinden değil, sizin ona verdiğiniz değerden geliyordur, onu da her an ortadan kaldırma gücünüz vardır. -Caesar

Artık dünya malına üzülmüyorum

FEDAKARADAM
14. February 2011, 03:22 PM
Olur tabi :) değiştirdim... ama bu sözler çok değerli geldiler gözüme...

Artık dünya malına üzülmüyorum

Tam sizi zayıf tarafınızdan yakaladım bir yere kaçamazsınız...

Gavurun sözüne itibar ediyorsunuz da niye hadislere gelince hemen ortalıktan sıvışıp kaçıyorsunuz.Bu ne densizlik bu ne küstahlık...Peygamberimize saygınız bu mu bu kadar mı?

TEBYİN
14. February 2011, 03:45 PM
Tam sizi zayıf tarafınızdan yakaladım bir yere kaçamazsınız...

Gavurun sözüne itibar ediyorsunuz da niye hadislere gelince hemen ortalıktan sıvışıp kaçıyorsunuz.Bu ne densizlik bu ne küstahlık...Peygamberimize saygınız bu mu bu kadar mı?

Hadisler de gavur sözüdür fedakar, hadislerin peygambere aitliliğini asla isbat edemezsiniz.
Ama, 6 gavur (ravi) bir araya gelip, uydurmuştur.
Eğer bu sözler dine mal edilmezse bir sakınca görmezdik ama İLAHLIK taslayıp dine mal ettikleri için reddederiz

FEDAKARADAM
14. February 2011, 04:08 PM
hadisler de gavur sözüdür fedakar, hadislerin peygambere aitliliğini asla isbat edemezsiniz.
Ama, 6 gavur (ravi) bir araya gelip, uydurmuştur.
Eğer bu sözler dine mal edilmezse bir sakınca görmezdik ama ilahlık taslayıp dine mal ettikleri için reddederiz

Sizin halinize acıyorum, bu kadar cüret etmeniz doğrusu o yüce Allah'ın resulünü nasıl tanıdığınızın kesin delillerindendir.

BİR MÜSLÜMANA GAVUR DİYEN KENDİSİ GAVUR OLUR.HEM DE HAKKINDA HİÇBİR BİLGİ VE DELİLLERİ OLMADAN, TIPKI SAZAN BALIKLARI GİBİ ORTAYA LAP DİYE DALAN ZHNİYETİ ALLAH'A HAVALE EDİYORUZ.SİZLER İSLAM'IN NERESİNDESİNİZ ANLAYAMADIM GİTTİ..

TEBYİN
14. February 2011, 04:56 PM
Bir Müslümana gavur demişsem dediğin gibi olsun
Ama, dinin içine eden birisine de müslüman diyemem kimse kusura bakmasın

hiiic
14. February 2011, 08:32 PM
:)

bu yine ne saçmalıyor yaa.
Ben insanlık olsun diye, kalbin kırılmasın üzülme diye değiştirdim.
Keza mesajında buruk bi his almıştım.

hadis=söz demek

bu gavur dediğiniz kimselerin icadeı bilgisayarları kullanıyorsunuz. Hanginizin keşfi daha önce? hanginizin hadisi uyulmaya daha layık? Allah bu gavurlara peygamber bile göndermeye gerek duymadı :) sen çıkmış dünyanın en sapık en akılsız kavimlerini başımıza alim ettin :) azıcık bilim oku. araştır boş geldin dünyaya bari boş gitme..
Boş teneke çok tıngırdarmış, ağazında hiç susmuyor boş laf konusunda maşallah :)

FEDAKARADAM
14. February 2011, 09:30 PM
:)

bu yine ne saçmalıyor yaa.
Ben insanlık olsun diye, kalbin kırılmasın üzülme diye değiştirdim.
Keza mesajında buruk bi his almıştım.

hadis=söz demek

bu gavur dediğiniz kimselerin icadeı bilgisayarları kullanıyorsunuz. Hanginizin keşfi daha önce? hanginizin hadisi uyulmaya daha layık? Allah bu gavurlara peygamber bile göndermeye gerek duymadı :) sen çıkmış dünyanın en sapık en akılsız kavimlerini başımıza alim ettin :) azıcık bilim oku. araştır boş geldin dünyaya bari boş gitme..
Boş teneke çok tıngırdarmış, ağazında hiç susmuyor boş laf konusunda maşallah :)

Tarihinde eşsiz bir islam örneği olan müctehid alimlere sövmeniz sizin aşağılar zümresine ittiğinizi nasıl da belli oluyor.Ne idüğü belli olmayan, sonradan sokulan meal kalıntılarını mı siz ilim olarak alıyorsunuz.Hani sizin İslami yaşama prensipleriniz.Sizler o peygamberi bile tanımayan zavallı insanlarsınız.Sizler onlara dua edeceğiniz yerde kerihliyorsunuz.İçinizdeki kininizle ölün!...

dost1
14. February 2011, 10:14 PM
Selamun Aleykum! Değerli Kardeşim!

Tarihinde eşsiz bir islam örneği olan müctehid alimlere sövmeniz sizin aşağılar zümresine ittiğinizi nasıl da belli oluyor.Ne idüğü belli olmayan, sonradan sokulan meal kalıntılarını mı siz ilim olarak alıyorsunuz.Hani sizin İslami yaşama prensipleriniz.Sizler o peygamberi bile tanımayan zavallı insanlarsınız.Sizler onlara dua edeceğiniz yerde kerihliyorsunuz.İçinizdeki kininizle ölün!...

"Tarihinde eşsiz bir islam örneği olan müctehid alimlere sövmeniz..?
İslam örneği olan müctehid alimleri ve dediklerini yazdınız da yazdıklarınızı müzakere etmeden söğen mi oldu?

"Ne idüğü belli olmayan, sonradan sokulan meal kalıntılarını mı siz ilim olarak alıyorsunuz." Müslümanım diyen bir insan için bu nasıl bir sözdür böyle? Siz Arap mısınız? Kur'an'ı Arapça okuyup anlıyor musunuz? Arap değilseniz, Arapçayı bilmiyorsanız -Arap olmadığınıza göre- İslamı , Kur'an'ı nasıl öğreneceksiniz? Çokça örnek verdiğiniz hadisler Arapça değil midir? Mezhep imamlarından gelenler Arapça ya da Farsça değil midir?

Siz ya ne dediğinizi bilmiyorsunuz ya da ne yazdığınızı bilmiyorsunuz .

Meal kalıntısı dediğiniz Arapça Kur'an'ın Türkçeye çevrilmiş halidir.

Hadis Kitapları dedikleriniz de Arapça olan Hadisler'in -Farsçadan da çevrilenler var- Türkçeye çevrilmiş halidir.

Aynı yöntemle Türkçeye çevrilmiş olan Alimlerin ve hadis yazarlarının yazdıklarını baştacı edip , Allah'ın vahyedip Resulunun Tebliğ ettiği Kur'an'a meal kalıntısı diyorsunuz. Yazık...!
Rabbimiz tövbe etmeyi/kendine dönmeyi nasip ederek yaptığımız hataların farkına vararak af dilemeyi nasip eylesin.

Kusursuzluk sadece Allah'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.
Sevgi,saygı ve muhabbetle.
ALlah'a emanet olunuz.

FEDAKARADAM
14. February 2011, 10:54 PM
Selamun Aleykum! Değerli Kardeşim1

"Tarihinde eşsiz bir islam örneği olan müctehid alimlere sövmeniz..?
İslam örneği olan müctehid alimleri ve dediklerini yazdınız da yazdıklarınızı müzakere etmeden söğen mi oldu?

"Ne idüğü belli olmayan, sonradan sokulan meal kalıntılarını mı siz ilim olarak alıyorsunuz." Müslümanım diyen bir insan için bu nasıl bir sözdür böyle? Siz Arap mısınız? Kur'an'ı Arapça okuyup anlıyor musunuz? Arap değilseniz, Arapçayı bilmiyorsanız -Arap olmadığınıza göre- İslamı , Kur'an'ı nasıl öğreneceksiniz? Çokça örnek verdiğiniz hadisler Arapça değil midir? Mezhep imamlarından gelenler Arapça ya da Farsça değil midir?

Siz ya ne dediğinizi bilmiyorsunuz ya da ne yazdığınızı bilmiyorsunuz .

Meal kalıntısı dediğiniz Arapça Kur'an'ın Türkçeye çevrilmiş halidir.

Hadis Kitapları dedikleriniz de Arapça olan Hadisler'in -Farsçadan da çevrilenler var- Türkçeye çevrilmiş halidir.

Aynı yöntemle Türkçeye çevrilmiş olan Alimlerin ve hadis yazarlarının yazdıklarını baştacı edip , Allah'ın vahyedip Resulunun Tebliğ ettiği Kur'an'a meal kalıntısı diyorsunuz. Yazık...!
Rabbimiz tövbe etmeyi/kendine dönmeyi nasip ederek yaptığımız hataların farkına vararak af dilemeyi nasip eylesin.

Kusursuzluk sadece Allah'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.
Sevgi,saygı ve muhabbetle.
ALlah'a emanet olunuz.

Laf-ı güzaf etmiş olabilirim ama galiba sözlerim yanlış anlaşıldı.Ben demek istemiştim ki sadece meallerle yola çıkıp kabuklarınızı kırın demek istedim.Yanlış anlaşıldığım için özür diliyorum.Başka bir ifadeyle anlatsaydım daha iyi anlaşılacaktım.Haşa, meallere sövmek ne haddimize.Dilimiz sürçtü af oluna...

Tevbe estağfirulah Ya Rabbi, asabiyetim bana neler söyletiyormuş meğer...

aşık74
15. February 2011, 12:37 AM
:) :)