PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ALLAH dan başkası gaybı bilebilirmi?

ebu Maruf
3. January 2011, 05:18 PM
Rahman ve Rahim olan ALLAH ın ismiyle
KURAN-I KERİM bir ayeti alınıp diğerleri bırakılarak bir yorum çıkarmak.Diğer ayetlerin hikmetini anlamadan hareket etmektirki bu yorum kesinlikle eksikdir.
Mesela
En’âm 50
De ki: Ben size, Allah'ın hazineleri benim yanımdadır, demiyorum. Ben gaybı da bilmem. Size, ben bir meleğim de demiyorum. Ben, sadece bana vahyolunana uyarım. De ki: Kör ile gören hiç bir olur mu? Hiç düşünmez misiniz?
Bu ayeti kerimede ALLAH Rasulu s.a.v gaybı bilmediğini belirtiyor.
Sadece bu ayeti alıp ALLAH Rasulunun s.a.v bizim gibi insanlardan başka bir şey bilmediğini anlamak gerekli halbuki diğer ayeti kerimelerde.

Âl-i İmrân 44
(Resulüm!) Bunlar, bizim sana vahiy yoluyla bildirmekte olduğumuz gayb haberlerindendir. İçlerinden hangisi Meryem'i himayesine alacak diye kur'a çekmek üzere kalemlerini atarlarken sen onların yanında değildin; onlar (bu yüzden) çekişirken de yanlarında değildin.

Yahut
Âl-i İmrân 179
Allah, müminleri (şu) bulunduğunuz durumda bırakacak değildir; sonunda murdarı temizden ayıracaktır. Bununla beraber Allah, size gaybı da bildirecek değildir. Fakat Allah, elçilerinden dilediğini ayırdeder. O halde Allah'a ve peygamberlerine iman edin. Eğer iman eder, takva sahibi olursanız sizin için de çok büyük bir ecir vardır.

gibi diğer ayetlere göre ALLAHU TEALA c.c Rasulune s.a.v başka şeylerde bildirmiştir.
Şu halde farklı manalar taşıyan bu ayeti kerimelerin izahında ALLAHU TEALA
c.c Gaybın sahibidir gayb onun katındadır o bildirmeden hiç kimsenin bunu bilmesi mümkün değildir denebilir.Bununla birlikte özellikle Rasulullah s.a.v Efendimize bazı şeyler bildirmiş.
Fakat buna Rağmen Rasulullah s.a.v efendimiz dahi her şeyi bilmez her şeyi bilen ancak ALLAHU TEALA dır.c.c

Gaybla ilgili bir çok ayeti kerime vardır Gaybın Anahtarı ALLAH katındadır v.s gibi.
Uzamaması için sadece bir kaç ayeti kerime vererek basitce açıklamaya çalıştım.
Muhakkak ki bu meselenin derinlemesine müzakere edilmesi gerekmektedir.

saygılarımla

Anonymous
3. January 2011, 05:31 PM
Selam;

Peygamberimize bildirilen gayb haberler de bildirilen diğer her şey gibi Kuran'da mevcuttur. Kuran'daki bütün gayb haberleri peygamberimize bildirilen gayb haberlerdendir zaten. O yüzden uydurma hadislere dayanarak hariçten gazel okuyanları dinlememek gerekir.

ebu Maruf
3. January 2011, 05:56 PM
Burda uydurma hadis yazanmı oldu kardeşim.Gözlerini açda iyi bak verilenler Kuran ayetlerinden başka bir şeymi
Senin gibi kafadan yazmıyoruz değilmi.
Ayetleri yazarak arasındaki hikmeti anlamaya çalışıyoruz.
ALLAH Rasulune bildirenler Kuranda varmış.
ALLAH RAsulune s.a.v bildirilen her şey Kuranda vardır diyerek Sanki ALLAH Rasulu s.a.v döneminde yaşamışda onun ağzından duymuş gibi konuşuyorsun.
Açıkla o zaman necm süresinin ilk 10 ayetini.
Yada isra süresinde gösterilen bir kısım ayetler nelerdir.
Senin gibi kafadan uydurmuyorlar hiç olmazsa en azından uydurmaysada sahihsede ALLAH RAsulune s.a.v nisbet ediyorlar.
İnsan ALLAH Rasulune s.a.v nisbet edilen uydurmaları bırakıp senin kafadan uydurmalarınamı inanacaklar.

Anonymous
3. January 2011, 06:00 PM
Şahsına bir eleştiri yapmadım kardeşim. Konu hakkında görüşümü bildirdim sadece.

"Bunlar, bizim sana vahiy yoluyla bildirmekte olduğumuz gayb haberlerindendir. " ve benzeri ayetler nedeniyle ben bu şekilde düşünüyorum. Peygamberimize bildirilenler de Kuran'da var diye anlıyorum ben.

Hadis havuzunda öyle saçma şeyler var ki peygamberi Allah ile birlikte kainatın yönetiminde sanarsın. Gayb hadisleri de bunlardandır. Şirkten çok korkarım ben derdim bu.

ebu Maruf
3. January 2011, 06:15 PM
Dostum fikrini açıklada eleştiri yaparkende uydurma hadisler gibi meseleleri açarak konuyu dağıtma inşaALLAH.
Hadislerle ilgili bir başlıkda fikrini belirtirsin inşaALLAH.Konu gayb Ayetlerinin yorumudur.

hiiic
3. January 2011, 07:45 PM
İyi tamam da...

Allah gaybı bizede bildirdi ki...
Kuran okuyan herkese gay bildlmiş oluyor, onu dilediğin okutup bildiryor..

Şûrâ 52
İşte böylece sana da emrimizle Kur'an'ı vahyettik. Sen, kitap nedir, iman nedir bilmezdin. Fakat biz onu kullarımızdan dilediğimizi kendisiyle doğru yola eriştirdiğimiz bir nur kıldık. Şüphesiz ki sen doğru bir yolu göstermektesin.

Nisâ 113
Allah'ın sana lütfu ve esirgemesi olmasaydı, onlardan bir güruh seni saptırmaya yeltenmişti. Onlar yalnızca kendilerini saptırırlar, sana hiçbir zarar veremezler. Allah sana Kitab'ı ve hikmeti indirmiş ve sana bilmediğini öğretmiştir. Allah'ın lütfusana gerçekten büyük olmuştur.

Kısaca gayb haberi demek, bilimle bulunamayacak ve kavramsı ipucu olmadan çok zor (kavrasa İbrahim karardı yada diğerleri) olan gerçeğin habedir ki o da Kurandır, ayetleri tekrar yvaşça okuyun.

işte bana bildirilen gayb haberinden bir örnek;
Vâkı’a 61
Böylece sizin yerinize benzerlerinizi getirelim ve sizi bilmediğiniz bir alemde tekrar var edelim diye (ölümü takdir ettik).

ama bunada kıvıracak bişiler mutlaka bulacaksınız, Allahın ayetlerine karşı cedelleşin durun bakalım.. size ayet değil ateş lazım.

ebu Maruf
4. January 2011, 04:53 PM
İyi tamam da...

Allah gaybı bizede bildirdi ki...
Kuran okuyan herkese gay bildlmiş oluyor, onu dilediğin okutup bildiryor..

Şûrâ 52
İşte böylece sana da emrimizle Kur'an'ı vahyettik. Sen, kitap nedir, iman nedir bilmezdin. Fakat biz onu kullarımızdan dilediğimizi kendisiyle doğru yola eriştirdiğimiz bir nur kıldık. Şüphesiz ki sen doğru bir yolu göstermektesin.

Nisâ 113
Allah'ın sana lütfu ve esirgemesi olmasaydı, onlardan bir güruh seni saptırmaya yeltenmişti. Onlar yalnızca kendilerini saptırırlar, sana hiçbir zarar veremezler. Allah sana Kitab'ı ve hikmeti indirmiş ve sana bilmediğini öğretmiştir. Allah'ın lütfusana gerçekten büyük olmuştur.

Kısaca gayb haberi demek, bilimle bulunamayacak ve kavramsı ipucu olmadan çok zor (kavrasa İbrahim karardı yada diğerleri) olan gerçeğin habedir ki o da Kurandır, ayetleri tekrar yvaşça okuyun.

işte bana bildirilen gayb haberinden bir örnek;
Vâkı’a 61
Böylece sizin yerinize benzerlerinizi getirelim ve sizi bilmediğiniz bir alemde tekrar var edelim diye (ölümü takdir ettik).

ama bunada kıvıracak bişiler mutlaka bulacaksınız, Allahın ayetlerine karşı cedelleşin durun bakalım.. size ayet değil ateş lazım.
Biz senin gibi kendini İLAH sanan kişilerle cedelleşiyoruz.Sen kimsin ki kendi yorumunu ALLAHın yorumu sanıyorsun.

Senin gibi kendini İLAH sananalara cevapda vermek doğru değilde.Belki bazıları senin sözlerine kanarda yanlış şeyler anlar diye yazmak zorundayım.
Senin ayeti yorumlama hakkın varda başkasının yokmu sanıyorsun.
Asıl sen ALLAH ile cedelleşiyorsun.
ALLAH benim düşündüğüm gibi söylemişdir başka türlü söyleyemez diyerek ALLAH a hakaret ve iftira ediyorsun.
Senin meallerin yorumların Kuran değildir.Aciz kıt aklınla yaptığın açıklamadır.Kendi düşüncelerini ALLAH ın ayetleri sanıp İLAH lıkmı iddia ediyorsun.

hiiic
4. January 2011, 09:33 PM
boş konuşacağuna ayetkleri oku..
bak nisa 113 de sizin gibilere karşıu Kuranı öğütlüyor..
Kuranı bırakıp sizin uydurukçuların peşine mi düşeceğim. Ayet apaçık.. ama çevirrrrr bakalım kıvırrrrr, bir sağa bir solaaa, tam şeyime göre imamsınız kıvırrrrrr.

harem sevap mı? osmanlı evliyası padişahlar haremi helal yaptılar kendilerine.. kıvırrrrrrr çalkala çalkalal kıvırrrrr sonra gel hakiki müslümanlara taş at çamur at sonra çalkala kıvırrrr..

şarkı sözü gibi oldu, tam uzvuğlara göre imamlarsınız, ama herkezinkişne değil sadece zenginlere ve krallaerınkine göresiniz,, ah o ağzılarınızla attığınız yalanlar yüzünden suratlarınızın sırıtacağı günü düşünün...

BÖYLE BÜYÜK GAFKET OLMAZ. ALLAHIN AYETİNİ YAZIYORUZ ONA KARŞI GİDİP HADİS BULUYORLAR.
ben çekinmem, siz apaçık kafirlersiniz..