PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hanif kelimesi geçen Ayetler..

kamer
20. September 2008, 03:19 AM
2/135 Ve dediler ki: "Yahudi veya Nasranî olunuz ki hidâyete ermiş olasınız" De ki: "Biz Hanîf olarak İbrahim'in Milleti'ne tâbi bulunmaktayız. O, müşriklerden olmadı."

3/67 İbrahim; ne Yahudi idi ne de Nasrânî idi Ve lakin, Hanif müslim idi ve müşriklerden olmadı.

3/95 De ki: SadakAllah (Allah Doğru söyledi), o halde bir Hanif olarak İbrahim milletine tabi olun! O, müşriklerden olmadı.

4/125 Muhsin olarak, kendini Allah'a teslim eden ve hanif olan İbrahim'in Millet'ine uyandan daha güzel din'li kimdir? Allah, İbrahim'i dost edinmiştir.

6/79 Ben; Hanîf olarak, yüzümü gökleri ve yeri yoktan yaratan Allah'a çevirdim ve ben müşriklerden değilim.

6/161 De ki: Şüphesiz Rabb'im, beni dosdoğru yola iletti. Hanif olan İbrahim'in Millet'ine. Ve o, müşriklerden olmadı.

10/105 Ve yüzünü, bir Hanif olarak dine çevir ve sakın müşriklerden olma.

16/123 Sonra sana: Hanif olarak İbrahim'in Millet'ine tabi ol; o, hiç bir zaman müşriklerden olmadı, diye vahyettik.

30/30 O halde; yüzünü bir hanif olarak dine tut, Allah' ın insanları kendisi üzerine yarattığı fıtratına. Allah'ın yaratışında değişme yoktur, dosdoğru sabit din odur. Fakat insanların ekserisi bilmezler.

98/5 Oysa onlar, dini yalnızca Allah'a halis kılan hanifiler olarak sadece Allah'a kulluk etmek, namazı dosdoğru kılmak ve zekâtı vermekten başkasıyla emrolunmadılar. İşte Kayyum/Değişmez din budur.

22/31 Allah'a şirk koşmaksızın, hanifler olun. Kim Allah'a şirk koşarsa; gökten düşüp de kuşların kaptığı veya rüzgarın uçuruma attığı bir şeye benzer.

TEBYİN
28. September 2008, 12:56 PM
haniflik=şirksizlik
haniflik=tektanrılık
haniflik=fıtrata uygunluk
haniflik=dosdoğruluk

HANİFLİK=GERÇEK İNSANLIK

sevginur
21. January 2013, 01:27 AM
O hâlde sen yüzünü, eski inançlarını terk eden biri olarak dine, insanları üzerine ilk olarak yoktan yaratmış olduğu Allah'ın fıtratına doğrult. Allah'ın oluşturuşunda değişiklik söz konusu değildir. Dosdoğru/ ayakta tutan din, budur. Fakat insanların çoğu bilmiyorlar.Rum süresi :30
Din hanif için vardır
Hanifde ALLAH'A kulluk için vardır.
Haniflik direk ALLAH'tan istemektir
Diğer dinler gibi deform olmamıştır.
Reforma mezhepe ihtiyac yoktur.

HanifTürk
3. April 2017, 02:15 PM
Eyvallah çok güzel